Strońskie Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury oraz Wyższa Szkoła Zarządzania „Edukacja” we Wrocławiu – Filia w Kłodzku zapraszają wszystkich chętnych, lubiących podróże i ciekawe historie z nimi związane, na spotkanie podróżnicze z Ewą Chwałko.
Spotkanie zatytułowane „Pod niebem obcych bogów – przejście Gór Skandynawskich” odbędzie się w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku i rozpocznie się w środę, 8 listopada br. o godzinie 18.00 w sali widowiskowej CETiK w Stroniu Śląskim. Będzie poświęcone przejściu Gór Skandynawskich – drugiego po Uralu najdłuższego łańcucha Europy.
Ewa Chwałko – bohaterka spotkania, rozpoczęła je 2 czerwca na Nordkappie, czyli Przylądku Północnym i dotarła 17 września, czyli po 105 dniach, aż do najdalej na południe wysuniętego skrawka Półwyspu, czyli do Lindesnes. Opowieść o tym przejściu będzie opowieścią o Laponii, Saamach, wypasach reniferów, białych nocach, bagnach, Norwegach, hyttach, ogromnych górskich pustkowiach. Tym razem Ewa nie była pierwszą Polką, która to zrobiła, tylko drugą, ale też jedną z zaledwie pięciuset kilkunastu osób z całego świata, które się odważyły na takie przejście. Było to 105 dni życia w tajdze, tundrze, bagnistych terenach lub mimo lata pokrytych śniegiem lub wieczną zmarzliną.
Wcześniej Ewa Chwałko, samotnie przeszła Łuk Karpat w 84 dni. Było to pierwsze przejście Polki i drugie kobiece na świecie, samotne przejście Łuku Karpat – przez Rumunię, Ukrainę, Polskę i Słowację. Sama wyprawa została wyróżniona Kolosem w 2022 r. w kategorii Wyczyn. Z tej wyprawy powstała książka (będzie można ją kupić na spotkaniu w CETiK-u), która również zdobyła nagrody: Kolosa za najlepszy debiut podróżniczy roku oraz wyróżnienie Magellana za najlepszą książkę podróżniczą roku.
Ewa Chwałko jest doktorem nauk humanistycznych, absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego – filologii polskiej i historii. Zawodowo pracuje jako wydawca książek naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Ma dwie nastoletnie córki. Chodzenie po górach jest jej największą pasją, uprawia także ogród i kolekcjonuje starą porcelanę śląską.
Wstęp na spotkanie jest wolny.

red. (inf. CETiK Stronie Śląskie, fot. ilustracyjne: fb/Ewa Chwałko)