24.7 C
Kłodzko
poniedziałek, 29 kwietnia 2024
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wody Polskie wydały oficjalny komunikat: Nie budujemy kolejnych zbiorników

Wody Polskie wydały specjalny, obszerny komunikat dotyczący planów budowy kolejnych zbiorników przeciwpowodziowych w powiecie kłodzkim. Reakcja Wód Polskich jest efektem fali protestów, jakie wśród mieszkańców wywołał pomysł zaprezentowany przez firmę Sweco Consulting sp. z o.o. podczas konsultacji z samorządowcami w Starostwie Powiatowym w Kłodzku, które odbyły się 22 marca br., dotyczący zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej poprzez wybudowanie kolejnych kilku dużych zbiorników retencyjnych zlokalizowanych m.in. w centrach kilku wsi w powiecie kłodzkim. Poniżej publikujemy treść komunikatu.

Komunikat uzupełniający dotyczący analizy ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej

W związku z licznymi nieprawdziwymi i niepełnymi informacjami, pojawiającymi się w ostatnim czasie w internecie i w mediach, a rozpowszechnianymi wśród lokalnej społeczności, odnośnie budowy zbiorników retencyjnych w Kotlinie Kłodzkiej w województwie dolnośląskim, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej informuje, że w obecnych planach inwestycyjnych nie są ujęte żadne zadania związane z budową  kolejnych nowych tzw. suchych zbiorników w Kotlinie Kłodzkiej. Niemniej jednak będą realizowane inne działania techniczne, związane z poprawą ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej, tj. modernizacja istniejącej zabudowy regulacyjnej. Ponadto:

1. Dokument pod nazwą ?Analiza zwiększenia retencji powodziowej w Kotlinie Kłodzkiej? został opracowany przez firmę Sweco – Konsultanta Jednostki Realizującej Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły, na zamówienie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

2. Ponowna aktualizacja potrzeb inwestycyjnych tak, jak miało to miejsce wielokrotnie w historii powojennej Polski, obejmuje również rozważania odnośnie lokalizacji i skuteczności planowanych od wielu lat zbiorników przeciwpowodziowych. Zaproponowane przez Konsultanta nowe lokalizacje zbiorników nie zostały jeszcze zweryfikowane przez PGW WP i należy je traktować wyłącznie jako wstępne rozważania w tym zakresie. Opracowana została ?Analiza zwiększenia retencji powodziowej w Kotlinie Kłodzkiej?, która jest jedynie rozważaniem dotyczącym ewentualnych wariantów budowy nowych zbiorników. W jej ramach prowadzone są między innymi szerokie debaty i dyskusje społeczne z władzami samorządowymi, organizacjami ekologicznymi, ekspertami i specjalistami z zakresu hydrologii oraz inwestycji wodnych, ale również z samymi mieszkańcami.

3. Jest to ponowna analiza hydrologii i hydrauliki dorzecza Nysy Kłodzkiej, której konieczność przygotowania wynika z wymogów prawa oraz Banku Światowego. Na podstawie takich, wymaganych prawem opracowań aktualizacji hydrauliki i hydrologii zlewni cząstkowych, będą w przyszłości realizowane prace projektowe na korytach rzek i potoków oraz w ich obrębie. Na taki zakres, a nie związany z projektowaniem kolejnych zbiorników, PGW WP ma zawartą umowę z Konsultantem.

4. Opracowane w latach 2003-2009 ?Studium Ochrony przed powodzią Kotliny Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem Kłodzka? przestało obowiązywać w 2014 roku, co spowodowało konieczność aktualizacji hydrologii i hydrauliki dorzecza Nysy Kłodzkiej, zgodnie z wytycznymi Banku Światowego oraz z zasadami projektowania budowli hydrotechnicznych. Obecnie opracowana przez firmę Sweco analiza jest właśnie tego następstwem.

5. W ramach ?Studium Ochrony przed powodzią Kotliny Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem Kłodzka? przeprowadzono analizę zasadności wybudowania nowych zbiorników przeciwpowodziowych. Ich lokalizacja oraz potrzeba budowy były uzgadniane z gminami oraz starostą powiatu kłodzkiego. Studium to opierało się na szeregu opracowań technicznych i naukowych z wielu źródeł.

6. We wspomnianym studium w ramach konsultacji z samorządami lokalnymi Kotliny Kłodzkiej uzgodniona została lokalizacja zbiorników, które będą realizowane lub poddane pod dalszą analizę. A gminy lokalizację tychże zbiorników powinny zgodnie z prawem wykazywać w planach zagospodarowania przestrzennego na swoich terenach. W dokumencie nie znalazły się zbiorniki, które w opinii samych samorządów zostały uznane za zbyt kolizyjne. W oparciu o to studium zdecydowano między innymi o budowie obecnie powstających czterech zbiorników. Ewentualna budowa kolejnych jest obecnie jedynie rozpatrywana we wstępnej fazie.

7. Obecnie w Kotlinie Kłodzkie budowane są cztery tzw. suche zbiorniki retencyjne ? w Boboszowie na rzece Nysa Kłodzka, w Roztokach Bystrzyckich na rzece Goworówka, w Szalejowie na rzece Bystrzyca Dusznicka oraz na potoku Duna w Krosnowicach. Według obecnych planów te inwestycje mają się zakończyć w 2022 roku i pozwolą na znaczną poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców Kotliny Kłodzkiej. Ingerencja w środowisko naturalne została ograniczona do minimum, a wszelkie prace prowadzone są z zachowaniem najwyższych standardów i wymogów prawnych dbania o naturę, infrastrukturę, a także z zasadami społeczno-ekonomicznymi.

8. Przeprowadzona nowa analiza hydrologiczna i hydrauliczna dorzecza Nysy Kłodzkiej (poza zakresem analizy lokalizacji i skuteczności zbiorników) przede wszystkim ma na celu uruchomienie procesu projektowania i modernizacji istniejącego systemu ochrony przeciwpowodziowej i przeciwerozyjnej koryt rzek i potoków. W przypadku tego zakresu projektant skupić się ma na usunięciu na przykład punktów limitujących przepływ lub też punktów zdefiniowanych jako miejsca wymagające wzmocnienia ochrony przeciwpowodziowej. Wykaz potrzeb w tym zakresie również został zdiagnozowany na etapie opracowywania Studiów ochrony przed powodzią i teraz – po 10 latach od ich opracowywania z uwagi na zmiany w hydrologii zlewni jak i w stopniu zurbanizowania oraz zagospodarowania terenów Kotliny Kłodzkiej – wymaga on aktualizacji. Wszelkie decyzje w zakresie realizacji potrzeb inwestycyjnych podjęte będą po konsultacjach z władzami samorządowymi oraz zdefiniowanymi na etapie postępowań administracyjnych stronami.

9. Wszelkie informacje, przekazywane przez nieuprawnionych do tego pracowników Konsultanta na etapie prowadzonych obecnie prac terenowych (pomiary geodezyjne, inwentaryzacje obiektów hydrotechnicznych i przyrodnicze itp.), nie mają jakiejkolwiek wiążącej formy i nie powinny stanowić podstaw do obaw. Wszelkie rozwiązania techniczne proponowane do wykonania w obrębie koryt cieków będą konsultowane i uzgadniane ze stronami bezpośrednio zainteresowanymi ich wykonaniem. Na obecnym etapie (spotkania, konferencje, seminaria, przekazywanie dokumentacji i korespondencji) należy brać pod uwagę wyłącznie działania prowadzone przez PGW WP, a nie przez Konsultanta, gdyż te nie przeszły jeszcze ostatecznej weryfikacji i nie zostały zatwierdzone.

10. Obecnie w zestawieniach i harmonogramach inwestycyjnych PGW WP RZGW we Wrocławiu nie ma ujętych jakichkolwiek inwestycji związanych z projektowaniem lub budową zbiorników retencyjnych wskazanych w dokumencie pod nazwą ?Analiza zwiększenia retencji powodziowej w Kotlinie Kłodzkiej?. Na tym etapie można jedynie mówić o koncepcjach, analizach i wariantach, rozważanych przed podjęciem jakichkolwiek strategicznych decyzji, tak, aby ich ewentualna realizacja w przyszłości, w jak najmniejszym stopniu uderzała między innymi w środowisko naturalne, infrastrukturę, obiekty zabytkowe, użyteczności publicznej oraz w mieszkańców Kotliny Kłodzkiej i ich mienie.

11. Wszelkie ewentualne decyzje odnośnie rozpoczęcia procesu projektowania kolejnych zbiorników poprzedzone będą dogłębną zewnętrzną analizą społeczno-ekonomiczną wraz z analizą środowiskową w ramach dokumentu, jakim jest Studium Wykonalności. Jeżeli ten dokument udowodni cel społeczno-ekonomiczny, a także cel środowiskowy, wówczas rozpocznie się proces uzyskiwania decyzji administracyjnych wymagający udziału społeczeństwa.

12. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, RZGW we Wrocławiu oraz Jednostka Realizującej Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły wsłuchując się w głos lokalnych samorządów i społeczności, stanowczo nie zgadzają się na propagowanie nieprawdziwych, wyjętych z kontekstu lub niepełnych informacji związanych z analizą konieczności budowy ewentualnych kolejnych obiektów hydrotechnicznych ochrony przeciwpowodziowej w Kotlinie Kłodzkiej, w tym zwłaszcza rozpowszechniania informacji dotyczących wysiedleń, niszczenia przyrody, lokalnej infrastruktury i całkowitej zmiany naturalnego krajobrazu Kotliny Kłodzkiej.

(26 kwietnia 2019 r.)

WAŻNE TEMATY

Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk z rekomendacją KO na starostę kłodzkiego. Trwają rozmowy koalicyjne

Trwają rozmowy dotyczące koalicji w powiecie kłodzkim pomiędzy Koalicją Obywatelską a Porozumieniem Samorządowym Trzecia Droga. Oba ugrupowania rządziły wspólnie w powiecie kłodzkim przez ostatnie...

Dobiega końca remont ul. Wolności w Kłodzku. Wykonawca przenosi sie na kolejny odcinek

W czwartek, 25 kwietnia br. na remontowanej ulicy Wolności położona została ostatnia warstwa ścieralna asfaltu. Popołudniu ulica ma już zostać otwarta dla ruchu i...

Małżeństwo strażaków z OSP Nowa Ruda straciło dom w pożarze. Potrzebna pomoc

W nocy z 23 na 24 kwietnia br. małżeństwo druhów z OSP Nowa Ruda - Michał i Klaudia Majerczyk straciło w pożarze domu dobytek...

20. Festiwal Klubu Młodego Odkrywcy odbył się w Międzylesiu

W piątek, 26 kwietnia br. w Samorządowej Szkole Podstawowej w Międzylesiu odbył się 20. Festiwal Nauki. Ponad 60 uczniów i absolwentów szkoły przygotowało łącznie...

Nowa wystawa w dusznickim Muzeum Papiernictwa otwarta. Wernisażowi towarzyszyła debata o regionie

W piątek, 26 kwietnia br. w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju odbył się wernisaż nowej wystawy zatytułowanej „Z dziejów turystyki. Duszniki-Zdrój 1924-2024”. Na wystawie można zobaczyć...

Zderzenie karetki na sygnale i ciężarówki na DK 33 pomiędzy Kłodzkiem a Żelaznem

W poniedziałek, 29 kwietnia br. około godziny 10.00 na drodze krajowej nr 33 pomiędzy Kłodzkiem a Żelaznem doszło do zderzenia jadącej na sygnale karetki...

Zespół Kosy z lądczanką w składzie nominowany w dwóch muzycznych plebiscytach

Dolnośląski zespół Kosy z lądczanką, Anastazją Sosnowską w składzie został nominowany w dwóch plebiscytach muzycznych. Grupę można wesprzeć w internetowych głosowaniach. Pierwszym plebiscytem jest Best...

Weekend majowy z Koleją Dolnośląską na jednym bilecie za 59 zł!

Tegoroczna majówka sprzyja kolejowym podróżom. Dolnośląski przewoźnik kolejowy przygotował aktrakcyjną ofertę - możliwość podróżowania bez limitu od wtorku do poniedziałku na jednym bilecie za...

McDonald’s w Kudowie-Zdroju już otwarty

25 kwietnia br. została otwarta restauracja McDonald’s w Kudowie-Zdrój, która znajduje się przy ul. Łąkowej 2a, w niedalekim sąsiedztwie granicy z Czechami. To druga...

Przysięga Terytorialsów w Kłodzku

27 kwietnia br. ponad 50 żołnierzy wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej wstępując w szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (16 DBOT). Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną...

Wyrok pozbawienia wolności oraz grzywna dla właściciela pałacu w Bożkowie

50 tys. zł i 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata – taką karę zasądził sąd właścicielowi pałacu w Bożkowie za zniszczenie...

Zbliża się Artyleryjska Majówka w Twierdzy Kłodzko

Od 1 do 3 maja br. w Twierdzy Kłodzko odbywać się będzie Artyleryjska Majówka, czyli wystrzałowe rozpoczęcie sezonu w kłodzkiej fortecy. W czasie wydarzenia organizatorzy...

Maturzyści z „Budowlanki” zakończyli rok szkolny

W piątek, 26 kwietnia br. uczniowie ostatnich klas technikum w Zespole Szkół Technicznych w Kłodzku uroczyście zakończyli rok szkolny. To wyjątkowy rocznik bo pierwszy...