7.3 C
Kłodzko
niedziela, 3 marca 2024
REKLAMA

EKO Kłodzko. Dlaczego warto segregować śmieci?

Jak pokazały badania, statystycznie każdy Polak produkuje rocznie 315 kg śmieci. Większość z nich można odzyskać, czyli poddać recyklingowi. Jest wiele powodów, dla których warto segregować śmieci. Dla każdego z nas motywacja będzie inna. Jedno jest jednak pewne – ma ona sens i jest korzystna dla wszystkich.

Po pierwsze, do segregacji śmieci obliguje nas nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw przyjęta przez sejm w lipcu 2019 r. Na jej podstawie wszyscy musimy zacząć segregować śmieci, znika z obiegu pojęcie „odbioru śmieci zmieszanych”. W latach 2020-2024 Kłodzko, tak jak wszystkie inne miasta w Polsce, musi osiągnąć 50% poziomu recyklingu. Mamy rok na dostosowanie się do nowych wymogów. Ale to nie wszystko, normy unijne wymagają od nas osiągnięcia poziomu 50% odzyskiwania odpadów już w 2020 r. – jeśli ich nie spełnimy, w przyszłym roku zaczniemy płacić solidne kary, których koszt poniesiemy wszyscy w cenie za odbiór śmieci.

Najważniejszą jednak motywacją jest fakt, że większość tego, co kupujemy w sklepach wykonana jest z tworzyw, które można ponownie wykorzystać. Jak pokazały badania, statystycznie każdy Polak produkuje rocznie 315 kg śmieci. Jednym słowem, jesteśmy głównym producentem odpadów. Większość z nich tj. jak szkło, plastik, aluminium, papier to jednak nie śmieci, a…wartościowe surowce, które można wiele razy przetwarzać. Korzyści z tego płynące są nieocenione – zwłaszcza dla środowiska, o którym w dobie zmian klimatycznych, mówi się ostatnio bardzo dużo.

Wyjaśniamy dlaczego. Wyrzucona do śmieci albo co gorsza do lasu, co niestety zdarza się bardzo często, plastikowa butelka po napojach będzie się rozkładać ponad 500 lat, wykorzystywane przez nas powszechnie torebki foliowe poleżą nawet 300 lat, a szkło rozkłada się nawet 4 tys. lat, jeśli w ogóle. A większość tych surowców można ponownie wykorzystać i to wiele razy. Do tego właśnie potrzebna jest segregacja.

Oto pięć WAŻNYCH powodów odzyskiwania odpadów:

1. Mniejsza ilość gazów cieplarnianych

Odzyskiwanie surowców zużywa znacznie mniej energii i wody niż ich wyprodukowanie od nowa. Do atmosfery przedostaje się mniej węgla.

2. Chronimy zasoby naturalne

Niektóre produkty zrobione są z kurczących się zasobów surowców tj. ropa naftowa, czy złoża boksytu, z którego robione jest aluminium. Są one też kosztowne w wydobyciu, a raz wyprodukowane z nich rzeczy można wielokrotnie przetwarzać.

3. Chronimy lasy, tereny zielone i zwierzęta

Recykling papieru to mniejsza wycinka drzew. 56 kg makulatury pozwala oszczędzić 1 drzewo. To oznacza, że każdy z nas może uratować jedno drzewo!

4. Nie toniemy w śmieciach

Recykling to mniejsza ilość odpadów na wysypiskach śmieci, które zajmują coraz większy teren w miastach. A nie chcemy przecież żyć w sąsiedztwie wysypisk.

5. Segregacja jest tańsza

Odbiór śmieci segregowanych jest przynajmniej dwukrotnie tańszy niż zmieszanych. A to realne pieniądze pozostające co miesiąc w naszych kieszeniach.

Ministerstwo Ochrony Środowiska przygotowało specjalną kampanię informacyjno-edukacyjną, w ramach której powstała akcja „Daj drugie życie odpadom”. Poniżej prezentujemy ikonografiki pokazujące, jak produkowane przez nas codziennie odpady można ponownie wykorzystać.

Czy zatem należy się bać segregacji? Czy pięć pojemników będzie stanowić problem? W kolejnych artykułach pokażemy, że segregacja nie musi być wcale taka straszna. Wręcz przeciwnie! Pokażemy, co i jak segregować, damy też wskazówki, jak zagospodarować miejsce w domu czy mieszkaniu na segregację śmieci.

Fot. tytułowe: www.pixabay.com

Segregacja śmieci w Kłodzku. Co musisz wiedzieć?

Nie każdy jeszcze wie, że segregacja śmieci jest obowiązkowa – taki obowiązek narzuca na wszystkich prawodawca. Nie każdy też wie, że na cenę, jaką...

EKO Kłodzko. Czy możemy produkować mniej śmieci?

Czy jest w ogóle możliwe, żeby w obecnych, mocno konsumpcyjnych czasach produkować mniej śmieci? W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa filozofia „zero waste” lub w wersji...

EKO Kłodzko. Jak zorganizować miejsce na segregację w domu?

Jak mam znaleźć miejsce na pięć koszy na śmieci w małym mieszkaniu? W mojej kuchni nie ma na to miejsca! To najczęściej słyszmy, kiedy...

EKO Kłodzko. Zainstaluj aplikację na telefonie, a segregacja będzie znacznie łatwiejsza

Jeśli wciąż gubisz się podczas segregacji odpadów, niezbędną pomoc otrzymasz dzięki aplikacji na telefony komórkowe, którą mieszkańcom udostępnia Urząd Miasta w Kłodzku.Dzięki niej dowiesz...