Wszystko wskazuje na to, że w Ścinawce Dolnej na terenie FBSerwis powstanie składowisko odpadów niebezpiecznych zawierających azbest. Burmistrz Radkowa wydał już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa składowiska odpadów niebezpiecznych zawierających azbest”.
Firma FBSerwis, która prowadzi składowisko odpadów w Ścinawce Dolnej, chce rozszerzyć działalność o odpady niebezpieczne zawierające azbest. Ma na nie trafić ponad 33 ton azbestu pochodzącego głównie z terenu powiatu, gdzie – jak się szacuje – jest jeszcze prawie 13 tys. ton niebezpiecznego dla zdrowia eternitu. O planowanej budowie składowiska azbestu w Ścinawce Dolnej pisał niedawno tygodnik „Noworudzianin” (nr 396 z 20-26 września 2019 r.). – Możliwe, że już niedługo Ścinawka Dolna nie będzie kojarzona w ogóle z turystyką, krajobrazami, a tylko i wyłącznie ze składowiskiem odpadów innych i wyrobów z azbestu. Taka inwestycja powstanie w tej miejscowości. Mieszkańcy wsi walczą by tak się nie stało, bowiem takie składowisko nie sprzyja rozwojowi turystyki i agroturystyki – czytamy w artykule pt. „Składowisko azbestu w Ścinawce Dolnej”.
Według burmistrza Radkowa, Jana Bednarczyka, który wypowiedział się dla tygodnika, to jednak rozsądne rozwiązanie, gdyż azbest powinie być jak najszybciej zdjęty z dachów i zabezpieczony w profesjonalnie nadzorowanym składowisku. W sierpniu br. wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa składowiska odpadów niebezpiecznych zwierających azbest”, co jest kolejnym krokiem do uruchomienia takiej działalności w Ścinawce Dolnej. Jak z kolei zapewnia Paweł Kowalczyk, członek Zarządu FBSerwis Dolny Śląsk sp. z o.o., składowisko to nie będzie miało wpływu na środowisko, bo odpowiednio zabezpieczone odpady będą zakopywane w ziemi. Wskazuje, że według ekspertów składowiska azbestu są najbardziej neutralne dla środowiska, ponieważ odpowiednio składowany azbest nie ma możliwości przedostania się do gleby, wód gruntowych czy atmosfery. Przedsięwzięcie to zostało już uzgodnione z Wodami Polskimi, Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska we Wrocławiu, pozytywną opinię wydał także Urząd Marszałkowski we Wrocławiu.

jż
Fot. ilustracyjne: wikimedia.org