9.3 C
Kłodzko
czwartek, 28 marca 2024
REKLAMA

EKO Kłodzko. Jak zorganizować miejsce na segregację w domu?

Jak mam znaleźć miejsce na pięć koszy na śmieci w małym mieszkaniu? W mojej kuchni nie ma na to miejsca! To najczęściej słyszmy, kiedy tematem jest segregacja odpadów w domu. Często z góry zakładamy, że się nie da. Niesłusznie.

Dodatkowe obowiązki często wzbudzają w nas odruch obronny. Tak jest w przypadku segregacji, która od 1 stycznia 2020 r. jest obowiązkowa dla wszystkich bez wyjątku – tak stanowi ustawa. Kiedy jednak podejdziemy do tematu na spokojnie okaże się, że nie jest on taki straszny, jak na pierwszy rzut oka się wydaje. Po pierwsze, wcale nie musimy kupować aż pięciu kubłów na śmieci i próbować upychać je w kuchni – nikt nie nakłada na nas takiego obowiązku. Po drugie, to jak zorganizujemy miejsce na segregację w mieszkaniu zależy tylko od nas samych.

Fakt, że nie ma rozwiązania uniwersalnego dla wszystkich. Inaczej segregację rozplanują ci, którzy mają spory dom i miejsce na kilka kubłów na śmieci np. w pomieszczeniu gospodarczym czy garażu, a z zupełnie innymi problemami muszą borykać się ci, którzy mieszkają na niewielkim metrażu. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, jak w takich przypadkach zorganizować miejsce na segregację.

Proponujemy najpierw usiąść i pomyśleć – jakich odpadów produkujemy najwięcej? Z doświadczenia możemy powiedzieć, że niezbędnym minimum w naszym mieszkaniu to 3 pojemniki, które mogą różnić się wielkością.

Na pewno potrzebujemy kosza na odpady zmieszane – nadal wytwarzamy ich największą ilość. Do drugiego pojemnika wyrzucać będziemy bioodpady tj. obierki z warzyw, owoców czy resztki jedzenia. Może on być mniejszy niż na odpady zmieszane, a ze względów higienicznych najlepiej jeśli będzie z pokrywką. Jego też będziemy opróżniać najczęściej. Najlepszym na nie miejscem jest oczywiście szafka pod zlewem. Na rynku dostępne są ciekawe rozwiązania – np. pojemniki z dwiema komorami, chociaż obok naszego tradycyjnego kosza na śmieci możemy też postawić mniejsze wiaderko na bio.

Trzecim pojemnikiem, w który powinniśmy się wyposażyć jest na plastik i metal. Każdy, kto rozpoczął już segregację wie, że najwięcej produkujemy odpadów w postaci butelek po napojach, jogurtach, kartonach po mleku, puszek i in. Przyczyna jest prosta – najwięcej produktów spożywczych nadal sprzedawanych jest właśnie w plastikach. Zamiast pojemnika możemy plastik segregować także w torbach.

www.pexels.com

Jeśli nie mamy miejsca w mieszkaniu to wcale nie musimy zaopatrywać się w w osobne pojemniki na papier i szkło. Papier nie wydziela zapachów, a do recyklingu nadaje się tylko czysty i suchy, nie zatłuszczony, więc swobodnie możemy segregować go gdziekolwiek – w osobnym, ozdobnym pudełku w pokoju, w przedpokoju, w szafce, czy też w torbie w szafie. Najczęściej trafiać do niego będą różnego rodzaju ulotki, foldery, gazetki reklamowe, kartony.

Odpadów ze szkła nadal nie produkujemy w tak dużych ilościach, żeby koniecznie kupować na nie osobny pojemnik. W tym przypadku możemy skorzystać z dwóch rozwiązań: albo odkładamy szkło w osobnej reklamówce (np. pod zlewem czy innym miejscu w kuchni) i wrzucamy do kontenera na szkło przy okazji wyrzucania innych śmieci, albo wrzucamy do pojemnika na plastik i metal i segregujemy na odpowiednie frakcje w momencie wyrzucania do kontenerów.

Gdzie zatem segregować śmieci? Jak widać, nie musimy posiadać w kuchni pięciu kubłów, chociaż są one najbardziej popularne i funkcjonalne, bo łatwo można utrzymać je w czystości. Warto jednak mieć przynajmniej dwa: na odpady zmieszane oraz bio. Ich wielkość zależeć będzie od tego, ile śmieci z danej frakcji produkujemy – to indywidualna decyzja każdego z nas zależna od stylu życia i wielkości rodziny. Na rynku dostępne są różne rozwiązania: tj. kubły z przegrodami na różne kategorie odpadów lub kubły „piramidki”, które można postawić jeden na drugim i zajmują mniej miejsca w szafce pod zlewem. Niektóre dostępne kubły są tak estetyczne i ładne, że mogą stanowić ozdobę kuchni. Wielu producentów oferuje różnego rodzaju segregatory, które można wstawić do szuflady lub do szafki. Dobrym i popularnym pomysłem na znalezienie miejsca w niewielkiej kuchni są kosze zawieszane na drzwi, do których możemy wyrzucać odpady nadające się segregacji (np. plastik lub metal).

Materiały prasowe BRW

Jak widać sposobów na zorganizowanie miejsca na segregację w mieszkaniu jest wiele i zależy to od naszej pomysłowości. W internecie znajdziemy dużo porad i pomysłów jak to zrobić – doradzają blogerzy, producenci mebli, wystroju wnętrz, artykułów gospodarstwa domowego. Na rynku dostępnych jest także wiele pomysłowych pojemników, które sprawdzą się w każdym wnętrzu. Do segregacji możemy wykorzystać nie tylko kubły, ale i pudełka, torby, reklamówki. Najlepiej jednak produkować mniej odpadów. O tym w kolejnym artykule.

Fot. ilustracyjne: mat. prasowe IKEA

Segregacja śmieci w Kłodzku. Co musisz wiedzieć?

Nie każdy jeszcze wie, że segregacja śmieci jest obowiązkowa – taki obowiązek narzuca na wszystkich prawodawca. Nie każdy też wie, że na cenę, jaką...

EKO Kłodzko. Czy możemy produkować mniej śmieci?

Czy jest w ogóle możliwe, żeby w obecnych, mocno konsumpcyjnych czasach produkować mniej śmieci? W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa filozofia „zero waste” lub w wersji...

EKO Kłodzko. Zainstaluj aplikację na telefonie, a segregacja będzie znacznie łatwiejsza

Jeśli wciąż gubisz się podczas segregacji odpadów, niezbędną pomoc otrzymasz dzięki aplikacji na telefony komórkowe, którą mieszkańcom udostępnia Urząd Miasta w Kłodzku.Dzięki niej dowiesz...

EKO Kłodzko. Nie wyrzucaj śmieci do lasu! Oddaj nieodpłatnie do PSZOK

W naszym cyklu EKO Kłodzko wiele razy pisaliśmy o PSZOK, czyli Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów. Czas zatem wyjaśnić, czym jest, gdzie się znajduje i...