1.1 C
Kłodzko
piątek, 26 kwietnia 2024
REKLAMA

EKO Kłodzko. Daj szansę obierkom z ziemniaków, czyli po co i jak segregujemy bioodpady

Rolnicy i działkowicze doskonale znają zalety odpadów pochodzenia roślinnego i od dawna poddają je recyklingowi w kompostownikach. Teraz pora, żeby również mieszkańcy miast nie marnowali tych cennych „śmieci”, z których powstaje energia i nawóz. Segregacja bioodpadów nie powinna sprawiać nam problemów. Dzisiaj podpowiadamy, co się nadaje, a co nie do ponownego wykorzystania m.in. z odpadków kuchennych.

Od kiedy wszedł obowiązek segregacji bioodpadów, każdy z nas z czystym sumieniem może zastosować się do licznych apeli o nie marnowanie żywności. Odpadki powstałe z przygotowywania posiłków czy resztki potraw oraz zepsute warzywa i owoce wcale nie muszą trafiać do spalarni (a tak się stanie, jeśli wyrzucimy je do pojemnika na odpady zmieszane), tylko można je ponownie wykorzystać. Jeśli nie mamy możliwości odkładać bioodpadów w kompostownikach, bo mieszkamy w bloku lub kamienicy, wrzucamy je do brązowego kontenera, którego zawartość trafi do biokompostowni.

Skorzystaj z niższej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi!

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, to zachęcamy do stworzenia kompostownika – odpada wówczas problem z piątym pojemnikiem, otrzymujemy darmowy nawóz do ogródka i PŁACIMY MNIEJ za wywóz odpadów.

Podstawą ubiegania się o ulgę jest złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której zaznaczysz, że posiadasz przydomowy kompostownik i kompostujesz w nim bioodpady stanowiące odpady komunalne. W razie jednak stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który złożył deklarację zmieniającą nie posiada kompostownika przydomowego, nie kompostuje bioodpadów lub uniemożliwia dokonanie oględzin nieruchomości utraci prawo do zwolnienia z części opłaty.

Pamiętaj jednak, że dokonując zmiany deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie można wystawiać worków z odpadami BIO do odbioru!

Przydomowy kompostownik, fot. www.pixabay.com

Bioodpady najogólniej mówiąc to są wszystkie te odpady pochodzenia roślinnego, które ulegają biodegradacji (tzw. BIO). Są to więc produkty, których używamy do przygotowania posiłków tj. obierki po warzywach np. marchewce, pietruszce, ziemniakach, ogórkach, cebuli oraz obierki i skórki po owocach (jabłku, gruszce, pomarańczy, cytrynach, bananach), a także grzyby i resztki z ich obierania. Trafiają tu też pestki owoców (np. brzoskwiń, nektarynek) i łupiny po pestkach dyni i słonecznika. Do brązowego kontenera wrzucamy także chleb i pieczywo, ugotowane ziemniaki, frytki, ryż, kasze, makarony i skorupki jajek (bez jajka!). Odpadem bio jest także zawartość konserw warzywno-owocowych tj. kukurydza, groszek, owoce w puszkach. Wrzucamy tutaj także zepsute owoce i warzywa oraz przeterminowane owoce kandyzowane i suszone oraz orzechy.

Warto wiedzieć, że odpadami bio są także fusy po kawie i herbacie (upewnijmy się jednak wcześniej, czy dany producent pakuje herbaty do kompostowalnych torebek, jeśli nie, to fusy należy z nich wyciągnąć zanim trafią do pojemnika bio). Do brązowego kontenera mogą trafić także resztki po sałatkach warzywnych (ale bez mięsa!). Wszystkie te odpady wrzucamy bez opakowań – np. kukurydza z puszki powinna trafić do brązowego pojemnika, a puszka do żółtego. Odpadami bio są także: trawa, liście, rośliny doniczkowe, trociny i niezaimpregnowane drewno.

Do brązowego pojemnika NIE WRZUCAMY odpadów pochodzenia zwierzęcego, a więc: mięsa, kości, ości ryb, odchodów zwierząt, oleju jadalnego, resztek żywności pochodzenia zwierzęcego jak: wędliny, sery, resztki jajek.

Po co segregować odpady bio? Ponieważ można je ponownie wykorzystać, a powstałe produkty są naprawdę cenne. W skrócie opisując, to trafiają one do biokompostowni, gdzie poddawane są specjalnej obróbce, w wyniku której wydziela się gaz, który można następnie wykorzystać do produkcji energii elektrycznej. Z pozostałej masy wytwarza się z kolei pełnowartościowy nawóz. Tak więc na przykład nie zjedzone podczas obiadu ugotowane ziemniaki mogą do nas wrócić jako…prąd czy nawóz do pielęgnacji kwiatów na balkonie 🙂

Podstawowe zasady segregacji BIO prezentujemy na naszej ikonografice:

Fot. ilustracyjne: www.pixabay.com

Segregacja śmieci w Kłodzku. Co musisz wiedzieć?

Nie każdy jeszcze wie, że segregacja śmieci jest obowiązkowa – taki obowiązek narzuca na wszystkich prawodawca. Nie każdy też wie, że na cenę, jaką...

EKO Kłodzko. Czy możemy produkować mniej śmieci?

Czy jest w ogóle możliwe, żeby w obecnych, mocno konsumpcyjnych czasach produkować mniej śmieci? W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa filozofia „zero waste” lub w wersji...

EKO Kłodzko. Jak zorganizować miejsce na segregację w domu?

Jak mam znaleźć miejsce na pięć koszy na śmieci w małym mieszkaniu? W mojej kuchni nie ma na to miejsca! To najczęściej słyszmy, kiedy...

EKO Kłodzko. Zainstaluj aplikację na telefonie, a segregacja będzie znacznie łatwiejsza

Jeśli wciąż gubisz się podczas segregacji odpadów, niezbędną pomoc otrzymasz dzięki aplikacji na telefony komórkowe, którą mieszkańcom udostępnia Urząd Miasta w Kłodzku.Dzięki niej dowiesz...