8.4 C
Kłodzko
niedziela, 3 marca 2024
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Alarm przeciwpowodziowy na obszarze powiatu kłodzkiego [AKTUALIZACJE]

[AKTUALIZACJA: godz. 14.30] O godzinie 14.00 w piątek, 22 grudnia br. odwołany został alarm przeciwpowodziowy na obszarze powiatu kłodzkiego. Nadal utrzymany zostaje stan pogotowia przeciwpowodziowego. Stan wód w rzekach według danych z LSOP z godziny 14.24 wraca już poniżej poziomów alarmowych i ostrzegawczych – przekroczenia notowane są jeszcze w Krosnowicach i Szalejowie Dolnym (alarmowy) oraz Kłodzku i Gorzuchowie (ostrzegawczy).

Foto: Krosnowice, zbiornik przeciwpowodziowy, 22.12.2023 r., godz. 14.25

Foto: Szalejów Dolny, Bystrzyca Dusznicka i zbiornik przeciwpowodziowy, 22.12.2023 r., godz. 13.30

[AKTUALIZACJA: godz. 10.30] Według danych z LSPO z godziny 10.08 stan alarmowy na rzekach w powiecie kłodzkim jest przekroczony jeszcze w dwóch punktach pomiarowych – w Krosnowicach na Nysie Kłodzkiej oraz w Szalejowie Dolnym na Bystrzycy Dusznickiej. Poziom wód systematycznie spada.

[AKTUALIZACJA: 22.12. godz. 8.30] Według danych z Lokalnego Systemu Osłony Przeciwpowodziowej z godziny 8.21 w piątek, 22 grudnia br. poziom wód w rzekach powiatu kłodzkiego systematycznie spada. Stany alarmowe przekroczone są jeszcze na Nysie Kłodzkiej w Krosnowicach, Ścinawce w Gorzuchowie i Bystrzycy Dusznickiej w Szalejowie Dolnym. W Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzku, Kudowie-Zdroju i Szczytnej notowane są jeszcze przekroczenia stanów ostrzegawczych.

[AKTUALIZACJA: godz. 23.45] Sytuacja na rzekach w powiecie kłodzkim powoli się stabilizuje. Według danych z LSOP z godziny 23.30 poziom wód wzrasta jeszcze w Kłodzku, Gorzuchowie, Ścinawce i Szalejowie Dolnym, gdzie notowane jest przekroczenie stanów alarmowych, ale w Bystrzycy Kłodzkiej i Krosnowicach, gdzie rzeki są również powyżej stanów alarmowych, wody już nie przybywa, a w Szczytnej i Międzylesiu notowany jest już powolny spadek poziomu wód.

Przestało także padać i jedynie w 7 punktach pomiarowych w powiecie kłodzkim notowane są śladowe opady. W ciągu minionej doby – do godz. 23.30 największą sumę opadów odnotowano w Zieleńcu (79 mm), Lewinie Kłodzkim (70 mm), Boboszowie (49 mm) i Jodłowie (44 mm).

[AKTUALIZACJA: godz. 22.45] Na wodowskazie w Kłodzku według danych z LSOP na godzinę 21.30 notowane jest przekroczenie o 3 cm stanu alarmowego. To siódme z miejsc w powiecie kłodzkim, gdzie stan alarmowy został przekroczony. W większej części punktów pomiarowych notowana jest nadal tendencja wzrostowa poziomu wód, ale są już pierwsze spadki stanu rzek – te odnotowano w Boboszowie, Dusznikach-Zdroju i Kudowie-Zdroju.

Sytuację na rzekach w powiecie kłodzkim monitoruje również na bieżąco firma Budimex, realizująca prowadzone aktualnie prace modernizacyjne – między innymi na Nysie Kłodzkiej w Kłodzku.

Video: Kłodzko, Nysa Kłodzka, wodospad, 21.12.2023 r., godz. 22.45

Foto: Kłodzko, Nysa Kłodzka, wodospad, 21.12.2023 r., godz. 22.45

[AKTUALIZACJA: godz. 21.30] Według danych z LSOP stany alarmowe są przekroczone w 6 punktach pomiarowych – w Bystrzycy Kłodzkiej, Gorzuchowie, Krosnowicach, Międzylesiu, Szalejowie Dolnym i Szczytnej, przekroczenie stanów ostrzegawczych notowane jest natomiast w Bardzie, Dusznikach-Zdroju, Kłodzku, Kudowie-Zdroju, Starej Bystrzycy, Ścinawce i Tłumaczowie. Tendencja wzrostowa stanu wód utrzymuje się prawie we wszystkich miejscach – w Międzylesiu – po chwilowym spadku, poziom wód ponownie wzrasta. W Kłodzku do przekroczenia poziomu alarmowego brakuje 5 cm.

Sytuację na rzekach na terenie gminy Kłodzko monitoruje na na bieżąco wójt Zbigniew Tur: – Jeśli chodzi o Bystrzycę Dusznicką, to sytuacja jest w miarę stabilna – zbiornik w Szalejowie Górnym przyjął 3,20 m wody. Na Nysie Kłodzkiej mamy dużo gorszą sytuację, bo tam mamy przyrost – co godzinę przyrasta co najmniej 10 cm, mamy 3,40 m. Był moment w Miedzylesiu, że zaczęła opadać woda, ale po intensywnych opadach w Międzylesiu stan wody w rzece rośnie, a za 2-3 godziny będzie jeszcze więcej wody. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. W stan gotowości postawione są wszystkie jednostki OSP Gminy Kłodzko, zabezpieczamy nieruchomości w Krosnowicach, które w pierwszej kolejności są zalewane i czekamy. Czeka nas ciężka noc.

Trudna sytuacja panuje w rejonie Długopola Dolnego w gminie Bystrzyca Kłodzka, gdzie – jak przekazała burmistrz Renata Surma, wystąpiła konieczność ewakuowania zwierząt domowych. Służby w Bystrzycy Kłodzkiej postawione są w stan gotowości i w razie potrzeby strażacy OSP będą zabezpieczać newralgiczne miejsca workami z piaskiem. Burmistrz Surma poinformowała również, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a informacje będą przekazywane mieszkańcom za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Video: Szalejów Dolny, zbiornik przeciwpowodziowy, 21.12.2023 r., godz. 21.50

Foto: Szalejów Dolny, zbiornik przeciwpowodziowy, 21.12.2023 r., godz. 21.45

Foto: Szalejów Dolny, rzeka Bystrzyca Dusznicka, 21.12.2023 r., godz. 21.30

[AKTUALIZACJA: godz. 20.30] W Krosnowicach rzeka występuje już z brzegów – występują podtopienia niektórych ulic oraz posesji. Na miejscu pracują służby, które pomagają w zabezpieczeniu domów. Jak przekazał Paweł Jurkiw z OSP Krosnowice, w akcji bierze udział 7 zastępów OSP. Tam, gdzie jest taka potrzeba, na bieżąco dowożone są worki z piaskiem, a strażacy są przygotowani do prowadzenia akcji przez całą noc. Poziom wody w Nysie Kłodzkiej na godzinę 20.29 wynosi 326 cm i o 106 cm przekracza stan alarmowy. Niestety, nadal jest tendencja wzrostowa stanów wód.

Foto: Krosnowice, rzeka Duna, 21.12.2023 r., godz. 20.45

Video: Krosnowice, rzeka Duna, zbiornik przeciwpowodziowy, 21.12.2023 r., godz. 20.37

Foto: Krosnowice, 21.12.2023 r., godz. 20.20

[AKTUALIZACJA: godz. 18.00] Od godziny 18.00 starosta Kłodzki ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu kłodzkiego. – W 5 miejscach Nysa przekroczyła stany alarmowe i w 4 ostrzegawcze. Oznacza to m.in. że służby będą działały w trybie całodobowym. Ochotnicze Straże Pożarne oraz Państwowa Straż Pożarna będą pomagać przy ewentualnych zagrożeniach mieszkańcom. Nie mamy żadnych informacji o zagrożeniu dla turystów i wczasowiczów. Jest to potencjalne zagrożenie, które dotyczy ograniczonych terenów. Liczymy na nocne przymrozki i zmniejszenie opadów na co wskazuje radar meteo – informuje starosta kłodzki Maciej Awiżeń.

[AKTUALIZACJA, godz. 17.50] Według danych z LSOP z godziny 17.42 w Bystrzycy Kłodzkiej na Nysie Kłodzkiej oraz w Szczytnej i Szalejowie Dolnym na Bystrzycy Dusznickiej również zostały przekroczone stany alarmowe.


W czwartek, 21 grudnia br. o godzinie 15.00 starosta kłodzki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze powiatu kłodzkiego.

Pogotowie ogłoszone zostało w związku z wzrostem stanu wód i przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach i potokach powiatu kłodzkiego.

Według danych z Lokalnego Systemu Osłony Przeciwpowodziowej z godziny 16.42 stany ostrzegawcze na Nysie Kłodzkiej przekroczone są w Bystrzycy Kłodzkiej i w Kłodzku, a w Krosnowicach i Międzylesiu przekroczone są stany alarmowe. Przekroczenie stanów ostrzegawczych odnotowano również na Bystrzycy Dusznickiej w Dusznikach-Zdroju, Szczytnej i Szalejowie Dolnym oraz na Klikawie w Kudowie-Zdroju.

red.

WAŻNE TEMATY

Niecodzienny gość w Nadleśnictwie Jugów. Przez noworudzkie lasy wędruje ryś

Na terenie Nadleśnictwa Jugów zaobserwowano niecodziennego gościa – od Ścinawki w stronę Nowej Rudy szedł...ryś. Nadleśnictwo w mediach społecznościowych udostępniło film, na którym widać,...

Twierdza Kłodzko z dofinansowaniem na realizację kolejnej wystawy

Twierdza Kłodzko otrzymała 270 tys. złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację kolejnej stałej wystawy. Nowa ekspozycja, która podobnie jak otwarta pod...

Młoda utalentowana Milena Gajek odwróciła trzy krzesła trenerskie w The Voice Kids!

14-letnia, niezwykle utalentowana Milena Gajek w pierwszym odcinku przesłuchań w ciemno The Voice Kids odwróciła niemal od razu trzy trenerskie krzesła: Barona i Tomsona,...

Przeżyli wspólnie 50 lat! Piękny jubileusz Złotych Godów w Centrum Aktywności Lokalnej w Kłodzku

W sobotę, 2marca br. w Centrum Aktywności Lokalnej w Kłodzku odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego. Cztery pary z Kłodzka ,...

W Twierdzy Kłodzko polscy żołnierze będą się szkolić, jak chronić zabytki w czasie konfliktów...

W piątek, 1 marca br. podpisano list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy Twierdzą Kłodzko a Międzynarodowym Ośrodkiem Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu. W...

Kłodzkie siatkarki wywalczyły awans do finału Dolnośląskiej Ligi Młodziczek!

W czwartek, 29 lutego br. w Wałbrzychu młode siatkarki z Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego w Kłodzku wywalczyły awans do finału Dolnośląskiej Ligi Młodziczek! Podopieczne trenera...

Złoty medal za zasługi dla Ligii Obrony Kraju dla burmistrza Kłodzka Michała Piszko

Podczas sesji Rady Miejskiej w Kłodzku, która odbyła się w czwartek 28 lutego br. szef kłodzkiego oddziału Ligi Ochrony Kraju Wiktor Toczyński w asyście...

O kondycji psychicznej dzieci i młodzieży po raz drugi. Ważne tematy przy rekordowej frekwencji

W czwartek, 29 lutego br. w Auli im. Arnosta z Pardubic w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku odbyła się konferencja z cyklu...

Nowa Lewica z powiatu kłodzkiego udzieliła poparcia w wyborach burmistrzowi Kłodzka Michałowi Piszko

W czwartek, 29 lutego br. na konferencji prasowej pod kłodzkim ratuszem przedstawiciele Nowej Lewicy z powiatu kłodzkiego udzielili poparcia starającemu się o reelekcję burmistrzowi...

Polanica-Zdrój. 4,9 mln złotych dotacji na przebudowę boiska

Gmina Polanica-Zdrój otrzymała dofinansowanie w wysokości 4 900 000 zł na przebudowę boiska sportowego na terenie lokalnego OSiR-u. Jak przekazał Mateusz Jellin, burmistrz Polanicy-Zdroju, stosowną...

Magazyn Zielonej Energii „Młoty” – odbyły się pierwsze spotkania mieszkańców z rzeczoznawcami

Od 19 do 23 lutego br. odbywały się pierwsze spotkania niezależnego rzeczoznawcy majątkowego z właścicielami nieruchomości gruntowych zlokalizowanych w obrębie planowanej ESP Młoty. Chęć...

Tomasz Duszyński kolejny raz gościł w kłodzkiej bibliotece

Wypełniony po brzegi Salonik Prasowy kłodzkiej biblioteki, jak miało to miejsce w środę, 28 lutego br., to znak, że kłodzka książnica gościła znanego i...

Uzdrowiska Kłodzkie zwiększą zasoby wód mineralnych Staropolanka. Nowy odwiert w Polanicy-Zdroju

Trwają prace przy najnowszym i najgłębszym odwiercie w Polanicy-Zdroju, który realizowany jest przez spółkę Uzdrowiska Kłodzkie S.A. - Grupa PGU. Odwiert PL-3 o głębokości...