Państwowy Instytut Geologiczny wydał ostrzeżenie hydrogeologiczne dla części naszego powiatu. Z przeprowadzonych badań w punkcie w Starym Wielisławiu wynika, że rezerwa wód podziemnych pierwszego poziomu dla części naszego powiatu wynosi „zero”, a to oznacza, że jeżeli nie spadnie deszcz, to już we wrześniu może zabraknąć wody w studniach i w ujęciach komunalnych.
Chociaż od kilku lat w niektórych miejscowościach naszego powiatu występują niedobory wody, to Państwowy Instytut Geologiczny w tym roku po raz pierwszy wydał ostrzeżenie dla województwa dolnośląskiego o zagrożeniu tzw. niżówką hydrogeologiczną. W obszarze niskiego stanu wód podziemnych pierwszego stopnia znalazła się prawie połowa powiatu kłodzkiego. – Niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych mogą powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych użytkujących pierwszy poziom wodonośny – informuje PIG. Obszary zagrożone brakiem wody zostały zaznaczone na mapie.
Ostrzeżenie zostało wydane na miesiąc wrzesień 2019 r. i jak informuje PIG, na razie nie przewiduje się trudności w funkcjonowaniu ujęć eksploatujących głębsze poziomy wodonośne (z takich korzystają m.in. Wodociągi Kłodzkie). Jeśli sytuacja meteorologiczna będzie niekorzystna, to braki wody w studniach oraz w domach, które korzystają z wodociągów gminnych korzystających z pierwszych poziomów wód podziemnych, mogą pojawić się już we wrześniu.
Susza, o której mówi się od dłuższego czasu, zaczyna więc być coraz bardziej u nas realna i odczuwalna, a w tej sytuacji pytanie, co z planami retencji dla naszego regionu, staje się priorytetowym. To pytanie do władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz do spółki państwowej Wody Polskie.


Joanna Żabska
Fot. ilustracyjne: www.pixabay.com