19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze już prawie gotowa. Zostanie udostępniona przed końcem wakacji?

Jak deklaruje wykonawca, za około dwa tygodnie zakończy się montaż wieży widokowej na Kłodzkiej Górze. Jeśli nie pojawią się żadne nieprzewidziane okoliczności, prawdopodobnie już pod koniec sierpnia wieża zostanie udostępniona turystom.

Prace przy budowie wieży widokowej na Kłodzkiej Górze znacznie wyprzedzają założony harmonogram, który przewidywał zakończenie robót w październiku tego roku. Firma Tatry, która jest wykonawcą tej inwestycji, najprawdopodobniej upora się z montażem wieży w ciągu najbliższych dwóch tygodni. – Było opóźnienie ze względu na pogodę, która na początku nam nie sprzyjała. Mamy już około 30 metrów i jeszcze czeka nas 6 metrów do góry. Chcemy skończyć realizację za tydzień, góra półtora tygodnia – mówi Janusz Kluzowicz, właściciel Firmy Tatry – To będzie wieża dla wytrwałych: żeby wejść na nią trzeba będzie pokonać 160 schodów, na górze będzie punkt widokowy, nad nim ośmiokątny dach – dodaje przedstawiciel firmy.

Wieżę zaprojektowano jako konstrukcję stalową, zbudowaną z zastosowaniem profili rurowych, a jej wysokość ma mieć 34,50 metra. Będzie się z niej rozciągał piękny widok panoramy masywu Śnieżnika, pasma Gór Orlickich i Gór Bardzkich. Będzie podobna do postawionej kilka miesięcy temu wieży w Jagodnej, którą budował zresztą ten sam wykonawca. Ze szczytu wieży na Kłodzkiej Górze można też zobaczyć jej „siostrę” w Jagodnej.

Wieża na Kłodzkiej Górze jest jedną z kilkunastu, które powstały lub właśnie powstają na pograniczu polsko-czeskim. – Pomysł na budowę wieży na Kłodzkiej Górze zrodził się w 2014 r. Prawie 20 partnerów po polskiej i czeskiej stronie złożyło wniosek o dofinansowanie, który został zaakceptowany i dzisiaj mamy tego efekt – powstają kolejne wieże na naszym terenie – mówi Piotr Marchewka z zarządu powiatu kłodzkiego. Powiat kłodzki jest jednym z partnerów projektu „Czesko-polski szlak grzbietowy – część wschodnia” finansowanego w 85% z funduszy unijnych. W ramach tego samego projektu w powiecie kłodzkim powstała już wieża na Jagodnej (gm. Bystrzyca Kłodzka), punkt widokowy na Gudzowatej Górze (gm. Radków), wieża na Włodzickiej Górze (gm. Nowa Ruda), trwa budowa wieży na Kłodzkiej Górze (powiat kłodzki) i na Orlicy (gm. Duszniki Zdrój), a za chwilę mają ruszyć prace przy wieży na Czerńcu (gm. Międzylesie).

Wieża na Kłodzkiej Górze powstaje m.in. dzięki dobrej współpracy powiatu kłodzkiego z Nadleśnictwem Bardo, które udostępniło teren i drogi dojazdowe na szczyt góry. Koszt jej budowy to 1,3 mln zł, a wykonawcę udało się wyłonić po dwóch przetargach. Wieża już teraz wzbudza zainteresowanie i przyciąga turystów i miłośników pieszych wędrówek, którzy codziennie pojawiają się na Kłodzkiej Górze, obserwując postępy prac. – Mam nadzieję, że to miejsce ożyje. Dookoła są też nowe singletracki, więc tych atrakcji turystycznych wokół jest wiele i oczywiście samo to miejsce, które jest w Koronie Gór Polskich, ma też swoje znaczenie i przyciąga tutaj turystów – zachęca do odwiedzin tego miejsca za kilka tygodni P. Marchewka. A my zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z miejsca budowy wieży, które odwiedziliśmy 15 lipca br.

Joanna Żabska

Wieże widokowe już postawione lub będące w trakcie budowy w ramach projektu „Czesko-polski szlak grzbietowy – część wschodnia”:
Wieża na Orlicy, Duszniki Zdrój
Wieża na Czerńcu, Międzylesie
Wieża na Jagodnej, Bystrzyca Kł.
Wieża na Kłodzkiej Górze, Góry Bardzkie
Punkt widokowy Guzowata, Radków
Odbudowa wieże widokowej na Włodzickiej Górze, gm. Nowa Ruda
Przebudowa wieży Słupiec na wieżę widokową, Nowa Ruda
Wieża widokowa na Wielkiej Destnej
Wieża na Feistuv kopec
Wieża na Sibeniku
Wieża w gminie Vysoka Syrbska

Fotorelacja z placu budowy wieży na Kłodzkiej Górze, środa 15 lipca 2020 r.

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

5 KOMENTARZE

  1. Szkoda ze nie pojawił sie tam inspektor UDT gdyby zobaczył ten dzwig , prace wstrzymane. CKD AD28 z kąbinowaną przedłużką, dobrze że wszyscy cali… A włascicielowi żurawia zycze troche wiecej rozumu.

  2. W ubiegłym roku zostaly wykonane fundamenty i nie bylo zgody pewnych instytucji na montaż.
    Ze względu na uwarunkowania terminowe montaż mogl rozpocząć sie od 01.07.2020

    Gdzie ta bzdura ????

  3. Co za bzdury ! Budowa ciągnie się od zeszłego roku. Pomijam już zagładę tej części lasu, jaką wyrządzono dopuszczając tren projekt…

Comments are closed.