7.4 C
Kłodzko
środa, 31 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Szalejów Górny: planowana rozbudowa kompostowni wzbudza sprzeciw mieszkańców

W poniedziałek, 20 marca br., w Szalejowie Górnym, odbyły się konsultacje społeczne w sprawie planowanej rozbudowy kompostowni do biologicznego przetwarzania odpadów ulegających biodegradacji, która należy do Miejskiego Zakładu Komunalnego w Polanicy-Zdroju. Inwestycja ta wzbudza sprzeciw mieszkańców, którzy twierdzą, że to z obecnej kompostowni pochodzi odór, a jej rozbudowa zwiększy problem.

Oddział wodociągów i kanalizacji podlegający polanickiemu MZK, położony w gminie wiejskiej Kłodzko w pobliżu Szalejowa Górnego, jest wg mieszkańców wsi sprawcą odoru, który nie daje im spokoju. Zbudowana w 1988 roku oczyszczalnia ścieków w 2014 roku wzbogaciła się o nowoczesną instalację do stabilizacji tlenowej osadów i bioodpadów, która obecnie, zgodnie z pozwoleniem uzyskanym w Urzędzie Marszałkowskim, przerabia 4600 ton rocznie biodegradowalnych odpadów. Projektowana rozbudowa inwestycji zwiększyłaby możliwości ich przerobu do 17700 ton rocznie, z czego 3000 ton, to osad ściekowy, który w takiej ilości przerabiany jest obecnie. To budzi sprzeciw mieszkańców Szalejowa Górnego, którzy twierdzą, że to właśnie z tego zakładu pochodzi odór i jego rozbudowa zwiększy znacznie istniejący już dzisiaj problem.

Z tego powodu, na wniosek radnej gminy Teresy Lutosławskiej, wójt gminy Kłodzko Zbigniew Tur zorganizował spotkanie z mieszkańcami wsi. – Zorganizowaliśmy konsultacje społeczne w sprawie tej inwestycji dopiero po zebraniu pełnej dokumentacji. Wpierw przygotowany został raport oddziaływania na środowisko przez Miejski Zakład Komunalny, później został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, a potem zostały skierowane pisma do Wód Polskich, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu i sanepidu o wydanie opinii w tej sprawie – mówi Zbigniew Tur, wójt gminy Kłodzko. – Po roku czasu instytucje te wydały opinię pozytywną. Teraz, przed wydaniem decyzji, mam obowiązek przeprowadzić także konsultacje społeczne. To ogromna inwestycja, bowiem koszt instalacji to około 300 mln zł i szansa na naprawę starych kanalizacji. Nie robić nic, to znaczy, że będą one w coraz gorszym stanie. Ta inwestycja pozwoli także podłączyć pozostałe wsie jak Stary Wielisław i Szalejów Dolny –dodaje Z. Tur.

Obecni na spotkaniu mieszkańcy Szalejowa Górnego zarzucali wójtowi słabą politykę informacyjną w sprawie tej inwestycji i podkreślali, że są przeciwni rozbudowie kompostowni, bo to z niej wydobywa się odór, który sprawia, że życie we wsi stało się bardzo uciążliwe.

Przedstawiciele polanickiego MZK z kolei wyjaśniali mieszkańcom, że to po prostu jest niemożliwe: – Na oczyszczalni nie zachodzą procesy gnilne, tylko tlenowe. Osady są zagospodarowane na bieżąco, nie tak jak kiedyś, kiedy były higienizowane wapnem. Teraz to zachodzi w tunelach zamkniętych. Odory pojawiają się tylko wtedy, kiedy z tunelu wyciąga się już zhigienizowany wkład na plac osadu, ale z pewnością nie są to odory, które szły z oczyszczalni ścieków lata temu – wyjaśniał podczas spotkania prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Polanicy-Zdroju, Jacek Tyniec. – Powietrze z instalacji wychodzi poprzez biofiltr. Nowa inwestycja całkowicie zhermetyzuje także proces rozładunku odpadów, które do nas przyjeżdżają, załadunku tuneli, w których odbywa się kompostowanie, jak również placu dojrzewania. To jest szalenie drogie, ale zdajemy sobie sprawę, że nie ma innego wyjścia i jest to kierunek bez odwrotu. Albo będziemy szli w nowe technologie i próbować zagospodarować bioodpady, które są największym problemem albo zostaniemy w tyle.

Burmistrz Polanicy-Zdroju, Mateusz Jellin przyznał, że inwestycja ta wzbudza wiele obaw mieszkańców, które trzeba rozwiewać: – Zadeklarowaliśmy wspólnie z wójtem zorganizowanie wyjazdu dla chętnych mieszkańców Szalejowa, do miejsca podobnej instalacji, żeby mogli zapoznać się z technologia i otoczeniem. W niedobrej atmosferze, nic dobrego nie zbudujemy. Ale inwestycja jest potrzebna. To duży i drogi projekt, którego jednym z elementów jest budowa ekologicznej biogazowni, która zaopatrzy w ciepło i energię mieszkańców Szalejowa i Polanicy-Zdrój – podsumował spotkanie burmistrz Polanicy-Zdroju Mateusz Jellin.

Jak pokazało spotkanie, takie konsultacje są potrzebne. Mieszkańcy mówili z jakimi problemami mają do czynienia i co im się nie podoba, a współorganizator spotkania, radna gminy Kłodzko z okręgu Szalejowa Górnego Teresa Lutosławska przyznała, że pod koniec spotkania pojawiło się przysłowiowe światełko w tunelu, które może pomóc w rozwiązaniu problemu. – Do dzisiejszego spotkania sądziłam, podobnie jak mieszkańcy Szalejowa, że przyczyną odoru jest oczyszczalnia ścieków z kompostownią. Podczas dzisiejszych rozmów zwrócono uwagę, że odór może pochodzić z przepompowni, która jest zlokalizowana na osiedlu. Nie znam się na tym, ale to może być jakiś trop, któremu warto się przyjrzeć. Jako mieszkanka gminy i radna jestem zwolennikiem takich inwestycji, które przyniosą budżetowi gminy więcej pieniędzy, ale projekt budzi wiele obaw i chcemy to rozwiązać zanim inwestycja zacznie być realizowana.

Rozwiązanie jednego z problemów Szalejowa Górnego może więc leżeć po zupełnie innej stronie niż Miejskiego Zakładu Komunalnego w Polanicy-Zdroju i kompostowni. Wójt gminy Kłodzko Zbigniew Tur, nie chce deklarować jaka będzie jego decyzja w sprawie wydania pozwolenia na inwestycję, jeśli mieszkańcy będą przeciwni budowie, ale obiecał dalsze rozmowy w tej sprawie, przyjrzenie się starej przepompowni ścieków oraz zadeklarował wspólnie z burmistrzem Polanicy-Zdroju Mateuszem Jellinem zorganizowanie wycieczki do miejsca, które posiada podobną instalację.

Maciej Sergel

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...