Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nakazał wstrzymać wykonanie uchwały Rady Powiatu Kłodzkiego z dnia 24 kwietnia 2019 r. dotyczące likwidacji Domu Pomocy Społecznej w Szczytnej. Wnioskowała o to do sądu Komisja Międzyzakładowa NZSS „Solidarność ’80 Pracowników Ziemi Kłodzkiej. Co dalej z DPS w Szczytnej? Rozstrzygnie o tym sąd.
To pierwsze zwycięstwo pracowników DPS w Szczytnej w walce o utrzymanie placówki. Postanowieniem z dnia 13 września br. Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecydował o zastosowaniu używanej w wyjątkowych sytuacjach formy tymczasowej ochrony mieszkańców i pracowników DPS do czasu rozstrzygnięcia przez sąd o zgodności podjętej uchwały z prawem. Sąd przychylił się do opinii związkowców, że dalsze wykonywanie kwestionowanej uchwały, do czasu rozpatrzenia przez sąd skargi związków zawodowych, pociąga za sobą niebezpieczeństwo spowodowania trudnych do odwrócenia skutków i wyrządzenia znacznej szkody, zwłaszcza, że uchwała o likwidacji dotyczy osób niepełnosprawnych, nieporadnych i niesamodzielnych, którym konstytucja gwarantuje szczególną opiekę.
Jednym słowem, do czasu aż sąd wyda postanowienie, czy uchwała rady powiatu kłodzkiego została wydana z zgodnie z prawem nie można kontynuować procesu likwidacji DPS-u (relokować pensjonariuszy, likwidować majątku DPS-u, zwalniać pracowników itp.). I chociaż powiat bronił się tym, że proces likwidacji placówki, w tym relokacja pensjonariuszy jest już na tak zaawansowanym etapie, że wstrzymanie jej może prowadzić do szczególnie doniosłych skutków organizacyjnych i społecznych, to sąd uznał, że w tym przypadku w razie niekorzystnego dla powiatu wyroku, przywrócenie DPS-u w Szczytnej będzie niemożliwe lub nadmiernie kosztowne: – Skutki, jakie wiążą się z zakończeniem działalności domu pomocy społecznej są bowiem dalej idące aniżeli zaprzestanie wykonywania niektórych czynności likwidacyjnych będących w toku. Przywrócenie stanu poprzedniego będzie zatem wymagało od organu dokonania o wiele większego wysiłku organizacyjnego, aniżeli wstrzymanie prowadzenia likwidacji na obecnym etapie – czytamy w uzasadnieniu sądu.
Tak więc do czasu rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny skargi Komisji Międzyzakładowej NZSS „Solidarność ’80 Pracowników Ziemi Kłodzkiej na podjętą przez radnych powiatowych w kwietniu uchwałę, proces likwidacji DPS w Szczytnej został wstrzymany. Jak dowiedzieliśmy się jednak, powiat w najbliższym czasie złoży skargę na to postanowienie, bo jak mówi starosta kłodzki Maciej Awiżeń, sąd nie miał wszystkich informacji związanych z tą sprawą.
O genezie podjęcia decyzji przez powiat o likwidacji placówki w Szczytnej oraz o gorących dyskusjach na ten temat przed podjęciem uchwały pisaliśmy TUTAJ.

jż
[Fot. Zamek Szczytnik fot. Dawid Galus, wikimedia.org, CC BY-SA 3.0]
skandal pani sędzia nie nie zna całej prawdy tylko wybraną prawdę zna, sądy nie zawisłe jak cholera
a Pan kierownik robi sobie polityczną sprawę obłuda