W dniach 3-4 października br. w Polanicy-Zdroju odbyła się konferencja naukowa pt.: ,,Restytucja jodły w Sudetach – zagrożenia i wyzwania w świetle zmieniających się czynników przyrodniczych” organizowanie przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa z Wrocławia Wrocław oraz Nadleśnictwa Zdroje i Bystrzyca Kłodzka
Dwudniowa konferencja była podsumowaniem 27 lat trwania programu restytucji jodły w Sudetach, na którą przyjechało ponad 50 uczestników z różnych jednostek Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu i Katowicach, pracowników naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, DGLP w Warszawie, BULiGL w Brzegu, Parku Narodowego Gór Stołowych, Karkonoskiego Parku Narodowego oraz zaproszeni goście.
Konferencję oficjalnie rozpoczął Przewodniczący SITLiD we Wrocławiu Wojciech Mazur, który następnie przekazał głos zaproszonym prelegentom. W części kameralnej zorganizowanego wydarzenia swoje referaty wygłosili:
prof. dr hab. Władysław Barzdajn – UP w Poznaniu,
prof. UPP dr hab. Wojciech Kowalkowski – UP w Poznaniu,
prof. dr hab. Piotr Robakowski – UP w Poznaniu,
prof. UPP dr hab. Andrzej Mazur – UP w Poznaniu,
dr inż. Marlena Baranowska – UP w Poznaniu,
dr inż. Adrian Łukowski – UP w Poznaniu,
mgr inż. Janusz Bańkowski – BULiGL w Brzegu
mgr inż. Bartłomiej Jakubowski – PNGS,
mgr inż. Tomasz Kowalski – RDLP we Wrocławiu,
dr inż. Jarosław Góral, Katarzyna Nowik – DGLP ZOL Wrocław
Wygłoszone referaty dotyczyły szeroko rozumianej tematyki związanej z restytucją jodły pospolitej w Sudetach i poruszały tematykę zarówno genezy programu restytucji jodły pospolitej, występujących zagrożeń ze strony czynników biotycznych i abiotycznych, ale również podsumowały 27 lat działań programu na terenie RDLP we Wrocławiu.
Część terenowa konferencji odbyła się w nadleśnictwach Zdroje oraz Bystrzyca Kłodzka. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in. owocujące szczepy jodły pospolitej na zachowawczej plantacji nasiennej założonej w 2005 roku, nasadzenia jodłowe w postaci placówek zabezpieczane jedynie repelentami, produkcję materiału sadzeniowego na szkółce leśnej zarówno z odkrytym jak i zakrytym systemem korzeniowym, pielęgnację upraw i młodników jodłowych, zabezpieczanie indywidualne jodły pospolitej przed szkodami od jeleniowatych a skończywszy na zaatakowanym przez jemiołę WDN jodły pospolitej.
Zarówno część prelekcyjna jak i terenowa była okazją do dyskusji na temat przyszłości programu restytucji jodły w Sudetach. Poruszane były tematy związane zarówno z zagrożeniami jak i wyzwaniami, które czekają leśników w najbliższej przyszłości. Była to również świetna okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami z pracy codziennej jeżeli chodzi o wprowadzanie jodły pospolitej. Należy mieć nadzieję, zdobyta wiedza zarówno teoretyczna jak i praktyczna przyczyni się do sukcesu hodowlanego jodły pospolitej w Sudetach.
(Nadleśnictwo Zdroje)
























Coś mało tych najlepszych pisowskich asów… pochowali się? Może byli zajęci rozwieszaniem banerów?