Projekt „Śladami tkaczy na pograniczu polsko-czeskim” w Międzylesiu

0

Od 2 stycznia do końca sierpnia br. w gminach Międzylesie oraz Kraliki realizowany będzie transgraniczny projekt „Śladami tkaczy na pograniczu polsko-czeskim”. Ze strony polskiej projekt realizować będzie Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu.

W ramach projektu zostanie stworzona Izba Tkacka, czyli ekspozycja poświęcona tkactwu i życiu tkaczy prezentująca historię rzemiosła w regionie i umożliwiająca poznanie warsztatu pracy tkaczy i poznanie tradycji tkactwa na terenie przygranicznych. W MGOK w Miedzylesiu oraz w Filii w Domaszkowie zostaną również zorganizowane warsztaty skierowane do osób w różnym wieku, w ramach których poznać będzie można tajniki tkania na krosnach, drukowania na tkaninie oraz wyplatania z muliny. Prace wykonane podczas warsztatów zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie w Izbie Tkackiej.

W ramach projektu odbędzie się też plenerowa impreza integracyjna – Międzyleskie Dni Dziedzictwa, podczas której prezentowane będą polskie i czeskie produkty lokalne, rękodzieło ludowe, a także zespoły i twórcy ludowi. Podczas imprezy odbędą się również konkursy kulinarne – konkurs na danie z kaszy oraz „Bitwa na grille”.

W związku z realizacją projektu i organizowaniem Izby Tkaczy, MGOK w Międzylesiu zwraca się z prośbą do mieszkańców gminy Międzylesie o udostępnienie przedmiotów, zdjęć, artykułów z gazet i różnych pamiątek z przeszłości związanych z tkactwem, które mogłyby wzbogacić powstającą ekspozycję.

Zobacz też: Zabytkowe Domy Tkaczy w Międzylesiu po remoncie

red. [fot. UMiG Międzylesie]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis