7.4 C
Kłodzko
środa, 31 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Obszary wiejskie w powiecie kłodzkim ze wsparciem od samorządu województwa dolnośląskiego

We wtorek, 23 maja br., w Szczawnie-Zdroju, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko wręczył promesy przedstawicielom 31 gmin i powiatów subregionu wałbrzyskiego na zadania z zakresu rozwoju obszarów wiejskich.

Zadania zostały wsparte przez samorząd województwa w ramach czterech konkursów na łączną kwotę 10 212 947,00 zł. W powiecie kłodzkim promesę otrzymał zarówno powiat kłodzki, jak i obszary wiejskie, które są jego częścią. Do powiatu jako jednostki samorządu terytorialnego trafiło 394 000 zł z konkursu „Ochrona, rekultywacja i poprawa jakości gruntów rolnych” na remont drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Żelaźnie. Z tego samego konkursu pieniądze trafią do:
gminy Lewin Kłodzki na remont drogi dojazdowej do gruntów rolnych na Zielonym Ludowym w wysokości 528 000 zł;
gminy Międzylesie na budowę dróg dojazdowych w Boboszowie i Roztokach (2 x 144 000 zł);
gminy Nowa Ruda na remont drogi w Sokolcu (265 440 zł);
Polanicy-Zdroju na remont drogi w Sokółce (466 000 zł);
Radkowa na drogę dojazdową do gruntów rolnych w Wambierzycach (177 600 zł);
Stronia Śląskiego na drogę w Strachocinie (576 000 zł)
Szczytnej na drogę dojazdową do gruntów rolnych w Dolinie (420 000 zł).

Z konkursu „Utrzymanie urządzeń melioracji wodnych” Bystrzyca Kłodzka otrzymała 30 000 zł, gmina Kłodzko 35 000 zł, Międzylesie 20 038 zł, gmina Nowa Ruda 35 000 zł, Radków 35 000 zł i Szczytna 34 998 zł.

Z konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” do gminy Kłodzko trafi 39 990 zł na zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy szkole podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich, do Lewina Kłodzkiego 40 000 zł na zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Lewinie Kłodzkim, Międzylesie otrzymało 40 000 zł na modernizację placu zabaw w Domaszkowie i Międzylesiu, gmina Nowa Ruda 37 079 zł na zagospodarowanie miejsca pamięci poległych górników w Jugowie i Radków 40 000zł na budowę placu zabaw w Ścinawce Dolnej.

Z „Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej” gmina Bystrzyca Kłodzka otrzymała promesę w wysokości 134 700 zł na budowę oświetlenia drogowego w Bystrzycy Kłodzkiej, Kudowa-Zdrój także 134 700 zł na rozbudowę oświetlenia ulicznego na ulicach Brzozowie i Pstrążnej, Lewin Kłodzki otrzymał promesę na 161 640 zł na montaż oznakowania drogowego, Międzylesie również 161 640 zł na budowę oświetlenia drogowego w Nowej Wsi i Domaszkowie oraz gmina Nowa Ruda 161 640 zł na budowę oświetlenia ulicznego wzdłuż drogi powiatowej w Ludwikowicach Kłodzkich.

– Zrównoważony rozwój mniejszych i większych miejscowości jest dla samorządu województwa jednym z najistotniejszych priorytetów. To one poprawią jakość codziennego życia mieszkańców regionu – podsumowuje wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko. Działania i projekty takie jak Odnowa Dolnośląskiej Wsi, „Utrzymanie urządzeń melioracji wodnych”, Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej i program „Ochrona, rekultywacja i poprawa jakości gruntów rolnych” to działania realizowane przez samorząd województwa dolnośląskiego w ramach przeprowadzanych konkursów na dofinansowanie zadań realizowanych przez gminy oraz wydarzeń promujących ideę odnowy wsi.

Maciej Sergel

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis