Wielka akcja sprzątania w naszych lasach. Zobacz, jak i gdzie dołączyć!

0

W piątek, 20 września br. nasze nadleśnictwa zapraszają do udziału w akcji #sprzątaMY las. Na chętnych będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Będzie to ogólnopolska akcja zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, która obejmie wszystkie 430 nadleśnictwa w Polsce. Data nie jest wybrana przypadkowo, ponieważ właśnie w piątek 20 września na całym świecie odbędzie się #SprzątanieŚwiata. W tym roku nadleśnictwa dołączą do niej, zachęcając do posprzątania lasów.

Jak informują Lasy Państwowe każdego roku leśnicy w Polsce usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby ponad 1000 wagonów kolejowych. Na ich usunięcie wydaje się rocznie blisko 20 mln zł. Mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu. Śmieci nie tylko szpecą krajobraz i zniechęcają do spacerów, są także śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, a w przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Jak w naszym powiecie będzie przebiegać akcja?

W Nadleśnictwie Zdroje wyruszą na zbieranie śmieci o godz. 12:00 ze szkółki leśnej przy ul. Sienkiewicza 28 A w Szczytnej.

W Nadleśnictwie Międzylesie chętni spotykają się o godz. 11.00 pod leśniczówką leśnictwa Nowa Wieś.

W Nadleśnictwie Lądek Zdrój miejscem zbiórki, poboru worków i rękawiczek będzie Leśnictwo Młynowiec, 57-550 Stronie Śląskie, Młynowiec 2. Akcja potrwa w godzinach 11:30-13:30, a osoby koordynujące to Ewelina Suchodolska (tel. 669 984 659) i Jarosław Młynarczyk (tel. 669 984 550).

W Nadleśnictwie Bystrzyca Kłodzka start będzie o godz. 9.00, a do czwartku 19.09.2019 r. do godziny 15:00 osoby zainteresowane udziałem w sprzątaniu lasu proszone są o kontakt z Magdaleną Mol (tel.: 535 218 291) w celu ustalenia wyboru trasy i miejsca zbiórki.

Plakat akcji

Joanna Żabska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis