W naszej franciszkańskiej świątyni wszyscy są mile widziani

0

Z nowym proboszczem Parafii Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku, ojcem Emilianem Gołąbkiem rozmawiamy o tym, jak znalazł się w Kłodzku, o nowych zakonnikach i o pomysłach na życie parafii.

Czy mógłby się ojciec przedstawić Kłodzczanom?

Nazywam się Emilian Gołąbek i pochodzę z Wrocławia, ale muszę powiedzieć, że jestem z tego pokolenia franciszkanów, którzy w Kłodzku kończyli seminarium duchowne. Tak więc w pewnym sensie byłem już „Kłodzczaninem” przez 6 lat, było to w latach 1990-1996. Już wtedy było mi dane doświadczyć szczególnej życzliwości, serdeczności i gościnności mieszkańców Kłodzka. Wspominam ten czas wyjątkowo ciepło. Wśród Kłodzczan mam wielu przyjaciół.

Ile lat jest ojciec duchownym?

23 lata. Otrzymałem święcenia kapłańskie w 1996 roku. 

Ma ojciec wykształcenie wyższe i tytuł doktorski…co było tematem dysertacji?

Dwa lata po święceniach, decyzją naszych franciszkańskich władz zakonnych zostałem skierowany na studia specjalistyczne z katechetyki i pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem pracy były badania empiryczne nad doświadczeniem modlitwy u młodzieży. Muszę przyznać, że materiały badawcze dostarczyły mi wiele przepięknych przykładów przeżyć duchowych młodzieży i ich osobistej rozmowy z Bogiem. Czytając te ankiety byłem niczym niemy świadek, któremu dana była możliwość obserwowania tajemniczego działania Boga w drugim człowieku. Ten czas był dla mnie fascynującą i niezwykłą przygodą duchową i intelektualną, mogąc towarzyszyć wtedy młodzieży. Zresztą, miałem potem takie szczęście, że mogłem pracować jeszcze prawie przez 10 lat z młodzieżą akademicką jako duszpasterz akademicki. 

Czy tytuł doktorski wiąże się z prowadzeniem wykładów na uczelniach? Jeśli tak, to na jakich?

Dotychczas prowadziłem wykłady w naszym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, na Papieskim Wydziale Teologicznym oraz w Seminarium Duchownym u Ojców Salwatorianów.

Jakie są nowe pomysły na rozkręcenie życia w parafii?

Od początku istnienia Kościoła zawsze te same. Podtrzymywać wiarę, wytrącać szatanowi narzędzia niszczenia człowieka, kontynuować Tradycję Kościoła i ukazywać, że doświadczenie chwały Pańskiej jest piękne, ponieważ Bóg jest piękny i jest źródłem wszelkiego piękna.  

Jacy nowi zakonnicy pojawili się w parafii i jakie funkcje pełnią?

O. Leonard Deja, gwardian. Przez 20 lat był misjonarzem w Albanii. 22 lata kapłaństwa. Pochodzi z Opola. O. Cherubin Żyłka, znany i ceniony misjonarz ludowy i rekolekcjonista. Przybył do nas z parafii św. Franciszka w Dusznikach Zdroju. 27 lat kapłaństwa. Pochodzi z Żędowic.o. Kacper Nowakowski, magister postulatu. Wieloletni misjonarz w Boliwii. 13 lat kapłaństwa. Pochodzi z Opoczna. O. Lotar Czora, wikariusz parafii. W latach 2012-2019 posługiwał jako katecheta w parafii NSPJ w Gliwicach. 3 lata kapłaństwa. Pochodzi z Bazan k/ Kluczborka. Br. Ananiasz Hanula, zakrystian, juniorysta. 4 lata w Zakonie. Pochodzi z Grodziska k/ Strzelec Opolskich.

Czy na zakończenie chciałby jeszcze ojciec coś dodać?

Tak, że wszyscy są w naszej franciszkańskiej świątyni mile widziani.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis