Budynek Astorii w Kłodzku stwarza coraz większe zagrożenie

6

W czwartek 22 stycznia br. z okna budynku byłego hotelu Astoria na chodnik posypało się szkło. Straż Miejska odgrodziła miejsce taśmą i próbuje się skontaktować z właścicielem budynku. Opuszczony budynek coraz bardziej popada w ruinę i zaczyna stwarzać zagrożenie.

Najprawdopodobniej w budynku po byłym hotelu niedomknięta była okiennica i przeciąg zrobił swoje. Odłamki szkła spadły na bardzo uczęszczany chodnik, na szczęście nikomu nic się nie stało. Straż Miejska ogrodziła miejsce, powiesiła kartki informujące o zagrożeniu i od wczoraj próbuje się skontaktować z właścicielem budynku. Do czasu zabezpieczenia przez niego obiektu, najlepiej omijać to miejsce.

– Musieliśmy odgrodzić to miejsce, bo spadające elementy okna stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Póki co nie możemy jeszcze dotrzeć do właściciela tego obiektu, nie odbiera telefonu, byliśmy też w miejscu jego zameldowania – mówi komendant Straży Miejskiej w Kłodzku, Piotr Występski. – Zresztą to nie pierwszy raz ma miejsce takie zdarzenie. Kiedyś był tam problem z bezdomnymi – dodaje.

Dokładnie rok temu, w styczniu 2019 r. w budynku znaleziono zwłoki kobiety i mężczyzny, którzy pomieszkiwali w opuszczonym budynku. Po tym zdarzeniu właściciel zabezpieczył wszystkie wejścia. Na tym jednak się skończyło.

Hotel Astoria, wcześniej Dworcowy, gdyż znajduje się obok dworca PKP i PKS w Kłodzku, był jednym z bardziej popularnych hoteli przed wojną. W latach PRL również funkcjonował tutaj hotel do momentu, kiedy został sprzedany prywatnemu właścicielowi. Przez kilka lat w budynku funkcjonował salon gier, ale od kilku lat obiekt stoi pusty i niszczeje. Był wystawiany na sprzedaż, nie znaleźli się jednak chętni.

Takich budynków w Kłodzku jest więcej. Głośna była sprawa osunięcia się na chodnik części dachu z kamienicy przy ul. Matejki we wrześniu 2016 r. Jej właściciel dopiero w grudniu ubiegłego roku zabezpieczył solidnie budynek. Niestety, władze miasta mają niewiele narzędzi, żeby wymóc na właścicielach zabytkowych obiektów, aby należycie o nie zadbali. Niszczeje obiekt na ul. Czeskiej, na ul. Daszyńskiego po byłej winiarni, czy dwie piękne kamienice przy ul. Matejki, które właściciel jedynie zabezpieczył przed katastrofą budowlaną.

[AKTUALIZACJA godz. 13.30] Jak poinformował naszą redakcję komendant Straży Miejskiej w Kłodzku, Piotr Występski, szkło oraz drewniane elementy okna zostały uprzątnięte z chodnika, zniknęła już taśma ostrzegawcza, a właściciel ma zabezpieczyć okna.

Joanna Żabska

6 KOMENTARZE

  1. Niestety jest wielu w Ratuszu takich jak Ty ( co jest nieszczęściem dla miasta). Warto aby Burmistrz Piszko i Ty , wziął również przykład z Burmistrza Bielawy. Ogladnij sobie w Telewizji Sudeckiej relację ze spotkania które zorganizował w Bielawie , wiele się z niej Ty i Burmistrz Piszko nauczycie.

  2. Ano, przestań pitolić. Osiem lat jak pelikan łykałes propagandę Szpetnego który w usłużnej gazetce, za pieniądze na promocję miasta produkował fantazmaty. Gdzie pieniądze za plany gondoli? Jakie inwestycje ściągnął Boguś do Kłodzka? Takich jak Ty to że świecą szukać. KUMASZ?

  3. „Zorientowany” uważa , że na tym forum obowiązuje „jedyna słuszna prawda”, taka która sprzyja i „kadzi” Burmistrzowi. Tak samo niestety uważa Rząd i TVP traktuje jako narzędzie polityczne, przez co często MANIPUlUJE nami i WCISKA „KIT” aby osiągnąć swój cel.

  4. Co się dziwić, kiedy przed laty sprzedawano obiekty za przysłowiową flaszkę, a prawo ówczesne nie wymagało zagospodarowania budynków ( więc mamy to co mamy). OBECNIE Burmistrz Piszko ma plac po rozebranych budynkach przy ul. Śląskiej, który ZARASTA CHWASTAMI i PRZYNOSI WSTYD MIASTU, pomimo że położony jest w ścisłym centrum miasta na przysłowiowy rzut beretem od Ratusza. Nie potrafi ściągnąć inwestora który zagospodaruje atrakcyjne położenie. Również czeka NA MANNĘ Z NIEBA uważając , że inwestor bez zabiegania o niego sam się zgłosi i stworzy miejsca pracy na wolnych jeszcze terenach WSSE w obrębie ul. Objazdowej i ul.Piłsudskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis