W poniedziałek, 18 września br. w polanickim Teatrze Zdrojowym Stowarzyszenie „Razem dla Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości” podsumowało realizację projektu „Wakacyjna przygoda na Ziemi Kłodzkiej z husytami w tle”.
W ramach projektu udało się zorganizować dla turystów i mieszkańców regionu warsztaty historyczne przy ruinach zamku Karpień koło Lądka-Zdroju we współpracy z Lądeckim Towarzystwem Historyczno-Eksploracyjnym oraz warsztaty fotograficzne, które poprowadził Cris Froese. Początkiem lipca br. odbył się festyn średniowieczny w Polanicy-Zdroju, zorganizowany we współpracy z Teatrem Zdrojowy, który poprowadziła Grupa Rekonstrukcyjna Banici z przyjaciółmi. W sierpniu br. przy kaplicy upamiętniającej śmierć księcia Jana Ziębickiego w bitwie z husytami w 1428 r. w Stary Wielisław ustawiona została tablica historyczno-informacyjna przybliżająca to wciąż mało znane wydarzenie z historii naszego regionu we współpracy z kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu. Również w sierpniu w ramach projektu został przygotowany film o husyckich legendach Ziemi Kłodzkiej – jego premiera odbyła się na spotkaniu podsumowującym, a powstanie filmu nie byłoby możliwe pomocy Grupy Rekonstrukcyjnej Banici, czeskiej grupy rekonstrukcyjnej SHŠ Foltest, MedievalHanse.com, Izy Fjørgyn Przepióry, Dominika Śliwy. Przez plan filmowy przewinęło się aż 19 statystów.
Przez cały czas trwania projektu trwał konkurs plastyczny pt. Moja wizja wydarzeń związanych z wyprawami husyckimi na Ziemię Kłodzką w 1. poł. XV w.”. W konkursie wpłynęło ponad 30 prac m.in. ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Edukator”, Szkoły Podstawowej nr 6 im. Unii Europejskiej w Kłodzku, koła plastycznego działającego przy Teatrze Zdrojowym w Polanicy-Zdroju, Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości oraz dzieci i młodzieży z obszaru powiatu kłodzkiego. Podczas gali dokonano rozstrzygnięcia konkursu i wręczono nagrody laureatom i osobom wyróżnionym, czyli… wszystkim uczestnikom konkursu.
Uroczystą galę w polanickim Teatrze Zdrojowym uświetniły muzycznymi występami solistki – Emilia Kiepura oraz Weronika Niewiadomska, wystąpił także duet na fortepian i saksofon – Szymon Wolak i Mateusz Gancarz z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości.
Podczas gali przekazano również serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji projektu – trafiły one do starosty kłodzkiego Macieja Awiżenia i powiatu kłodzkiego, burmistrza Polanicy-Zdroju Mateusza Jellina, wójta Gminy Kłodzko Zbigniewa Tura, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renaty Surmy, Nadleśnictw Bystrzyca Kłodzka i Zdroje, dyrektora Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, dyrektora i pracowników Teatru Zdrojowego w Polanicy-Zdroju, dyrektora i zastępcy dyrektora Twierdzy Kłodzko oraz prezesa i przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Kłodzku.
Podziękowano również osobom, które były bezpośrednio zaangażowane w realizację projektu – niezawodnym profesjonalistom z Grupy Rekonstrukcyjnej Banici, nowo poznanym przyjaciołom z SHŠ Foltest z Republiki Czeskiej oraz MedievalHanse.com, wspaniałemu fotografowi Crisowi Froese, Piotrowi Mirkowi z Nadleśnictwa Zdroje, Janowi Stypule z Teatru Zdrojowego w Polanicy-Zdroju, Lądeckiemu Towarzystwu Historyczno-Eksploracyjnemu, niezastąpionej Beacie Majkowskiej za czeskie tłumaczenia ścieżki dźwiękowej do filmu, a nade wszystko cierpliwemu reżyserowi filmu Jarkowi Wronie z Telewizji Sudeckiej, a także mediom lokalnym, za pośrednictwem których informacje o projekcie mogły dotrzeć do wszystkich zainteresowanych – Telewizji Kłodzkiej i portalowi 24klodzko.pl.
Koordynatorem projektu był Marek Królikowski, a jego realizacja współfinansowana była ze środków powiatu kłodzkiego, miasta Polanica-Zdrój, Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka oraz Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej.





















red. (inf. Stowarzyszenie „Razem dla Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości”)