Dobiega końca realizowany od dwóch lat przez Polanicę-Zdrój projekt rewitalizacji terenów zielonych. Kosztował ponad 11 mln zł i sfinansowany został głównie z funduszy norweskich. Dzięki niemu odnowiono Park Zdrojowy, stworzono nowe miejsca rekreacji oraz zadbano o istniejącą infrastrukturę.
W piątek, 20 października br. w Teatrze Zdrojowym w Polanicy-Zdroju podsumowano projekt pn. „Rewaloryzacja i rewitalizacja terenów zieleni w Polanicy-Zdroju z uwzględnieniem zielono-niebieskiej infrastruktury na potrzeby adaptacji miasta do zmian klimatu”. Finansowany z funduszy norweskich projekt trwał od kwietnia 2021 r. i obejmował szereg działań, które miały uczynić tę uzdrowiskową miejscowość przyjazną dla środowiska i mieszkańców. O dotychczasowych działaniach opowiedziały Agnieszka Jasińska – referent ds.terenów zieleni oraz wiceburmistrz Polanicy-Zdroju Agata Winnicka.
W ramach projektu, który kosztował ponad 11 mln zł, wybudowano ścieżkę pieszo-rowerową wraz z wieżą metereologiczno-ornitologiczną oraz infrastrukturą towarzyszącą na Wzgórzu Marii, wyremontowano ścieżki w parku Zdrojowym i zamontowano podziemne pojemniki na deszczówkę przy Muszli Koncertowej, postawiono dwa modelowe ekoprzystanki, pojawiły się nowe nasadzenia, wybudowano ekoogródek przy Szkole Podstawowej Stowarzyszenia „Edukator”. Przeprowadzono także zabiegi pielęgnacyjne na starym drzewostanie w parku i tu warto wspomnieć, że polanicki Park Zdrojowy powstał na początku XX w., a w 1991 r. został wpisany do rejestru zabytków. Na 13 ha znajduje się 1650 drzew, część świerków zaatakowanych przez kornika trzeba było usunąć. Mając pod opieką tak duży obszar zielony, opieka nad nim nie jest sprawą ani tanią ani łatwą.
W ramach projektu remontowana jest także Muszla Koncertowa w parku, planowane są jeszcze: wymiana oświetlenia w Parku Zdrojowym na ledowe, energooszczędne, nasadzenia zieleni wysokiej i krzewów w Parku Zdrojowym, remont fontanny przed teatrem, nasadzenia zieleni na skwerkach na ulicach: Harcerskiej, Zdrojowej, Gajcego, Krynicznej. Przeprowadzono także szereg działań informacyjno-promocyjnych, w tym konkursy dla dzieci w szkołach, rajdy i pikniki, które przyciągnęły sporą liczbę zainteresowanych.
W kolejnej części konferencji prelekcje wygłosili Paula Wojtyła-Tymińska- współzałożycielka firmy AP Ogrody, architektka krajobrazu, która opowiedziała o drzewach, ich żywotności oraz o zasadach ich pielęgnacji oraz Przemysław Zwaduch – Nadleśniczy Nadleśnictwo Zdroje, który mówił o walorach przyrodniczych Wzgórza Marii.
Projekt ma zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Fot. tytułowe: Wzgórze Marii









