21.1 C
Kłodzko
czwartek, 2 maja 2024
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorządowcy i branża turystyczna z powiatu kłodzkiego apelują o złagodzenie restrykcji

Starosta kłodzki wraz z gminami powiatu kłodzkiego zaapelowali do Premiera RP Mateusza Morawieckiego o złagodzenie przewidywanych przez rząd restrykcji dla branży turystycznej gmin z terenów górskich. Apel o zrewidowanie propozycji rządowych wystosował również ośrodek narciarski Czarna Góra Resort.

Jak przeczytać można w piśmie skierowanym przez starostę kłodzkiego Macieja Awiżenia do premiera Mateusza Morawieckiego, starosta „głęboko zaniepokojony najnowszymi informacjami na temat obostrzeń nakładanych na branżę hotelarską i turystyczną w okresie zbliżających się świąt oraz ferii zimowych, zwraca się z apelem o zmianę dramatycznych w skutkach decyzji.” Podkreśla również, że „Kolejnym wielkim ciosem, który ze zdwojoną siłą dotknął naszego regionu było zamknięcie już po raz drugi w tym roku obiektów ruchu turystycznego i hotelarskiego oraz gastronomii. Dla gmin, w których lwią część dochodów stanowią środki pozyskane z obsługi ruchu turystycznego to sytuacja katastrofalna.”

Starosta M. Awiżeń, odnosząc się do sytuacji w branży turystycznej pisze również, że „Jesteśmy świadkami postępującej agonii małych i większych przedsiębiorstw tego sektora, które praktycznie od marca egzystują na granicy opłacalności. Wiele osób wraz ze zbliżającym się końcem roku zakończy również swoją działalność.” Podsumowując apel do premiera, starosta stwierdza, że „podjęte decyzje są przedwczesne i zbyt rygorystyczne, zaś ich skutki, bez koniecznej korekty są łatwe do przewidzenia”.

Podobny apel do premiera wystosowało Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, a podpisali się pod nim wszyscy burmistrzowie i wójtowie z powiatu kłodzkiego oraz z Barda, Złotego Stoku i Stoszowic. W tym samym tonie apelują do władz przedsiębiorcy z sektora turystycznego. Ośrodek narciarski Czarna Góra Resort opublikował na swojej stronie oświadczenie i apel, w którym wskazuje, że „Podjęcie przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej decyzji o przesunięciu ferii zimowych na okres początku stycznia 2021 r. jest działaniem skazującym nasz region na głęboki kryzys gospodarczy i bankructwo. Większość mieszkańców naszego regionu działa w branży turystycznej. W przypadku upadłości hoteli i restauracji, mieszkańcy stracą pracę a wiele rodzin borykać się będzie z dramatem braku środków do życia.”. Ośrodek, apelując o zrewidowanie propozycji rządowych dla branży turystycznej, podaje po rozwagę „propozycję wydłużenia okresu feryjnego celem spłaszczenia ruchu turystycznego i zapewnienia daleko idącego reżimu sanitarnego, który pozwoli na bezpieczny, aktywny wypoczynek w polskich górach. Stąd wniosek o osadzenie ferii zimowych w czasie od 1 lutego do 31 marca 2021 roku.”

Wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa obostrzenia, które w dużym stopniu dotykają branżę turystyczną – hotelarstwo, gastronomię i firmy związane z obsługą sezonu zimowego, w naszym regionie mogą być szczególnie dotkliwe. W miesiącach zimowych ośrodki narciarskie oraz współpracujące z nimi przedsiębiorstwa uzyskują bowiem znaczną część swoich przychodów, które – ze względu na obostrzenia oraz kumulację ferii zimowych w jednym terminie, mogą być w tym sezonie znacznie niższe. Nie pozostanie to również bez wpływu na stan finansów gmin w naszym regionie, w których spora część przychodów podatkowych związana jest z turystyką.

Czy apele samorządowców i przedsiębiorców z branży turystycznych przyniosą spodziewany rezultat? Na chwilę obecną odpowiedź ze strony rządu nie jest jeszcze znana.

Pełna treść pisma skierowanego do premiera Mateusza Morawieckiego przez starostę kłodzkiego Macieja Awiżenia:

Pismo wystosowane przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej:

Apel – oświadczenie opublikowane na stronie internetowej przez Czarna Góra Resort:

Szanowni Narciarze, Snowboardziści, Turyści,

z ogromna ulgą i radością przyjęliśmy informację o tym, że stoki narciarskie będą tej zimy otwarte. Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił, iż udało się wypracować protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich. Serdecznie dziękujemy za wnikliwą analizę problematyki oraz za rzeczową dyskusję w temacie. Dołożymy wszelkich starań, aby jazda na nartach na stokach Czarnej Góry była bezpiecznym sportem, dającym Wam radość i wytchnienie w tych trudnych czasach. Wszystkie nasze obiekty objęte zostały programem „Bezpieczny Resort”, który wdraża wszelkie wymagane środki ostrożności. Wskazujemy również na to, że ruch na świeżym powietrzu ma zbawienny wpływ na kondycję układu immunologicznego oraz pomaga w redukcji stresu. Warto mieć na uwadze, że w Czarna Góra Resort poziom zanieczyszczeń powietrza przez 365 dni w roku nie przekracza średnio 4 µg/m3 dla pyłów PM 2,5 oraz 6µg/3 dla pyłów PM 10. Znajdujemy się w Strefie Czystego Powietrza, której parametry czystości powietrza nie mają sobie równych w całym kraju. Jeśli jesteście ciekawi, jaki wpływ na Wasze zdrowie może mieć pobyt w takich warunkach, zachęcamy do dalszej lektury tutaj. Pomimo powyższej, pozytywnej informacji, pragniemy zwrócić również uwagę na problemy, z którymi wciąż mierzy się branża turystyczna. Ogłoszony dnia 21 listopada 2020 r. plan działania na nadchodzący czas – 100 dni solidarności w walce z COVID-19- w zakresie ruchu turystycznego spowoduje, że gminy górskie, ich mieszkańcy oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w naszym regionie zostaną pozbawieni przychodów w tak ważnym dla nich, wysokim sezonie zimowym. Najbardziej niesłusznym, nielogicznym i niezrozumiałym jest skrócenie okresu ferii zimowych z sześciu tygodni do okresu dwóch tygodni w terminie od 4 do 17 stycznia 2020 r. Posunięcie to będzie katastrofalne w skutkach z następujących przyczyn:

– Ogłoszenie ferii zimowych w Polsce w jednym terminie siłą rzeczy doprowadzi do kumulacji i wzmożonego ruchu turystycznego. Implikować to będzie niesłychane trudności w utrzymaniu reżimu sanitarnego lub też konieczne będą drastyczne środki dyscyplinujące obywateli.

– Uniemożliwienie wyjazdów w trakcie ferii zimowych wpłynie negatywnie na psychikę Polaków. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Coraz dobitniejsze stają się głosy mówiące o wręcz dramatycznych sytuacjach w domach Polaków. Środowiska związane z psychiatrią dziecięcą od dłuższego czasu podnoszą, że stan emocjonalny i psychiczny zamkniętych od tygodni w domach dzieci jest bardzo zły. Coraz głośniej mówi się też o wzroście agresji i przypadkach przemocy w rodzinach. Wyjazd w bezpiecznym reżimie sanitarnym bezsprzecznie wpłynąłby pozytywnie na powyżej zakreślony stan rzeczy.

– Zabronienie Polakom wyjazdów w polskie góry wymusi na naszych rodakach wyjazdy zagraniczne, a naszych lokalnych przedsiębiorców pozostawi bez pomocy i pozbawi przychodów. Skrócenie ferii do okresu od 4 do 17 stycznia 2021 r. jest działaniem na szkodę interesu Polaków – doprowadzi do wzrostu zachorowań, a branżę turystyczną skaże na klęskę finansową.

– Odwołanie ferii w okresie od 18 stycznia 2020 r. do 28 lutego 2020 r. już wygenerowało liczne anulacje zakontraktowanych pobytów na styczeń i luty 2021 r. Zwracamy uwagę, że wypoczynek feryjny rezerwowany jest z dużym wyprzedzeniem, wielu Polaków zaplanowało już swoje pobyty przewidując, że druga fala epidemii ulegnie w najbliższych kilku miesiącach wyciszeniu.

Podjęcie przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej decyzji o przesunięciu ferii zimowych na okres początku stycznia 2021 r. jest działaniem skazującym nasz region na głęboki kryzys gospodarczy i bankructwo. Większość mieszkańców naszego regionu działa w branży turystycznej. W przypadku upadłości hoteli i restauracji, mieszkańcy stracą pracę a wiele rodzin borykać się będzie z dramatem braku środków do życia.

Argumentem przemawiającym za tym, aby ferie zimowe przesunąć w czasie i rozłożyć na osiem tygodni (od 1 lutego do 31 marca 2021 r.) jest także okoliczność, że Komisja Europejska podpisała umowę na dostawę szczepionek na COVID-19, które według firm farmaceutycznych mają 90 proc. skuteczność. Polski rząd planuje zakup ok. 20 mln szczepionek na COVID-19, stworzonych przez firmy Pfizer i BioNTech, które to prawdopodobnie uda się do kraju sprowadzać już od połowy grudnia.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyżej zakreślone aspekty, APELUJEMY o pilną pomoc oraz zrewidowanie propozycji rządowych, które na chwilę obecną skazują branżę turystyczną na niechybny dramat. Pod rozwagę Rządu Rzeczpospolitej Polskiej poddajemy propozycję wydłużenia okresu feryjnego celem spłaszczenia ruchu turystycznego i zapewnienia daleko idącego reżimu sanitarnego, który pozwoli na bezpieczny, aktywny wypoczynek w polskich górach. Stąd wniosek o osadzenie ferii zimowych w czasie od 1 lutego do 31 marca 2021 roku.

25.11.2020 r.

Fot. ilustracyjne: pixabay.com

WAŻNE TEMATY

Maturzyści z „Budowlanki” zakończyli rok szkolny

W piątek, 26 kwietnia br. uczniowie ostatnich klas technikum w Zespole Szkół Technicznych w Kłodzku uroczyście zakończyli rok szkolny. To wyjątkowy rocznik bo pierwszy...

Przyjaciele w akcji. Charytatywny koncert dla Amelii w Bystrzycy Kłodzkiej

W czwartek, 25 kwietnia br. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się charytatywny koncert pn. „Przyjaciele w akcji. PoMOC dla Amelii”. W...

Burzliwa ostatnia sesja w Kłodzku: Stanisław Bartczak wychodzi z obrad, a radni uchwalają podwyżki...

Ostatnia w tej kadencji sesja Rady Miejskiej w Kłodzku, która odbyła się w czwartek 25 kwietnia br., nie należała do spokojnych. Po dyskusji -...

Majówka na pograniczu już po raz trzeci zagościła w Świerkach

W środę, 1 maja br. w Muzeum Przy Tunelu w Świerkach w gminie Nowa Ruda już po raz trzeci odbyła się impreza pod nazwą...

Podczas majówki zwiedzać można Izbę Pamięci Violetty Villas w Lewinie

Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Lewinie Kłodzkim zaprasza do zwiedzania Izby Pamięci Violetty Villas podczas tegorocznej majówki. Izba poświęcona pamięci najsłynniejszej mieszkanki Lewina –...

Duszniki-Zdrój. Otwarto wystawę „Tradycja i nowoczesność” poświęconą ludziom i historii działalności Uzdrowisk Kłodzkich

We wtorek, 30 kwietnia br. w Pijalni Wód Mineralnych w Dusznikach-Zdroju została otwarta druga z trzech zaplanowanych wystaw związanych z obchodami 50-lecia Uzdrowisk Kłodzkich. O...

Artyleryjska Majówka w Twierdzy Kłodzko. Na odwiedzających czekają liczne atrakcje!

Od 1 do 3 maja br. w Twierdzy Kłodzko odbywa się Artyleryjska Majówka. Na odwiedzających ten górujący nad miastem zabytek organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. Do...

Długi majowy weekend. Co będzie się działo w powiecie kłodzkim?

Zbliża się tegoroczny majowy długi weekend, w czasie którego w wielu miejscach w powiecie kłodzkim odbędą się różnorodne imprezy i wydarzenia. W środę, 1 maja...

PKS w Kłodzku uruchamia cyklobusy pomiędzy Kłodzkiem i Karłowem

Podobnie, jak w minionych latach, PKS w Kłodzku uruchamia z początkiem maja kursy cyklobusów z miejscem na rowery. Autobusy kursować będą do końca sierpnia pomiędzy...

20. Festiwal Klubu Młodego Odkrywcy odbył się w Międzylesiu

W piątek, 26 kwietnia br. w Samorządowej Szkole Podstawowej w Międzylesiu odbył się 20. Festiwal Nauki. Ponad 60 uczniów i absolwentów szkoły przygotowało łącznie...

Nowa wystawa w dusznickim Muzeum Papiernictwa otwarta. Wernisażowi towarzyszyła debata o regionie

W piątek, 26 kwietnia br. w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju odbył się wernisaż nowej wystawy zatytułowanej „Z dziejów turystyki. Duszniki-Zdrój 1924-2024”. Na wystawie można zobaczyć...

Zderzenie karetki na sygnale i ciężarówki na DK 33 pomiędzy Kłodzkiem a Żelaznem

W poniedziałek, 29 kwietnia br. około godziny 10.00 na drodze krajowej nr 33 pomiędzy Kłodzkiem a Żelaznem doszło do zderzenia jadącej na sygnale karetki...

Zespół Kosy z lądczanką w składzie nominowany w dwóch muzycznych plebiscytach

Dolnośląski zespół Kosy z lądczanką, Anastazją Sosnowską w składzie został nominowany w dwóch plebiscytach muzycznych. Grupę można wesprzeć w internetowych głosowaniach. Pierwszym plebiscytem jest Best...