O Valesce ?Pod Pegazem?

0

W Filii „od Pegazem” kłodzkiej biblioteki 6 czerwca 2019 r. odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie autorskie z Ireną Klimaszewską, autorką książki ?Valeska. Opowieść o powstaniu grodu kłodzkiego.? Drugim gościem spotkania był Jacek Adamowski, związany z Kłodzkiem artysta plastyk, który książkę zilustrował.

Irena Klimaszewska jest kustoszem Muzeum Ziemi Kłodzkiej, w której to instytucji opiekuje się zbiorami bibliotecznymi, prowadzi lekcje z młodzieżą, spotkania, redaguje ?Zeszyty Muzealne?. Jest jednym z niewielu współczesnych wybitnych znawców dziejów Kłodzka od czasów najdawniejszych do współczesności. W 2010 roku MZK opublikowało jej pierwszą książkę dla dzieci ?Jak skrzat Teofil zwiedzał muzeum w Kłodzku?. Później ukazały się jeszcze: ?Na tropach chochlika Gburka? i ?Duszek Maksio i tajemnica muzealnego dziedzińca?. ?Valeskę? wydało w maju 2019 roku Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, które było również współorganizatorem czwartkowego spotkania.

Najnowsza książka Ireny Klimaszewskiej składa się z dwóch części. Pierwsza jest opowieścią skrzata Tymoteusza i prezentuje legendarne początki naszego miasta, natomiast druga ? to opowieść znawczyni historii Kłodzka, która dzieli się z Czytelnikami swoja wiedzą na temat najodleglejszych dziejów, przybliżając dostępną dziś wiedzę historyczną. Obie części świetnie się uzupełniają, a lektura sprawia dużo przyjemności, zarówno starszym jak i młodszym.

Irena Klimaszewska niezbyt często spotyka się z Czytelnikami, tak więc wszyscy, którzy mimo upału przybyli do biblioteki, mieli wyjątkową okazję, aby posłuchać o jej pracy, o tym co Valeska ma wspólnego z Libuszą, o tym kto, kiedy i dlaczego naprawdę założył Kłodzko, jak również o wielu powiązanych z tamtymi wydarzeniami faktach, które przeplatają się z legendami.

A po spotkaniu był słodki poczęstunek, autografy, które wpisywała autorka i wrysowywał ilustrator oraz rozmowy i dużo dobrej energii.

inf. PiMBP w Kłodzku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis