Poniżej publikujemy informację, którą otrzymaliśmy od senatora Aleksandra Szweda dotyczącą zasad przyznawania świadczenia „Rodzina 500+”. Przypomnijmy, od 1 lipca obowiązują nowe zasady.
Program 500+ to systemowe wsparcie dla Polskich Rodzin które zostało wprowadzone przez rząd Premiera Mateusza Morawieckiego. Od 1 lipca bieżącego roku, dzięki rozszerzeniu program obejmie 6,8 mln dzieci, bowiem 500 zł miesięcznie przyznane zostanie każdemu dziecku niezależnie od dochodu rodziny. Jedną z głównych zmian jest zniesienie kryterium dochodowego ? świadczenie przysługiwać będzie każdemu dziecku, które nie ukończyło 18 lat, bez względu na dochód rodziny. Od 1 lipca ponownie będzie również można składać wnioski na program Dobry Start.
Od kiedy można składać wnioski?
Wnioski, które pozwolą uzyskać świadczenie ?Rodzina 500+? można składać online za pośrednictwem: Platformy ?Emp@tia?, bankowości elektronicznej, PUE ZUS już od dzisiaj, tj. 1 lipca, natomiast drogą tradycyjną od 1 sierpnia poprzez urzędy gmin. Wypełnianie i składanie wniosków jest bezpłatne – żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków nie pobiera za to opłat. Warto zwrócić uwagę na to, iż złożenie wniosku najpóźniej do 30 września bieżącego roku da gwarancję wypłacenia świadczenia z wyrównaniem od lipca. Wnioski, które zostaną złożone przez rodziców po 30 września będą rozpatrywane w ten sposób, że świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.
Jakie jeszcze zmiany wprowadzone zostaną od 1 lipca?
Wśród najważniejszych zmian należy wymienić przede wszystkim uproszczenie procedury. Dzięki zniesieniu kryterium dochodowego i znacznego uproszczenia formularzu wniosku, rodzice nie będą musieli dostarczać wszelkiej dokumentacji swojej sytuacji dochodowej. Ponadto prawo do świadczenia nie będzie uzależnione od ustalenia alimentów w przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko, co znacznie skróci czasochłonną weryfikację wymogu ustalenia alimentów. Dodatkowe wsparcie mogą otrzymać także rodziny zastępcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego oraz rodzinne domy dziecka.
Czy każda rodzina może więc uzyskać świadczenie?
Tak, niezależnie od stanu cywilnego rodziców ? świadczenie uzyskają wszystkie rodziny. Świadczenie 500+ uzyskają także rodziny niepełne, a w przypadku rodziców rozwiedzionych rodzic, który prawnie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jest to historyczny, największy program wsparcia, który na pewno wpłynie pozytywnie na sytuację demograficzną w naszym kraju.
Zgodnie z obietnicami mamy rozszerzony program 500+ ? Co dalej ?
Tak jak to już zostało ujęte w pytaniu, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami od dzisiaj rozszerzyliśmy program 500+. Dotrzymujemy słowa. Dlatego teraz czas na kolejne punkty naszego programu, które deklarowaliśmy w ramach Nowej Piątki Prawa i Sprawiedliwości. Program Emerytura+, w ramach którego wsparliśmy 9,72 mln emerytów i rencistów już za nami. Obecnie realizujemy ?Niższy Pit? dla osób pracujących? i ?Bez Pit dla młodych?. A już w pierwszy lipcowy weekend konwencja programowa rządu Premiera Mateusza Morawieckiego, na której będziemy dyskutowali o kolejnych propozycjach programowych, które zaprezentujemy w nadchodzącej kampanii parlamentarnej. Wszystkie propozycje zawsze poprzedzamy dyskusją i szeroką analizą. W bieżącej kadencji pokazaliśmy, tak rząd, jak i większość parlamentarna Prawa i Sprawiedliwości, że nawet trudne cele da się zrealizować i że słowa, zwłaszcza w polityce, trzeba dotrzymywać. A program zawsze opieramy na dobru Polski i polskiego społeczeństwa.

Aleksander Szwed, senator RP