Pani Wanda z Kłodzka skończyła 100 lat!

0

Pani Wanda Jurewicz z Kłodzka 26 listopada br. świętowała swoje setne urodziny. Wraz z przedstawicielem ZUS, burmistrzem Kłodzka, Telewizją Kłodzką odwiedziliśmy stulatkę w dniu jej urodzin.

Pani Wanda, pomimo swoich stu lat, nadal bardzo dobrze funkcjonuje, nie choruje, ma świetną pamięć, lubi opowiadać oraz śpiewać, chociaż – jak mówi z lekkim żalem – głos już jest nie ten, co kiedyś. Jedyne, co jej przeszkadza, to kłopoty z poruszaniem się. – Doskwiera mi po prostu starość – mówi. Zapytana o sekret przeżycia w dobrej kondycji 100 lat, odpowiada, że nie ma w tym nic specjalnego: – Żyłam skromnie i chyba w genach też to jest. Dużo daje praca, bo jak człowiek nie pracuje to gnuśnieje – zdradza, dodając, że w swoim życiu nie korzystała z żadnych używek takich jak alkohol czy papierosy.

Pani Wanda w Kłodzku znalazła się przypadkiem, jak większość ludzi po wojnie zasiedlających ziemie zachodnie. Urodziła się w Kielcach, męża poznała w Zakopanem, po wojnie początkowo zamieszkali w Inowrocławiu. Do Kłodzka ściągnęła ją siostra w 1947 roku, która z mężem objęła tutaj gospodarstwo rolne. Pani Wanda przyjechała z mężem najpierw do Szalejowa, później przeprowadzili się do Kłodzka. Początkowo pracowała w gospodarce komunalnej, potem jako recepcjonistka w Hotelu Dworcowym, a następnie już do samej emerytury w Hotelu Śnieżnik. Urodziła troje dzieci, ma troje wnuków, cztery prawnuczki i dwoje praprawnuków. Czego sobie życzyła w urodziny? – Żeby ludzie byli lepsi, żeby Polacy byli jedną rodziną. Kochać bliźniego jak siebie samego, to jest aktualne, dobre i mądre – marzy pani Wanda.

W dniu jej setnych urodzin był tort oraz gratulacje i życzenia kolejnych lat w zdrowiu od rodziny, burmistrza Kłodzka Michała Piszko, przedstawicielki ZUS, Krystyny Żurawiak, sąsiadów oraz przedstawicielki pielęgniarek z Kłodzka. Burmistrz Kłodzka przekazał również pani Wandzie list od premiera i wojewody z okazji tego wyjątkowego jubileuszu, a przedstawicielka ZUS-u, oprócz gratulacji, wręczyła pani Wandzie informacje przyznaniu jej specjalnego, stałego dodatku do emerytury, który otrzymują wszyscy stulatkowie, w kwocie ponad 4 tys. miesięcznie.

W dniu swoich setnych urodzin pani Wanda zaśpiewała także ulubioną piosenkę:

Joanna Żabska

Fot. Joanna Żabska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis