W Lewinie powstaje centrum kulturalne. Będzie także sala muzealna Violetty Villas

0

Trwa przebudowa budynku przy ul. Chopina 2 w Lewinie Kłodzkim. Powstanie w nim Centrum Społeczno-Kulturalno-Edukacyjne wraz z salą muzealną upamiętniającą związaną z tym miastem Violettę Villas.

Projekt, który realizuje gmina Lewin Kłodzki z unijnym dofinansowaniem obejmuje przebudowę budynku głównego i przybudówki na cele kulturalne, społeczne i edukacyjne. Powstanie tutaj m.in. siłownia, sala spotkań dla seniorów i młodzieży, sala wystawiennicza, biblioteka z czytelnią, sala konferencyjna, pomieszczenia dla stowarzyszeń i fundacji. Zagospodarowany ma zostać także teren wokół budynku – powstanie scena mobilna, przestrzeń dla działań plenerowych, miejsca dla wystawców oraz parking.

Gmina nie zapomniała także o swojej najbardziej znanej mieszkance – Violetcie Villas, która urodziła się w Lewinie Kłodzkim i po zakończeniu kariery artystycznej powróciła do miasta. Zmarła 5 grudnia 2011 r. w swoim domu w Lewinie, a jej śmierć w niejasnych okolicznościach, później proces opiekunki artystki i ostatecznie jej skazanie, przez wiele lat były tematem, który nie schodził z pierwszych stron gazet. Władze Lewina Kłodzkiego od wielu lat starały się utworzyć miejsce upamiętniające Violettę Villas – i ten pomysł właśnie się realizuje.

Cała wartość zadania to ponad 4,5 mln złotych, z czego dofinansowanie zewnętrzne wynosi ponad 3,8 mln zł. Zakończenie przewidziane jest jeszcze w tym roku.

W trakcie remontu:

Przed remontem:

Fot. fb/Wójt Gminy Lewin Kłodzki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis