19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkańcy protestują. Nie chcą budowy kolejnych zbiorników przeciwpowodziowych

Region

22 marca br. firma Sweco Consulting sp. z o.o. zaprezentowała w Starostwie Powiatowym w Kłodzku ?Analizę zwiększenia retencji powodziowej w Kotlinie Kłodzkiej?, przygotowaną na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Pomysł na dodatkową ochronę przeciwpowodziową przewiduje w wariancie minimalnym budowę 9 kolejnych suchych zbiorników na terenie naszego powiatu, a w wariancie maksymalnym mogłoby ich powstać nawet 16. Chociaż, jak zapewniają przedstawiciele PGW Wody Polskie, jest to tylko analiza i szukanie optymalnych rozwiązań ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej, to kiedy ta koncepcja ujrzała światło dzienne wśród mieszkańców zawrzało. Bo większość zbiorników zlokalizowanych zostało w terenach zabudowanych.

Jaki pomysł na ochronę przeciwpowodziową mają Wody Polskie?

W opracowanej przez firmę Sweco analizie przedstawiono różne warianty zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej na ziemi kłodzkiej poprzez budowę suchych zbiorników retencyjnych na obszarze zlewni rzek Nysa Kłodzka, Biała Lądecka i Morawa oraz Ścinawka. Za punkt wyjścia przyjęto poziom wody podczas tzw. powodzi stulecia. W różnych wariantach branych pod uwagę, zbiorników mogłoby być nawet 16 (Bolesławów, Orliczka, Konradka, Skrzynczana, Goszów, Radochów, Nagodzice, Wilkanów, Pławnica, Nowa Bystrzyca, Stary Waliszów, Długopole Górne, Gorzanów, Bystrzyca Kłodzka, Ścinawka Górna, Sarny). Do realizacji projektanci z firmy Sweco zarekomendowali natomiast 9 zbiorników: Długopole Górne, Wilkanów, Bolesławów, Goszów, Radochów, Konradka, Skrzynczana, Ścinawka Górna, Sarny.

Jeden z projektowanych zbiorników miałby powstać m.in. w Radochowie, prawie w centrum wsi i zająłby obszar 64 ha, wysokość zapory miałaby prawie 18 metrów.

Przypomnijmy, że aktualnie naszym powiecie budowane są cztery duże zbiorniki retencyjne: w Boboszowie, Roztokach, Szalejowie Górnym i Krosnowicach. Koszt inwestycji to prawie 500 mln zł, a pieniądze pochodzą z pożyczki z Banku Światowego. Jak się okazuje, zbiorniki, które już fizycznie powstają, nie zapewnią dostatecznej ochrony w przypadku powodzi stulecia, czyli takiej, która statystycznie zdarza się raz na sto lat. Według projektantów optymalne byłoby wybudowanie dodatkowych 9 zbiorników, dzięki którym ochrona objęłaby 8 tys. osób. Koszt całej inwestycji wyniósłby około 1 mld 650 mln zł.

Mieszkańcy mówią: nie!

Problem w tym, że większość z projektowanych zbiorników zlokalizowana została na terenach zabudowanych. Gdyby więc doszło do ich realizacji, konieczne byłoby wysiedlenie ludzi. W ?Analizie zwiększenia retencji powodziowej w Kotlinie Kłodzkiej? czytamy, że w przypadku Długopola Górnego problem wysiedlenia dotyczyłby 392 osób, w Ścinawce Górnej – 477, Radochowie – 124, Goszowa – 87, Wilkanowa – 55, Bolesławowa – 26, Konradowa ? 6. Jedynie zbiornik ?Skrzynczanka? umiejscowiony byłby poza terenem zabudowy. W sumie, gdyby doszło do tej inwestycji trzeba by było wysiedlić około 1200 osób.

Mieszkańcy wsi ziemi kłodzkiej żyjący z turystyki obawiają się, że zbiorniki zniszczą krajobraz, który przyciąga turystów i zdegradują środowisko.

Kiedy ta koncepcja ujrzała światło dzienne, w miejscowościach, gdzie potencjalnie miałyby powstać nowe zbiorniki, zawrzało. Mieszkańcy oburzył fakt, że nikt z nimi wcześniej tego nie konsultował. Obawiają się wysiedleń, życia w cieniu kilkudziesięciometrowej zapory, zniszczenia krajobrazu, degradacji środowiska i upadku turystyki, z której żyją. – Taki zbiornik w centrum wsi całkowicie zburzy nasz piękny krajobraz, a my żyjemy z turystyki ? mówi jedna z mieszkanek Radochowa. – W jaki sposób ponad 60 ha dziury w ziemi podniesie walory turystyczne naszej wsi? – pyta inna. Wskazuje się na niedorzeczność niektórych lokalizacji, gdzie np. w Sarnach zniszczony zostałby zabytkowy kompleks parkowy należący do podnoszącego się z ruin w ostatnich latach z ruin. W Długopolu wysiedlona miałaby zostać prawie połowa wsi, a zbiornik powstałby w ścisłym centrum w sąsiedztwie obiektów zabytkowych.

W wielu miejscowościach już odbyły się zebrania mieszkańców, na których oficjalnie wyrazili swój sprzeciw wobec tych planów (m.in. w Bolesławowie, Wilkanowie, Radochowie). Naprzeciw mieszkańcom wychodzą samorządowcy. Radni w Stroniu Śląskim i Lądku Zdroju na ostatnich sesjach oficjalnie przyjęli rezolucje przeciwko tym planom. Oficjalnie zaprotestował także burmistrz Międzylesia, Tomasz Korczak, negatywnie odniosła się do tych projektów burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Renata Surma. W internecie od kilku tygodni zbierane są podpisy pod petycją do Banku Światowego (podpisało ją prawie 1500 osób), na portalach społecznościowych powstają strony sprzeciwiające się budowie kolejnych zbiorników, uaktywnili się ekolodzy.

Wody Polskie uspokajają: to bardzo wstępna koncepcja

Przedstawiciele Wód Polskich z Wrocławia uspokajają emocje, podkreślając, że nic jeszcze nie jest postanowione, a to, co zaprezentowano nie można nawet jeszcze nawet nazwać koncepcją. Jest to na razie tylko analiza. – Nie mamy żadnych decyzji, jesteśmy na bardzo wstępnym etapie przygotowywania koncepcji ochrony przeciwpowodziowej Ziemi Kłodzkiej. Będzie ona polegała m.in. na budowaniu suchych zbiorników przeciwpowodziowych, ale ich lokalizacja, wielkość, konstrukcja nie są jeszcze zadecydowane. Jest to absolutnie wstępny etap, bardzo początkowy, może będzie ich większa ilość, mogą być w zupełnie innym położeniu, np. w górnej części zlewni rzek albo na ich dopływach. Na tym etapie dopiero konsultujemy te miejsca ? wyjaśniał Ryszard Malarski z PGW Wody Polskie podczas zorganizowanego na prośbę mieszkańców Radochowa przez radnego powiatowego Borysława Zatokę i radnego gminy Lądek Zdrój Tomasza Stułę spotkania z przedstawicielami Wód Polskich (16 kwietnia br.).

Podczas trwającego ponad 2,5 godziny spotkania mieszkańców Radochowa z przedstawicielami Wód Polskich padło wiele pytań, ale i wątpliwości i zarzutów w kierunku urzędników.

Miejscami burzliwe spotkanie nie do końca jednak rozwiało wątpliwości mieszkańców, którzy zarzucali przedstawicielom Wód Polskich, że nikt wcześniej z mieszkańcami nie konsultował lokalizacji zbiorników. – Muszę powiedzieć, że jestem trochę zaskoczony, ponieważ wystąpiliśmy z koncepcjami bardzo wstępnymi, na najwcześniejszym możliwym etapie przygotowań. Nie można było tego robić wcześniej. Jest to wyjątkowo przejrzysty i czytelny proces w kontakcie z samorządowcami, mieszkańcami, również światem nauki ? odpowiada R. Malarski. – Zrobiliśmy wcześniej trzy takie spotkania, na których prezentowaliśmy tą koncepcję. Wszystkie uwagi zbieramy i będziemy je uwzględniać.

Ryszard Malarski z Wód Polskich z Wrocławia starał się wyjaśniać wszystkie wątpliwości. Reakcją na oburzenie mieszkańców będzie seria spotkań majowych z pozostałymi zaniepokojonymi mieszkańcami w Gorzanowie, Nagodzicach, Ścinawce Górnej i Nowym Gierałtowie.

R. Malarski zaprzecza także, jakoby decyzje o finansowaniu tych zbiorników miałyby zapaść w Banku Światowym już w lipcu tego roku, bo takie głosy pojawiły się też na sali. – Jestem zdziwiony tą informacją, bo w naszym planie finansowym nie ma w tej chwili środków na to, żeby budować te zbiorniki ? mówi R. Malarski, dodaje jednak, że w przyszłości zbiorniki, w tej czy innej lokalizacji, muszą powstać.

Burza wśród mieszkańców naszego powiatu, jaką wywołał dokument ?Analiza zwiększenia retencji powodziowej w Kotlinie Kłodzkiej? spowodowała, że PGW Wody Polskie we Wrocławiu wydało już dwa oficjalne komunikaty, a przedstawiciele Wód Polskich rozpoczęli bezpośrednie spotkania informacyjne z mieszkańcami terenów, gdzie potencjalnie mogłyby powstać zbiorniki (harmonogram spotkań).

Joanna Żabska

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

2 KOMENTARZE

Comments are closed.