Ostatnio miałam pytanie o niedaleki i ?lajtowy? rodzinny wyjazd za miasto. Dla osób mało jeżdżących, jak również niewymagający dużego wysiłku fizycznego pod względem trudności trasy proponuję Szczytnik (589 m npm) – najwyższa kulminacja niewielkiego stoliwa (pojedynczej góry o płaskim szczycie), stanowiącego południowo-wschodni skraj Gór Stołowych.
Szczytnik leży na terenie dzielnicy o tej samej nazwie miasta Szczytna. Przy krawędzi wierzchowiny od strony Szczytnej, nad miastem góruje romantyczny, neogotycki Zamek Leśna, zbudowany w miejscu dawnego fortu. Obiekt jest niestety niedostępny do zwiedzania (mieści się w nim zakład leczniczy), można jednak pospacerować na terenie okazałego ogrodu przy- i około zamkowego, który doprowadzi nas do małych piaskowcowych Orlich Skałek na skraju wierzchowiny, gdzie znajduje się doskonały punkt widokowy na Szczytną, Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz Obniżenie Dusznickie. W zespole zamkowym ma swoją siedzibę również Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej.
Trasa prowadzi z Kłodzka przez Stary Wielisław do Polanicy. Można zrobić sobie krótki postój w Parku Zdrojowym na kawę, lody czy słynne polanickie gofry. My często korzystamy z bezpłatnego ujęcia wody źródlanej ze zdroju Pieniawa, położonego w górnej części Parku w altanie z ławeczkami, gdzie zwykle uzupełniamy bidony na dalsza trasę. Następnie ruszamy w kierunku Hotelu „Nasz Dom”, opuszczając Park Zdrojowy i ulicą Chrobrego za mostkiem, przez który wiedzie droga do lasu, mijamy kamienną rzeźbę niedźwiedzia polarnego, przy którym robimy obowiązkowo pamiątkową fotkę W sąsiedztwie położony jest okazały Hotel Spa Dr Ireny Eris, obok którego przejeżdżamy kierując się na szpital. Jednak w samym już lesie, na rozwidleniu dróg (w lewo do szpitala), my kierujemy się w prawo, w stronę osiedla Piekielna Góra, położonego na zachód od miasta Polanica, a należącym już do Szczytnej. Z centrum miasta (Polanica) prowadzą tam trzy szlaki turystyczne: niebieski, żółty i zielony wiodący przez Garncarz (460 m n.p.m.) i Zbójeckie Skały ? formację skalną o ciekawych kształtach. Na osiedlu znajduje się znana turystom restauracja ?Piekiełko?, sprzed której roztacza się piękny widok na Piekielną Dolinę, znajdujący się nad nią kamieniołom oraz Góry Bystrzyckie. Powyżej restauracji odsłania się fragment Gór Stołowych, Gór Sowich i Gór Bardzkich. Tutaj też można zrobić sobie mały przystanek i pokontemplować otaczające nas widoki, a nawet nieco niżej zorganizować ognisko w wyznaczonym do tego miejscu. Z Piekiełka ruszamy już w stronę Szczytnej i Szczytnika z Zamkiem Leśna. Trasa jest dobrze oznakowana. Po drodze mijamy po prawej stronie niewielki staw z ławeczkami oraz wędkarzy. Droga wiedzie nieco pod górę, następnie jest z góry, po czym już sam podjazd na Szczytnik jest krętą serpentyną leśną pod górę (do podjechania, można również podprowadzić rower).
Cała trasa ma ok. 21 km, czasowo wychodzi ok. 1,5 h bez przystanków – w jedna stronę. W drogę powrotną można wybrać 3 opcje: ze Szczytnika lasem wjechać na drogę prowadzącą obok Parafii MB i dalej terenem do Polanicy, następnie przez Stary Wielisław do Kłodzka lub zjechać ze Szczytnika do Szczytnej i ulicą Sienkiewicza kierować się na Polanicę, albo możemy wrócić po prostu tą samą drogą, z małymi modyfikacjami według własnego uznania. Trasa ciekawa, łatwa i przyjemna. Łącznie nieco ponad 40 km z Kłodzka i z powrotem. Dla rodzin z dziećmi można wybrać jeszcze łatwiejszą trasę: dojechać autem i dalej rowerami z samej Polanicy na Szczytnik i powrót (ok. 14 km w obie strony).
Do zobaczenia na szlaku!
Patrycja





