Wbito pierwszą łopatę pod rozbudowę szkoły w Szalejowie Górnym

0

W środę, 11 września br. symbolicznym wbiciem łopaty przez wójta Zbigniewa Tura, senatora Aleksandra Szweda i dyrektor Martę Lutosławską, rozpoczęła się rozbudowa szkoły podstawowej w Szalejowie Górnym. Uczniowie i nauczyciele wyczekiwali jej prawie cztery lata, bo po reformie edukacji nie mieścili się już w budynku.

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym oddana została do użytku w 2011 roku. Budynek zaprojektowany został jako szkoła sześcioletnia, więc po reformie edukacji okazało się, że jest za mały w stosunku do potrzeb i liczby uczniów ośmioletniej podstawówki. – Do szkoły uczęszcza 200 uczniów, w tym 38 uczniów posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dzisiaj jako sale lekcyjne wykorzystywane są biblioteka, sala komputerowa, a także część stołówki. Dwa lata temu pokój nauczycielski został oddany na klasę, a nauczycielom wydzieliliśmy nowy z korytarza – mówi dyrektor szkoły Marta Lutosławska, która nie ukrywa radości z rozpoczęcia wyczekiwanej przez całą społeczność szkolną koniecznej inwestycji. Budowane właśnie nowe skrzydło szkoły ma rozwiązać przede wszystkim dzisiejsze problemy lokalowe popularnej szalejowskiej szkoły. Dzięki tej inwestycji pojawią się dodatkowe sale lekcyjne oraz gabinety terapeutyczne, psychologa, logopedy, nauczyciele dostaną z powrotem swój pokój nauczycielski, a klas nie trzeba będzie łączyć.

Gmina do tego zadania przygotowywała się długo. W poprzedniej kadencji powstał projekt, a obecne władze gminy musiały poszukać funduszy na rozbudowę. Całość ma kosztować ponad 2 mln złotych i – jak się okazało – ciężko na ten projekt było zdobyć jakiekolwiek finansowanie zewnętrzne. – Od początku tego roku staramy się stworzyć montaż finansowy dla tej inwestycji, jednak w tej chwili nie funkcjonują żadne programy, które umożliwiałyby dofinansowanie rozbudowy szkół. Zdecydowałem więc, żeby złożyć wniosek do premiera i pozyskać środki z rezerwy celowej budżetu państwa – mówi wójt gminy wiejskiej Kłodzko, Zbigniew Tur. I udało się uzyskać tyle, żeby rozpocząć budowę w tym roku. – Dzięki wsparciu ministra Michała Dworczyka i senatora Aleksandra Szweda udało nam się pozyskać dodatkowe środki w wysokości 500 tys. zł przy naszym dofinansowaniu, które wynosi też 500 tys. zł – podkreśla wójt.

Dzięki środkom z rezerwy celowej premiera i budżetu gminy uda się w tym roku rozpocząć pierwszy etap inwestycji. – Wierzę, że również i drugi etap uda się zrealizować jeszcze w tym roku szkolnym i już we wrześniu dzieci pójdą do nowych klas w rozbudowanej szkole w Szalejowie – mówił obecny na symbolicznym rozpoczęciu inwestycji i wbiciu łopaty senator Aleksander Szwed.

Według założonego planu, w lipcu przyszłego roku ma zakończyć się budowa dodatkowego skrzydła szkoły, w sierpniu ma zostać ono wyposażone, a we wrześniu rok szkolny uczniowie rozpoczną w rozbudowanej szkole.

Joanna Żabska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis