Egzaminy na prawo jazdy. Jaka zdawalność w powiecie kłodzkim?

0

W ubiegłym roku egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B zdało niecałe 40% przystępujących do niego w powiecie kłodzkim. Trochę lepiej wygląda zdawalność egzaminu teoretycznego – z powodzeniem przez niego przeszło 51% kandydatów na kierowców. Wydział Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Kłodzku opublikował analizę zdawalności z ośrodków szkolenia kierowców w powiecie kłodzkim za 2019 r.

W ubiegłym roku do egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. B przystąpiło 3398 osób przeszkolonych w szkołach jazdy w powiecie kłodzkim, z czego 1394 osób ukończyło szkolenie w 2019 r. Egzamin praktyczny z jazdy zdało w ubiegłym roku 1355 (39,88%) kandydatów na kierowców, a 2043 osobom nie powiodło się, z czego z placu manewrowego nie wyjechało 971 osób, a w mieście oblało go 1072. Lepiej sytuacja wygląda z egzaminem teoretycznym – przystąpiło do niego 2325 osób, z czego 1186 zdało (51,01%), a niepowodzenie zaliczyło 1139 osób.

W opublikowanej analizie można także sprawdzić, która szkoła jazdy w powiecie kłodzkim ma najlepsze wyniki, jeśli chodzi o zdawalność egzaminów. Szkoły podzielono na 5 kategorii, w zależności od liczby egzaminów. W kategorii I (do 25 egzaminów) najlepszą zdawalność mieli kursanci Roman Baczyński Prywatna Szkoła Jazdy – 82,86% kursantów, którzy przystąpili do egzaminu zaliczyło go z powodzeniem. W II kategorii (od 26 do 50 egzaminów): Tomasz Bielecki Firma Usług Edukacyjnych „Jola” – egzamin zdało 59,69% kursantów, w III kategorii (od 51 do 100 egzaminów): Marta Ptaszek Ośrodek Szkolenia „Ptaszek” – 53,76% zdawalności. Z dużych szkół jazdy z kolei: od 101 do 200 – Maciej Wydrych Prywatna Szkoła Jazdy „Wydrych” – 69,15%, a powyżej 200 egzaminów – Wiesław Woś Prywatna Szkoła Jazdy – 59,89%.

Warto wspomnieć, że na terenie powiatu kłodzkiego, w rejestrze przedsiębiorców prowadzących Ośrodki Szkolenia Kierowców wpisanych jest 30 podmiotów. Zestawienie zdawalności egzaminu na prawo jazdy kat. B z wszystkich zarejestrowanych szkół publikujemy w formie tabelki poniżej.

Zdecydowanie lepiej przedtsawia się sytuacja w pozostałych kategoriach: A, A1, A2, AM, B-E, C, C+E i D. Ale w tym przypadku liczba kursantów jest też zdecydowanie niższa.

Dane za Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Kłodzku opracowane na podstawie danych otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, w których egzaminy teoretyczne i praktyczne na prawo jazdy zdawali kandydaci na kierowców przeszkoleni w ośrodkach szkolenia kierowców z Powiatu Kłodzkiego w roku 2019.

Fot. ilustracyjne: Joanna Cudzik Szkoła Nauki Jazdy F-1, Kłodzko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis