Na ratunek zabytkowemu gołębnikowi w Różance

7

W nocy z 13 na 14 października 2019 r. w Różance zawaliła się część ścian zabytkowego gołębnika, a sam obiekt niebezpiecznie się odchylił. Władze gminy Międzylesie szybko opracowały projekt wzmocnienia, uzupełnienia zawalonych ścian i stabilizacji obiektu. Niestety – ogłoszony przetarg nie wyłonił wykonawcy. Obiekt nadal więc czeka na ratunek.

Datowany na XIX wiek ośmiokątny, wieżowy gołębnik uważany jest za niezwykle ciekawy i rzadki w naszym rejonie. Znajduje się obok pozostałości zabudowań XVII-wiecznego dworu, w którym mieścił się zarząd dóbr zamku Szczerba. Jak piszą w swoim przewodniku „Ziemia Kłodzka. Przewodnik” Waldemar Brygier i Tomasz Dudziak, gołębnik przypomina podobne budowle powszechnie stawiane przy zamkach francuskich. W tamtych czasach gołębie hodowano na mięso, a ich gniazda były zakładane na całej długości ścian wewnętrznych gołębnika. W październiku 2015 r. gołębnik w Różance został wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego.

red.

Fot.: Gmina Międzylesie

7 KOMENTARZE

 1. Informacje nie są prawdziwe. Nie został opracowany projekt ani plan. Czy autor artykułu widział dokumenty, opracowania, projekty, plany naprawcze obiektu? Jesli tak, prosze sie podzielić z współwłascicielami obiektu… Władze giminy twierdza że nie ma opracowanych dokumentów, więc skąd takie informacje? Informacje wyssne z palca. Walka o ratowanie tego obietu trwa od 2000 roku 20 lat! Prosze sprostować artykuł, bo wprowadza opinie publiczna w błąd.

 2. JAK WIDAĆ na tym przykładzie WPISANIE OBIEKTU NA LISTĘ ZABYTKÓW; to WIELKA ŚCIEMA. Nie zapobiega popadaniu w ruinę. Konserwator reaguje wtedy, kiedy ktoś zacznie ratować – remontować jakiś obiekt, a dopatrzy się działań niezgodnych ze sztuką konserwacji ,wtedy ratującemu zabytek grożą konsekwencje. Gdy zabytkowy obiekt się zawali bo nie ma chętnych na jego ratowanie wtedy dla „Konserwatora Zabytków” jest to normalność – nic się nie stało. Generalny Konserwator Zabytków , czy też Wojewódzki Konserwator Zabytków powinien nie tylko oceniać tych co się angażują , ale wspierać ich działania.

 3. Ludziska,

  Zrzutka.pl
  Polak potrafi. Pl

  I wiele innych form zbiórek publicznych…

  Warto ratowaćunikaty architektury.

  Tak samo trzeba postąpić z parowozami… To nasze zabezpieczenie na czas wojny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis