Niestety, dalej powszechnym widokiem są zalegające obok koszy na śmieci stare, zużyte sprzęty elektroniczne tj. lodówki, monitory, telewizory, komputery. Nie każdy wie, że wyrzucanie elektrośmieci do śmietników karane jest wysoką grzywną. Czego nie wolno wyrzucać do śmieci komunalnych i co zrobić z zepsutym sprzętem?
Należy wiedzieć, że każdy sprzęt elektroniczny – czy duży tj. lodówka, pralka, piekarnik, telewizor, monitor, czy drobny sprzęt AGT/RTV tj. suszarka, żelazko, klawiatura, kuchenki mikrofalowe, elektryczne grille, opiekacze, odkurzacze, odtwarzacze wideo, wieże, elektryczne golarki, telefony, depilatory itp. podlegają ZAKAZOWI WYRZUCANA do zwykłych odpadów komunalnych. Z dwóch powodów: po pierwsze, podobnie jak baterie, zawierają szkodliwe dla środowiska substancje (arsen, ołów, kadm, rtęć, chrom), które uwalniając się mogą zanieczyścić glebę i wody. Są również źródłem trujących, rakotwórczych substancji, więc w naszym własnym interesie jest, żeby trafiły do miejsca, gdzie zostanie poddany specjalistycznemu recyklingowi. Trzeba pamiętać, że za wyrzucenie elektrośmieci do śmietników grozi niemała kara grzywny – nawet do 5 000 złotych, a jeśli dodatkowo sprzęt zostanie rozmontowany na części i wyrzucony możemy zapłacić nawet od 2000 do 100 000 zł!
Warto także wiedzieć, że stary, zepsuty sprzęt elektroniczny jest bardzo cennym źródłem odzyskiwanych surowców. Na przykład ze starej lodówki po prawidłowym przetworzeniu możemy odzyskać do 20 kg stali, około 2 kg aluminium i miedzi, około 10 kg tworzyw sztucznych, 1,3 kg szkła i 350 g oleju mineralnego. Z telefonu komórkowego z kolei można odzyskać: złoto, platynę, srebro i miedź. Recyklingowi możemy poddać także stary komputer, z którego odzyskujemy po kilka kilogramów szkła, tworzyw sztucznych, stali, aluminium, ołowiu i miedzi.

Co zatem zrobić z elektrośmieciami? Jeśli zakupujesz nowy sprzęt sprzedawca ma obowiązek bezpłatnie odebrać od ciebie stary! Tak wynika z prawa, a sprzedającego należy jedynie wcześniej o tym powiadomić. Pamiętajmy, że obowiązuje tutaj zasada odbioru tego samego sprzętu – tak więc jeśli kupujesz nowy telewizor, sprzedawca ma obowiązek na twoje życzenie odebrać stary telewizor, ale nie np. lodówkę.
Zepsuty, stary sprzęt elektroniczny bezpłatnie można także oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który w Kłodzku znajduje się na ul. Sierpowej. Warto wiedzieć, że duże sklepy (o powierzchni powyżej 400 m kw) sprzedające sprzęt elektroniczny muszą także nieodpłatnie przyjąć od nas mały sprzęt tj. taki, którego wielkość najdłuższego boku nie przekracza 25 cm – są to więc: golarki elektryczne, telefony, odtwarzacze mp3 czy małe suszarki.
