Zabytkowa papiernia w Dusznikach już oficjalnie na liście informacyjnej UNESCO

0

Od 20 listopada br. młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju oficjalnie znajduje się już na liście informacyjnej UNESCO. Jest to potwierdzenie dokonanego w październiku zgłoszenia zabytku do wpisania na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 16 października br. zgłosiło młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju jako polskiego kandydata do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dokumentacja opracowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Ministerstwem Kultury i Muzeum Papiernictwa została podpisana przez wiceminister kultury i generalnego konserwatora zabytków prof. dr hab. Magdalenę Gawin.

Wpisanie zabytku na listę informacyjną oznacza, że kandydatura została przez UNESCO ogłoszona publicznie i rozpoczyna fazę właściwych przygotowań i serię bardzo drobiazgowych kontroli obiektu. O planach i dalszych działaniach, jakie podejmować będzie Muzeum Papiernictwa informował dyrektor placówki dr hab. Maciej Szymczyk podczas konferencji, która odbyła się 17 października br.

Muzeum Papiernictwa będzie aktualnie realizować liczne działania przygotowawcze, m.in. zintensyfikowanie badań historii papiernictwa, które pozwoli Muzeum na przekształcenie się w międzynarodowy ośrodek gromadzenia i upowszechniania wiedzy o dziejach papiernictwa. Planowane jest także zmodernizowanie ekspozycji muzealnej w celu obsługi większej niż dotychczas liczby zwiedzających – wpis na listę UNESCO w efekcie będzie się bowiem wiązać ze wzrostem liczby osób odwiedzających zabytek, na co Muzeum musi być w perspektywie najbliższych lat przygotowane.

Dusznickie Muzeum jest także liderem przygotowań do zabiegania o wspólny wpis na listę dziedzictwa UNESCO historycznych papierni z Polski (Duszniki-Zdrój), Czech (Velke Losiny), Niemiec (Homburg) i Francji (Ambert). Podczas konferencji, która odbyła się 29 października br. w Homburgu, przedstawiciele 4 młynów podpisali nowy list intencyjny wyrażający wolę wspólnych przygotowań do wpisania papierni na listę UNESCO.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO wpisanych jest obecnie 16 obiektów, które znajdują się w Polsce – w tym dwa zlokalizowane na Dolnym Śląsku: Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy oraz Hala Stulecia we Wrocławiu

red. [fot. 24klodzko.pl]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis