Zabytkowe Domy Tkaczy w Międzylesiu po remoncie

0

Zakończył się remont dwóch międzyleskich zabytkowych domów nazywanych Domami Tkaczy. Będzie można je zwiedzać, mają się w nich także odbywać wystawy, wernisaże i spotkania.

Ze stojących niegdyś siedmiu domów, w których w XIX wieku mieściły się mieszkania i warsztaty tkaczy produkujących płótna i sukna, ostały się tylko dwa, które gmina Międzylesie postanowiła ratować. W ramach projektu pn. „Remont dwóch Domów Tkaczy przy ul. J. Sobieskiego 2 i 4 w Międzylesiu”, współfinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 gmina zdobyła fundusze na ich remont.

Pracami objęto m.in. odbudowę i rekonstrukcję nieszczelnego dachu, odtworzenie zewnętrznych i wewnętrznych wypraw ściennych, wymianę instalacji sanitarnej i grzewczej oraz restaurację historycznych posadzek i podłóg, odbudowano stolarkę okienną i drzwiową, odrestaurowano wiele cennych elementów tj. posadzki i podłogi, okiennice i drewniane konstrukcje. Koszt prac wyniósł ponad 600 tys. zł.

Zespół zabytkowych zabytkowych, drewniano-murowanych domów, zwanych Siedmioma Braćmi, powstał pod koniec XVIII wieku. Na początku XX wieku liczył siedem domków, a przed drugą wojną światową znajdowało się w nich muzeum regionalne. W latach 70-tych ubiegłego wieku pięć z nich rozebrano.

red.

Fot. UMiG Międzylesie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis