5.2 C
Kłodzko
piątek, 29 marca 2024
REKLAMA

EKO Kłodzko. Czy możemy produkować mniej śmieci?

Czy jest w ogóle możliwe, żeby w obecnych, mocno konsumpcyjnych czasach produkować mniej śmieci? W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa filozofia „zero waste” lub w wersji bardziej złagodzonej „less waste”. I chociaż ciężko dzisiaj wyobrazić sobie życie zupełnie bez śmieci, to codziennymi wyborami możemy znacznie ograniczyć ich ilość.

„Zero waste” to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów. Wymaga to od nas – konsumentów – zmiany pewnych nawyków oraz konsekwencji. Widząc jednak, co dzisiaj dzieje się m.in. z klimatem, zaczynamy sobie coraz częściej uświadamiać, że trzeba powstrzymać naszą gigantyczną produkcję śmieci. Dane statystyczne są alarmujące: każdy Polak produkuje 315 kg śmieci rocznie, a w Polsce co roku marnuje się 9 mln ton żywności rocznie, czyli 235 kg na osobę.

Zasady, które wyznaczają to filozofię „zero waste” to 3R: REDUCE, REUSE, RECYCLE, w Polsce nazywane 3U: Unikaj (zbędnego kupowania), Użyj (ponownie), Utylizuj. Często dodaje się do nich jeszcze 2R: RETHINK (przemyśl bardzo dokładnie np. zakupy) i REFUSE (odmawiaj np. jednorazowych reklamówek, kawy w jednorazowym kubku itp.).

I chociaż dla większości z nas życie według zasad „zero wasate” może wydawać się zbyt radykalne (ale naprawdę są ludzie, którzy próbują żyć tymi zasadami, jak choćby Amerykanka Bea Johnson, której 4-osobowa rodzina produkuje rocznie…słoiczek śmieci), to chcemy zachęcić do bardziej przemyślanych wyborów i zachowań, które pozwolą każdemu z nas mieć swój wkład w ochronę naszego środowiska.

1.Na zakupach:

Zabieraj torby płócienne
Warto spróbować od najprostszej rzeczy, czyli rezygnacji z używania reklamówek na rzecz toreb wielokrotnego użytku np. płóciennych. Wiele oferowanych dzisiaj w sprzedaży tego typu torb można złożyć do wielkości małej kostki i mieć zawsze przy sobie. Torby wielokrotnego użytku, z których na co dzień korzystali nasi dziadkowie, przeżywają obecnie w Polsce renesans. Tylko dzięki tej małej zmianie możemy chronić środowisko – mniej reklamówek to mniej surowców i energii, które są potrzebne do ich wytworzenia. A także mniej dwutlenku węgla wytworzonego do atmosfery.

Płócienne torby na zakupy stają się coraz bardziej popularne. Fot. pixabay.com

Unikaj woreczków foliowych
Statystycznie każdy Polak zużywa około 250 torebek foliowych rocznie, Niemiec tylko 60, a Duńczyk…4. Wprowadzenie w sklepach opłat za torebki foliowe zmniejszyło ich zużycie, nadal jest to jednak bardzo duża ilość. Nie pomaga oczywiście fakt, że mięso czy warzywa w sklepach pakowane są zazwyczaj w foliowe worki (co najczęściej nie służy samym produktom). Dobra informacja jest taka, niektóre duże markety spożywcze w Kłodzku odeszły już od pakowania wędlin na wagę w foliowe worki na rzecz papierowych. Warto wybierać właśnie te sklepy.

Fot: www.publicdomainpictures.net

Kupuj produkty bez opakowań
Czy naprawdę dwie pomarańcze muszą wylądować w foliowym worku? Czy włoszczyznę musimy kupować na styropianowej tacce opakowanej w folię? To są właśnie te wybory, które często podejmujemy nieświadomie i z przyzwyczajenia, a które wcale nie są konieczne.

Torby na warzywa wielokrotnego użytku. Fot. pixabay.com

2. W kuchni:

Kupuj to, co niezbędne
Zastanów się, czego i w jakich ilościach potrzebujesz. W Polsce wyrzucamy rocznie zatrważające ilości jedzenia. Kupujemy za dużo, płacimy i wyrzucamy. Przy kolejnej wizycie w sklepie zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz tylu produktów. Najlepiej zrobić wcześniej listę. Mniejsze zakupy mają także wymiar ekonomiczny – nie płacimy za coś, co wyląduje w koszu na śmieci.

Fot: www.publicdomainpictures.net

Nie wyrzucaj jedzenia
Po obiedzie zostały ziemniaki? Ryż? Makaron? Nie wyrzucaj, a wykorzystaj do przyrządzenia posiłku na kolejny dzień. Kotlety z ziemniaków czy ryżu bądź zapiekanka z makaronu – w internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na smaczne i wartościowe dania. Warto wspomnieć, że tą zasadą kierują się zwłaszcza starsi ludzie, którzy nie wyrzucają resztek do śmieci i od których możemy się nauczyć, jak nie marnować jedzenia.
W internecie jest też wiele ciekawych wskazówek jak np. zrobić peeling z miodu i fusów do kawy, czy cytrusowe odświeżacze.

Fot. pixabay.com

Kompostownik
O zaletach kompostowania pisaliśmy już wcześniej. Warto wspomnieć, że odpowiednio prowadzony nie wydziela brzydkich zapachów i można z powodzeniem założyć go na balkonie, a nawóz wykorzystać do pielęgnacji roślin domowych.

3. Na wycieczce i imprezach

Nie korzystaj z jednorazowych talerzy, kubków, sztućców – czy to na grillu u znajomych, czy na imprezie miejskiej. Warto zabrać ze sobą bidon na wodę zamiast kupować ją w plastikowych butelkach. Coraz więcej organizatorów imprez w naszym regionie – zwłaszcza sportowych – kieruje się zasadą „zero plastiku” i oby takich inicjatyw było coraz więcej.

Fot: pixabay.com

4. Nie potrzebujesz? Przekaż dalej

W dobie mediów społecznościowych popularne stały się lokalne grupy sprzedażowe. Jeśli masz niepotrzebne stare meble, garnki, talerze, zabawki, ubrania czy inne artykuły gospodarstwa domowego, które mogą posłużyć innym, wystaw je na takiej grupie z informacją, że oddasz za darmo. Zamiast wyrzucać na śmieci, przekaż po prostu kolejnej osobie. Potrzebujących jest naprawdę wielu. Odbiorem niepotrzebnych mebli, pościeli, kołder zajmują się również stowarzyszenia pomocowe działające w Kłodzku.

Pokazaliśmy kilka prostych zasad, których stosowanie nie wymaga od nas wielkiego wysiłku, a jedynie zmiany nawyków. Stosując je rozsądnie, możemy zdecydowanie ograniczyć ilość produkowanych przez nas śmieci.

Segregacja śmieci w Kłodzku. Co musisz wiedzieć?

Nie każdy jeszcze wie, że segregacja śmieci jest obowiązkowa – taki obowiązek narzuca na wszystkich prawodawca. Nie każdy też wie, że na cenę, jaką...

EKO Kłodzko. Jak zorganizować miejsce na segregację w domu?

Jak mam znaleźć miejsce na pięć koszy na śmieci w małym mieszkaniu? W mojej kuchni nie ma na to miejsca! To najczęściej słyszmy, kiedy...

EKO Kłodzko. Zainstaluj aplikację na telefonie, a segregacja będzie znacznie łatwiejsza

Jeśli wciąż gubisz się podczas segregacji odpadów, niezbędną pomoc otrzymasz dzięki aplikacji na telefony komórkowe, którą mieszkańcom udostępnia Urząd Miasta w Kłodzku.Dzięki niej dowiesz...

EKO Kłodzko. Nie wyrzucaj śmieci do lasu! Oddaj nieodpłatnie do PSZOK

W naszym cyklu EKO Kłodzko wiele razy pisaliśmy o PSZOK, czyli Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów. Czas zatem wyjaśnić, czym jest, gdzie się znajduje i...