Olga Tokarczuk z nagrodą Nobla!

0

Mieszkająca w Krajanowie w gm. Nowa Ruda Olga Tokarczuk laureatką nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok! Jest drugą kobietą, pisarką z Polski uhonorowaną tą prestiżową nagrodą literacką. W 1996 r. Nobel trafił do Wisławy Szymborskiej.

Olga Tokarczuk jest szóstą polską laureatką nagrody Nobla, a drugą kobietą-Polką, do której trafiła ta nagrodą w dziedzinie literatury. Ceniona przez krytyków i publiczność pisarka, eseistka, autorka scenariuszy i poetka Olga Tokarczuk to odkrycie w polskiej literaturze ostatnich lat. Związana jest od wielu lat z ziemią kłodzką, w szczególności z Nową Rudą. W swoim domu w Krajanowie utworzyła Dom Pracy Twórczej. W swoich nagradzanych utworach literackich promuje ziemię kłodzką, ukazując jej pejzaż i kulturę. Uhonorowana została licznymi nagrodami za twórczość literacką i działalność społeczną. Tłumaczone powieści Olgi Tokarczuk: „Bieguni”, „”Księgi Jakubowe” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych” przyniosły pisarce popularność i wiele prestiżowych nagród. W 2017 Agnieszka Holland przeniosła powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” na ekran kinowy, akcja powieści toczy się na ziemi kłodzkiej, zdjęcia do filmu powstawały również tutaj. Film zatytułowany „Pokot” miał swoją premierę na niemieckim Berlinale i został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem. Olga Tokarczuk od roku 2015 wraz z Karolem Maliszewskim w ramach Stowarzyszenia Kulturalnego „Góry Babel” organizuje i prowadzi festiwal literacki „Góry Literatury”, promując ziemię kłodzką.

W zeszłym tygodniu Olgę Tokarczuk wyróżniono także najwyższym powiatowym odznaczeniem, czyli Odznaką Honorową Powiatu Kłodzkiego.

4 października 2019 r. Olga Tokarczuk została wyróżniona Odznaką Honorową Powiatu Kłodzkiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis