Od soboty stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Jak będą działać sklepy w Kłodzku?

0

Od dzisiaj (sobota 14 marca br.) w Polsce wprowadzony został stan zagrożenia epidemicznego i weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, które wprowadza ograniczenia w działalności niektórych instytucji i zakładów pracy. Sprawdzamy, jak od dzisiaj przez kolejne dwa tygodnie będą działać sklepy i centra handlowe w Kłodzku.

Rozporządzenie wprowadziło szereg ograniczeń m.in. dla gastronomii czy funkcjonowania galerii handlowych. W restauracjach nie można serwować jedzenia na miejscu, za to możliwa jest opcja na wynos lub z dostawą do domu. W galeriach handlowych mogą być otwarte tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie oraz pralnie*. Warto podkreślić, że ograniczenia te nie obejmują sklepów poza galeriami, tak więc wszystkie inne sklepy w miastach oferujące obuwie, odzież itd. mogą normalnie funkcjonować.

Od dzisiaj w Galerii Handlowej Twierdza Kłodzko czynne będą codziennie (oprócz niedziel handlowych) Cerrefour oraz Biedronka w godz. 7.00-22.00, Bacówka, Rossmann, Apteka Bliska w godz. 9.00-21.00 i Piekarnia Machela w godz. 8.00-21.00. Pozostałe sklepy w galerii będą zamknięte. W McDonalds oraz KFC możliwa jest tylko obsługa „Drive” lub z dowozem do domu. Czynne dzisiaj jest także Leroy Merlin (sklepy budowlane są wyłączone z ograniczeń w rozporządzeniu) oraz Lidl.

Na ul. Dusznickiej w Kłodzku (pasaż handlowy obok zajezdni PKS) otwarte są wszystkie sklepy: Pepco, RTV Euro AGD, Rossmann oraz Biedronka. W Pepco wprowadzone są jednak ograniczenia: w środku może znajdować się maksymalnie do 20 osób, należy zachować odległość od siebie 1,5 metra, skrócone są też godziny otwarcia od 10.00 do 18.00. RTV Euro AGD na razie funkcjonuje w normalnych godzinach. Prawdopodobnie sklepy te pozostaną otwarte w kolejnych dniach, bo nie znajdują się one na terenie centrum handlowego i funkcjonują jako osobne sklepy – a takie są wyłączone z ograniczeń. Normalnie także działa E.Leclerc, który w przeważającej mierze sprzedaje artykuły spożywcze, a także Dobosz, Chata Polska czy sklepy Dino.

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia zamknięte muszą być baseny, siłownie, kluby, puby, wszelkie instytucje oferujące rozrywkę i kulturę, biblioteki, archiwa. Restauracje mogą działać, nie można jednak w nich spożywać posiłków – jedynie mogą oferować na wynos lub z dowozem. Zamknięte muszą być też obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Punkty usługowe, jak np. banki działają.

Tak więc ograniczenia dotyczą tylko centrów handlowych, hoteli, restauracji i miejsc oferujących rozrywkę i kulturę. Pozostałe sklepy mogą funkcjonować normalnie. W sobotę na ulicach i drogach w Kłodzku było jednak pusto. Kłodzczanie i masowo odwiedzający w weekendy galerię handlową mieszkańcy powiatu pozostali widocznie w domach.

* Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca br. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego od 14 marca br. w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 ustanawia się czasowe ograniczenie handlu detalicznego najemcom powierzchni handlowej, których przeważająca działalność polega na handlu:
a) wyrobami tekstylnymi,
b) wyrobami odzieżowymi,
c) obuwiem i wyrobami skórzanymi,
d) meblami i sprzętem oświetleniowym,
e) sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego,
f) artykułami piśmiennymi i księgarskimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis