Na szczycie Orlicy powstanie wieża widokowa. Wyłoniono wykonawcę!

1

Po wielu miesiącach prób, gminie Duszniki-Zdrój udało się nareszcie wyłonić wykonawcę budowy wieży na szczycie Orlicy. Tego zadania podejmie się lokalna firma CAKO z Polanicy-Zdroju. Zakończenie budowy planowane jest w listopadzie 2020 r.

Budowa wieży na Orlicy będzie kosztować blisko 800 tys. zł i jest to najniższa kwota zaoferowana przez pięć firm, które stanęły do ogłoszonego przez gminę przetargu. Najdroższy kosztorys opiewał na prawie 2 mln zł. Wieża widokowa, która powstanie na szczycie Orlicy będzie miała drewnianą konstrukcję o wysokości 25,5 m i trzy podesty spoczynkowe na poziomach 8,75m, 13,65m i 18,55m, z których rozciągać się będzie widok na panoramę Gór Orlickich. U podstawy wieży pojawi się też zadaszone miejsce spoczynku dla turystów wraz z ławami i stołami. Do wieży będzie można dotrzeć po gruntowej drodze, którą biegnie czerwony i zielony szlak turystyczny.

Powstanie ona w miejscu nieistniejącej dzisiaj wieży wybudowanej w 1880 roku przez Heinricha Rübartscha. Znajdowała się tutaj także gospoda, która pełniła rolę schroniska turystycznego. Punkt widokowy na Orlicy był popularnym celem wycieczek turystów w XIX i na początku XX w. Platformę widokową, a później wieżę odwiedzili m.in. John Quincy Adams, późniejszy prezydent USA, cesarz Józef II czy Fryderyk Chopin (w 1826 r.). Po drugiej wojnie światowej schronisko nie podjęło działalności i wraz z wieżą zaczęło popadać w ruinę. W końcu zostało spalone i dzisiaj nie ma właściwie po nim śladu.

Wieża na Orlicy powstaje w ramach projektu polsko-czeskiego pn. „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia”, który zakłada budowę jedenastu wież widokowych, z czego osiem powstanie w miejscach dawnych, nieistniejących już wież, a trzy zostaną zbudowane w nowych lokalizacjach. W ramach tego projektu większość z nich już stanęła, m.in. na Jagodnej w gm. Bystrzyca Kłodzka, platforma widokowa na górze Guzowata w Radkowie, na Włodzickiej Górze w gm. Nowa Ruda, w trakcie budowy jest wieża na Kłodzkiej Gorze oraz na Czerńcu w gm. Międzylesie.

Termin zakończenia budowy wieży na Orlicy planowany jest na 30 listopada 2020 r.

1 KOMENTARZ

  1. Wieża ciekawa. Jedno pytanie; czy konstrukcja u podstawy będzie murowana lub ze stali ? , bo bez tego szybko się zawali jak wiele innych drewnianych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis