13.2 C
Kłodzko
czwartek, 2 maja 2024
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Transformacja energetyczna to przyszłość, bezpieczeństwo i gwarancja zrównoważonego rozwoju. PGE Polska Grupa Energetyczna jest w tej dziedzinie zdecydowanym liderem

PGE Polska Grupa Energetyczna wyznaczając kierunki transformacji sektora energetycznego w Polsce od lat ogranicza swój wpływ na środowisko i realizuje działania na rzecz neutralności klimatycznej. W 2023 roku Grupa PGE zrealizowała ponad 80 projektów środowiskowych i społecznych w zakresie CSR (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu), czyli o ponad 30 więcej niż rok wcześniej. Służyły one edukacji przyrodniczej, wzbogaceniu bioróżnorodności, ochronie zagrożonych gatunków oraz pomocy osobom najbardziej potrzebującym.

W ramach autorskiego programu środowiskowego „Energia rytmu natury” PGE współpracuje z parkami narodowymi od 2020 roku. Wśród podmiotów wspieranych przez PGE Polską Grupę Energetyczną w ubiegłym roku znalazło się 25 instytucji ochrony przyrody, w tym 9 parków narodowych: Biebrzański, Świętokrzyski, Roztoczański, Kampinoski, Wigierski, Narwiański, Bieszczadzki, Magurski oraz Słowiński Park Narodowy. Wspólnie z nimi PGE realizuje projekty z zakresu czynnej ochrony przyrody, badań naukowych oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Łącznie podczas dotychczasowej trzyletniej współpracy zrealizowano ponad 260 projektów prośrodowiskowych, edukacyjnych, a także naukowo-badawczych.

Współpraca PGE z parkami narodowymi koncentruje się głównie na działaniach z zakresu ochrony gatunków zagrożonych, w tym monitoringu stanu i liczebności zwierząt oraz roślin w ekosystemach, realizacji badań naukowych, których wyniki służą m.in. zaplanowaniu działań ochronnych, a także na działaniach służących zachowaniu bioróżnorodności, czyli bogactwa roślin, zwierząt, terenów bagiennych i różnorodności krajobrazu w poszczególnych parkach narodowych.

W ramach współpracy z parkami narodowymi Grupa PGE realizuje projekty edukacyjne, angażujące lokalne społeczności, dzieci i młodzież szkolną z otuliny parków, turystów odwiedzających parki oraz pracowników Grupy PGE i ich rodziny. Przykładem takich projektów są m.in. „Letnia Akademia Przyrody” i „Wakacyjne Warsztaty Hydrobiologiczne” organizowane w Wigierskim Parku Narodowym, „Tajemnicza moc rzeki” w stałej ofercie Narwiańskiego Parku Narodowego czy „Takie małe, a takie ważne” w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

W ramach uzupełnienia programu powstały filmy przyrodnicze pt. „Energia rytmu natury”, które poprzez obrazy zarejestrowane w niedostępnych dla turystów miejscach w parkach narodowych, pokazują zmienność cyklów natury i procesy zachodzące w ekosystemie takie jak m.in. życie dzikich rysia, wilka czy jelenia. W realizowanym projekcie powstały 4 filmy: Wiosna, Lato, Jesień i Zima.

Film „Wiosna”: https://youtu.be/D3S3c_U7D70

Film „Lato”: https://youtu.be/hl03483czUA

Film „Jesień”: https://youtu.be/Q8NHIle7ivQ

Film „Zima”: https://youtu.be/ODyPfDOyKD0

W 2023 roku został wydany „Spacerownik”, który ukazuje walory parków narodowych wspieranych przez PGE. Znajdują się w nim mapy z dostępnymi ścieżkami edukacyjnymi oraz pieszymi i rowerowymi szlakami turystycznymi, jak również liczne zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki o zwierzętach, które można spotkać podczas spaceru.

Link do pobrania Spacerownika: https://www.gkpge.pl/grupa-pge/zrownowazony-rozwoj/srodowisko/energia-rytmu-natury

Grupa PGE jest partnerem strategicznym Ligii Ochrony Przyrody (LOP), która w Polsce działa już od 1925 roku. W ramach współpracy z Ligą Ochrony Przyrody PGE prowadzi projekty edukacyjne poświęcone ochronie przyrody i bioróżnorodności, w tym m.in. nasadzenia drzew, zagospodarowanie łąk kwietnych, ochrona zapylaczy, sprzątanie lasów i terenów zielonych. W 2023 roku PGE i LOP zorganizowały konferencję „Ochrona przyrody w miastach”, której tematyka dotyczyła m.in. z ochrony środowiska w miastach, edukacji ekologicznej, adaptacji miast do zmian klimatu czy unijnego wsparcia dla miast. Wdrażanie nowoczesnych systemów zarządzania przyrodą na terenach zurbanizowanych jest niezbędne, aby poprawić jakość powietrza oraz życia mieszkańców.

Od 24 lat Grupa PGE realizuje program „Lasy Pełne Energii”, w ramach którego pracownicy grupy we współpracy z Lasami Państwowymi oraz społecznością lokalną sadzą drzewa. Tylko w 2023 roku blisko 2 tys. osób posadziło 110 tys. drzew, czyli o 42 500 więcej niż rok wcześniej. Łącznie, od początku projektu zaangażowało się 29 tys. osób, czego wynikiem jest blisko milion drzew w 72 lokalizacjach na terenie 14 województw. Celem programu jest zwiększenie świadomości uczestników akcji na temat roli lasów dla środowiska i klimatu oraz odnowienie gospodarki leśnej. Program kształtować ma także właściwe postawy społeczne i ekologiczne wśród pracowników firmy i ich rodzin, a także sprzyja nawiązywaniu i pielęgnowaniu relacji dobrosąsiedzkich Grupy PGE z lokalnymi społecznościami.

PGE Polska Grupa Energetyczna podejmuje także działania na rzecz ochrony ptaków. Kominy elektrowni i elektrociepłowni należące do Grupy PGE od lat są bezpiecznym domem dla sokołów wędrownych. Natomiast bocian biały najchętniej buduje gniazda na słupach energetycznych. Dlatego opieka nad tymi gatunkami jest niejako wpisana w pracę energetyka. Aby zadbać o bezpieczeństwo zarówno infrastruktury elektroenergetycznej, jak i bocianów (szczególnie młodych osobników), PGE montuje na słupach energetycznych platformy gniazdowe, których obecnie na terenie PGE Dystrybucja jest już blisko 30 tys. W 2023 roku energetycy zamontowali blisko 1000 nowych platform pod gniazda, które mają m.in. ochronić młode bociany przed porażeniem prądem podczas swoich pierwszych lotów.

Co roku energetycy pomagają także ornitologom w obrączkowaniu młodych bocianów. W 2023 roku zaobrączkowali 894 młode osobniki w 362 gniazdach. Wspólnie wyposażyli także 9 bocianów w urządzenia GPS dla pozyskania aktualnych lokalizacji i tras ich migracji. Dodatkowo, aby ochronić ptaki przed porażeniem, w newralgicznych miejscach na słupach i stacjach transformatorowych zamontowano około 100 odstraszaczy, które uniemożliwiają ptakom siadanie na pracujących elementach sieci.

Pracownicy Grupy PGE aktywnie uczestniczą w działaniach na rzecz najbardziej potrzebujących, realizując zadania wolontariackie. W 2023 roku wolontariusze PGE wspierali m.in. organizatorów festiwalu „Wawel jest Wasz” w Krakowie, a także realizowali działania wolontariackie podczas wydarzeń sportowych organizowanych przez polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego i Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego. Społeczne zaangażowanie PGE obejmuje również inicjatywy, których celem jest zapewnienie odbiorcom jednakowego dostępu do edukacji z zakresu kultury, muzyki i sztuki. Wspólnie z filharmoniami i muzeami, PGE realizuje działania edukacyjne oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych, które aktywizują odbiorców i rozwijają ich wrażliwość na sztukę.

W odpowiedzi na pomoc dla konkretnych potrzebujących, PGE stworzyła również program „Krew nie woda – nie bądź obojętny”, w którym Pracownicy PGE od wielu lat oddają honorowo krew. Tylko w 2023 roku, 1150 pracowników PGE oddało blisko 500 litrów krwi.

Grupa PGE zapoczątkowała także ogólnopolską akcję społeczną „Polskie – kupuję to!”, zachęcającą Polaków do kupowania rodzimych marek i dokonywania świadomych wyborów konsumenckich. W 2023 roku w ramach wakacyjnej odsłony kampanii społecznej „Polskie – kupuję to!”, PGE przygotowała animację do mediów społecznościowych, w której zachęcała konsumentów do wyposażenia szkolnych tornistrów w polskie produkty. Rozwijając tę kampanię, PGE nawiązała współpracę z twórcami aplikacji „Pola. Zabierz ją na zakupy”, która w przystępny sposób umożliwia identyfikację polskich producentów i marek. Do tej pory aplikację Pola pobrano 750 tys. razy, a za jej pośrednictwem zeskanowano łącznie 12 mln produktów.

To co sprawia, że Grupa PGE zarządza swoim wpływem na otoczenie w sposób spójny, strategiczny i wielowymiarowy są cele ESG, czyli cele Zrównoważonego Rozwoju. Wyznaczone kierunki działania dla całej grupy są niezbędne by dostosować organizację do nowych regulacji, zmian klimatycznych i wspierać przy tym klientów oraz lokalne społeczności. W zarządzaniu ESG Grupy PGE wszystkie trzy obszary – społeczny, środowiskowy oraz zarządczy – przenikają się by jeszcze lepiej odpowiadać na otaczające nas zmiany. Bez uwzględnienia litery „S”, czyli kwestii społecznych w działaniach PGE, nie byłby możliwy rozwój w innych obszarach. Dlatego tak ważne jest w zarządzaniu ESG uwzględnianie długofalowych celów klimatycznych, a jednoczesne dbanie o społeczną odpowiedzialność, wspieranie zrównoważonych środowiskowo inicjatyw oraz społeczeństwa także na poziomie lokalnym.

(Materiał sponsorowany, fot tytułowe: Biebrzański Park Narodowy – Biały Grąd. Fot. Sławomir Rakowski)

WAŻNE TEMATY

Przyjaciele w akcji. Charytatywny koncert dla Amelii w Bystrzycy Kłodzkiej

W czwartek, 25 kwietnia br. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się charytatywny koncert pn. „Przyjaciele w akcji. PoMOC dla Amelii”. W...

Burzliwa ostatnia sesja w Kłodzku: Stanisław Bartczak wychodzi z obrad, a radni uchwalają podwyżki...

Ostatnia w tej kadencji sesja Rady Miejskiej w Kłodzku, która odbyła się w czwartek 25 kwietnia br., nie należała do spokojnych. Po dyskusji -...

Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk z rekomendacją KO na starostę kłodzkiego. Trwają rozmowy koalicyjne

Trwają rozmowy dotyczące koalicji w powiecie kłodzkim pomiędzy Koalicją Obywatelską a Porozumieniem Samorządowym Trzecia Droga. Oba ugrupowania rządziły wspólnie w powiecie kłodzkim przez ostatnie...

Artyleryjska Majówka w Twierdzy Kłodzko. Na odwiedzających czekają liczne atrakcje!

Od 1 do 3 maja br. w Twierdzy Kłodzko odbywa się Artyleryjska Majówka. Na odwiedzających ten górujący nad miastem zabytek organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. Do...

Długi majowy weekend. Co będzie się działo w powiecie kłodzkim?

Zbliża się tegoroczny majowy długi weekend, w czasie którego w wielu miejscach w powiecie kłodzkim odbędą się różnorodne imprezy i wydarzenia. W środę, 1 maja...

PKS w Kłodzku uruchamia cyklobusy pomiędzy Kłodzkiem i Karłowem

Podobnie, jak w minionych latach, PKS w Kłodzku uruchamia z początkiem maja kursy cyklobusów z miejscem na rowery. Autobusy kursować będą do końca sierpnia pomiędzy...

20. Festiwal Klubu Młodego Odkrywcy odbył się w Międzylesiu

W piątek, 26 kwietnia br. w Samorządowej Szkole Podstawowej w Międzylesiu odbył się 20. Festiwal Nauki. Ponad 60 uczniów i absolwentów szkoły przygotowało łącznie...

Nowa wystawa w dusznickim Muzeum Papiernictwa otwarta. Wernisażowi towarzyszyła debata o regionie

W piątek, 26 kwietnia br. w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju odbył się wernisaż nowej wystawy zatytułowanej „Z dziejów turystyki. Duszniki-Zdrój 1924-2024”. Na wystawie można zobaczyć...

Zderzenie karetki na sygnale i ciężarówki na DK 33 pomiędzy Kłodzkiem a Żelaznem

W poniedziałek, 29 kwietnia br. około godziny 10.00 na drodze krajowej nr 33 pomiędzy Kłodzkiem a Żelaznem doszło do zderzenia jadącej na sygnale karetki...

Zespół Kosy z lądczanką w składzie nominowany w dwóch muzycznych plebiscytach

Dolnośląski zespół Kosy z lądczanką, Anastazją Sosnowską w składzie został nominowany w dwóch plebiscytach muzycznych. Grupę można wesprzeć w internetowych głosowaniach. Pierwszym plebiscytem jest Best...

Weekend majowy z Koleją Dolnośląską na jednym bilecie za 59 zł!

Tegoroczna majówka sprzyja kolejowym podróżom. Dolnośląski przewoźnik kolejowy przygotował aktrakcyjną ofertę - możliwość podróżowania bez limitu od wtorku do poniedziałku na jednym bilecie za...

McDonald’s w Kudowie-Zdroju już otwarty

25 kwietnia br. została otwarta restauracja McDonald’s w Kudowie-Zdrój, która znajduje się przy ul. Łąkowej 2a, w niedalekim sąsiedztwie granicy z Czechami. To druga...

Przysięga Terytorialsów w Kłodzku

27 kwietnia br. ponad 50 żołnierzy wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej wstępując w szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (16 DBOT). Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną...