1.8 C
Kłodzko
niedziela, 21 kwietnia 2024
REKLAMA

Segregacja śmieci w Kłodzku. Co musisz wiedzieć?

Nie każdy jeszcze wie, że segregacja śmieci jest obowiązkowa – taki obowiązek narzuca na wszystkich prawodawca. Nie każdy też wie, że na cenę, jaką płacimy za odbiór odpadów komunalnych, wpływa m.in. to, ile śmieci produkujemy. Co warto, a nawet trzeba wiedzieć o gospodarce śmieciowej w Kłodzku?

Odbiorem śmieci w Kłodzku zajmuje się wyłoniona w przetargu firma ENERIS. Działa według ustalonego harmonogramu, odbiera od mieszkańców posegregowane odpady komunalne oraz duże gabaryty. Chociaż segregacja śmieci jest obowiązkowa, spora część mieszkańców miasta nadal nie potrafi poprawnie jej przeprowadzić. Wiele już pisaliśmy w naszym cyklu EKO KŁODZKO (zobacz TUTAJ). Przypominamy podstawowe zasady, czyli ABC segregacji odpadów w Kłodzku.

ODBIÓR DUŻYCH GABARYTÓW

Odpady wielkogabarytowe to są wszystkie odpady, których rozmiary znacznie wykraczają poza ogólnie przyjęte standardy odpadów komunalnych, a mówiąc w uproszczeniu te, które nie mieszczą się w kontenerach. Zaliczają się do nich przede wszystkim:
– meble, materace
– dywany i wykładziny,
– duże zabawki i wózki dziecięce,
– duże opakowania i skrzynie,
– opony.

Nie wszystko możemy jednak wystawić do odbioru dużych gabarytów. Pamiętaj, NIE WYSTAWIAMY:
– zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych,
– odpadów budowlanych i rozbiórkowych,
– stolarki okiennej i drzwiowej,
– ceramiki łazienkowej tj. wanna, umywalka, miska WC czy grzejnik.

W Kłodzku odpady wielkogabarytowe wywożone są zgodnie z harmonogramem. Duże gabaryty wystawiamy z samego rana w dniu odbioru wskazanych odpadów. Można je także w każdym terminie dostarczyć nieodpłatnie samemu do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Kłodzku przy ul. Sierpowej – w godzinach otwarcia PSZOK.

Zobacz też: EKO Kłodzko

PUNKT SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW (PSZOK)

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK) znajduje się w Kłodzku przy ul. Sierpowej. Jest to miejsce, do którego każdy mieszkaniec Kłodzka uiszczający opłaty za śmieci, może dostarczyć własnym transportem wysegregowane opady. W PSZOK przyjmowane są one NIEODPŁATNIE.

PSZOK w Kłodzku znajduje się przy ul. Sierpowej. Otwarty jest od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 18.00, a w soboty od 10.00 do 14.00.

Do PSZOK można samodzielnie wywieźć wszystkie odpady komunalne – także te zaliczane do niebezpiecznych – i w każdej ilości. Limitowi podlegają jedynie:
– opony (do 10 sztuk miesięcznie)
– odpady budowlane i rozbiórkowe – do 500 kg miesięcznie, przy czym należy pamiętać, że odpady budowlane i rozbiórkowe powinny być przy przekazaniu do PSZOK odpowiednio przygotowane i posortowane: odrębnie gruz, odrębnie odpady ceramiczne i armatura, odrębnie okna, odrębnie drzwi, profile do płyt kartonowo – gipsowych, odrębnie płyty kartonowo – gipsowe.

Bez limitu, w każdej ilość i nieodpłatnie w PSZOK przyjmowane są:
– zwykłe posegregowane odpady komunalne tj. papier, metale, plastik, szkło, odpady bio, zielone
– zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (AGD i RTV)
meble i inne odpady wielkogabarytowe
– zużyte baterie i akumulatory – również lampy fluorescencyjne, odpady zawierające rtęć, świetlówki, żarówki energooszczędne
– przeterminowane leki
– chemikalia – w tym przeterminowane chemikalia oraz pozostałości po farbach, rozpuszczalnikach, lakierach, emaliach, klejach, barwnikach, żywicach, środkach ochrony roślin, pozostałościach i/lub przeterminowanych kosmetykach i środkach czystości)
ceramikę łazienkową i stolarkę okienną i drzwiową
odpady zielone tj. skoszona trawa, liście, opadłe owoce z drzew, gałęzie drzew i krzewów
przeterminowane leki
– inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych – tzw. odpady problemowe, po uzgodnieniu z pracownikiem obsługi PSZOK lub UM Kłodzko) .

UWAGA!
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych obsługuje nieodpłatnie mieszkańców Gminy Miejskiej Kłodzko w ramach gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Natomiast odpady wytwarzane przez przedsiębiorcę w wyniku prowadzonej przez niego działalności wytwórczej lub usługowej są przyjmowane tylko odpłatnie.

Zobacz też: EKO Kłodzko

JAK SEGREGOWAĆ ODPADY?

Segregacja nie jest już wyborem, ale obowiązkiem narzuconym na każdego obywatela przez prawodawcę. W Polsce segregujemy: metal, plastik, szkło, papier i bioodpady. Wszystko to, co nie zalicza się do tych frakcji, wrzucamy do oddzielnego pojemnika do odpadów zmieszanych.

Pojemniki na odpady mają różne kolory, co ma ułatwić nam segregację:
metal i plastik – żółty,
papier – niebieski,
szkło – zielony,
bio – brązowy,
zmieszane – czarny.

Aby ułatwić sobie segregację, warto zainstalować aplikację EKO HARMONOGRAM, którą mieszkańcom udostępnia Urząd Miasta w Kłodzku. Dzięki niej dowiesz się, kiedy na twojej ulicy będą wywożone śmieci, w tym duże gabaryty. Bardzo pomocną jest też wyszukiwarka odpadów, która ułatwia segregację – wystarczy wpisać nazwę, a apka wskaże, do jakiego pojemnika wyrzucić kłopotliwy odpad (zobacz więcej: EKO Kłodzko. Zainstaluj aplikację na telefonie, a segregacja będzie znacznie łatwiejsza).

Pamiętajmy: przeterminowanych leków nie wyrzucamy do koszy na śmieci! Należy je albo oddać do PSZOk przy ul. Sierpowej albo do jednej z dwóch aptek prowadzących zbiórkę przeterminowanych leków:
Apteka Królewska, ul. Wojska Polskiego 10
Apteka Rodzinna, ul. Rodzinna 41, Kłodzko

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, możesz skorzystać z niższej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi! Podstawą ubiegania się o ulgę jest złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której zaznaczysz, że posiadasz przydomowy kompostownik i kompostujesz w nim bioodpady stanowiące odpady komunalne. W takim przypadku opłata za odbiór śmieci zmniejszy się o 2 zł za każdego domownika.

Zobacz też: EKO Kłodzko

(mat. sponsorowany)

EKO Kłodzko. Czy możemy produkować mniej śmieci?

Czy jest w ogóle możliwe, żeby w obecnych, mocno konsumpcyjnych czasach produkować mniej śmieci? W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa filozofia „zero waste” lub w wersji...

EKO Kłodzko. Jak zorganizować miejsce na segregację w domu?

Jak mam znaleźć miejsce na pięć koszy na śmieci w małym mieszkaniu? W mojej kuchni nie ma na to miejsca! To najczęściej słyszmy, kiedy...

EKO Kłodzko. Zainstaluj aplikację na telefonie, a segregacja będzie znacznie łatwiejsza

Jeśli wciąż gubisz się podczas segregacji odpadów, niezbędną pomoc otrzymasz dzięki aplikacji na telefony komórkowe, którą mieszkańcom udostępnia Urząd Miasta w Kłodzku.Dzięki niej dowiesz...

EKO Kłodzko. Nie wyrzucaj śmieci do lasu! Oddaj nieodpłatnie do PSZOK

W naszym cyklu EKO Kłodzko wiele razy pisaliśmy o PSZOK, czyli Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów. Czas zatem wyjaśnić, czym jest, gdzie się znajduje i...

1 KOMENTARZ

  1. Szanowna Redakcjo.

    Artykuł wielce trafiony.
    Warto go cyklicznie przypominać, aż się „utrwali w pamięci”.
    Tak proszę tzymać
    Pozdrawiam i zdrówka.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.