15.2 C
Kłodzko
wtorek, 6 czerwca 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nowoczesna chemia budowlana to wartość dla człowieka i środowiska. Zielone technologie w noworudzkim Orionie

W Orionie powstanie innowacyjna instalacja do produkcji tworzyw na bazie roślin. Co to oznacza dla środowiska i mieszkańców okolicy? Zapytaliśmy o to prezesa zarządu Orion PU Sp. z o.o. – Piotra Janaszka.

Orion – pierwszy w ramach Grupy Selena zbudowany od podstaw polski zakład, produkujący piany poliuretanowe i pianokleje – zaczyna nowy rozdział. Co się zmieni?

Piotr Janaszek, prezes zarządu Orion PU: Orion, który należy do Grupy Selena, od początku swojego istnienia celował w nowatorskie rozwiązania i w wielu przypadkach był pionierem na skalę światową, jednak przełomowa zmiana, która czeka nas teraz, oznacza wielki krok do przodu. Ale od początku – Grupa Selena, wraz z zespołem jej ekspertów ds. badań i rozwoju w oddziale Selena Labs, została pierwszą polską firmą i liderem ekologicznego projektu w ramach międzynarodowego konsorcjum w programie Horyzont 2020. Jest to część największego w historii Unii Europejskiej programu finansowania badań naukowych i innowacji – Horyzont 2020. Jego budżet to blisko 80 mld euro. W ramach tego programu Selena Labs otrzymała zadanie opracowania i wdrożenia systemu pian oraz pianoklejów poliuretanowych o wysokich właściwościach izolacyjnych. Ale to nie wszystko – dodatkowo Selena Labs uczestniczy także w projekcie BioMotive (również w programie Horyzont 2020), który ma na celu przygotowanie gruntu pod produkcję oraz sprzedaż komponentów opartych na surowcach bioodtwarzalnych, pochodzących z roślin nieużytkowych. I właśnie z tego tytułu – w drugiej połowie tego roku uruchomimy innowacyjną linię produkcyjną, dzięki której będziemy wytwarzać biopoliestrole, czyli tworzywa na bazie biologicznej, z których powstaną ekologiczne piany montażowe, pianokleje i uszczelniacze dla budownictwa.

Na czym konkretnie polega ta „przełomowa zmiana” związana z nową instalacją?

Przełomowość przedsięwzięcia polega na tym, że te biotworzywa będziemy produkować nie z ropy naftowej, jak dotychczas, lecz zroślin. Jesteśmy dumni, że konkurencyjne, ekologiczne produkty powędrują w świat właśnie stąd, z Dolnego Śląska – będą sprzedawane na wszystkich kontynentach, na 100 różnych rynkach. Liczymy również, że w przyszłości biotworzywa będą wykorzystywane także w innych branżach, np. przy produkcji lżejszych, zużywających mniej paliwa (a więc bardziej przyjaznych środowisku) samochodów.

Orion to pierwszy w Polsce, wybudowany w ramach Grupy Selena od podstaw zakład, produkujący piany i pianokleje, wykorzystywane w budownictwie. Zatrudnia obecnie 209 osób i planuje kolejne rekrutacje. Swoim pracownikom oferuje stabilne zatrudnienie i wiele dodatkowych świadczeń, np. prywatną opiekę medyczną.

Dlaczego warto zamienić ropę naftową na rośliny?

Światowe zasoby ropy naftowej kurczą się w błyskawicznym tempie i zaczyna ich brakować, dlatego coraz więcej firm na całym świecie szuka rozwiązań alternatywnych. Rośliny to dobry wybór, ponieważ w przeciwieństwie do ropy są surowcem odnawialnym. Warto podkreślić, że w produkcji wykorzystamy wyłącznie te nieużytkowe (a więc takie, które nie są zjadane przez ludzi ani zwierzęta), uprawiane bez użycia nawozów sztucznych, środków ochrony roślin i innych szkodliwych substancji. Korzystanie z roślinnego surowca wiąże się również – i to jest dla nas kluczowe – z mniejszą emisją gazów cieplarnianych, w tym CO2.

Czy mieszkańcy Nowej Rudy i okolic także skorzystają na zmianach, które zajdą w Orionie?

Nowy obszar produkcyjny na terenie zakładu Orion to przede wszystkim źródło nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. Orion zatrudnia obecnie 209 osób, w tym takie, które są z nami niemal od samego początku, a więc od 20 lat. W związku z rozwojem firmy, jeszcze w I kwartale tego roku rozpoczniemy rekrutację na różne stanowiska. Chodzi m.in. o operatorów linii technologicznej, konfekcjonerów, techników utrzymania ruchu i magazynierów, ale nie tylko. Do pracy w naszym zespole szukamy zaangażowanych, młodych ludzi z regionu, w tym osób, które chciałyby szybko awansować, a nawet zrobić międzynarodową karierę. Pamiętajmy, że Orion jest częścią Grupy Selena – polskiej firmy o międzynarodowym zasięgu, z 35 oddziałami w 17 krajach na świecie. We wszystkich naszych oddziałach, niezależnie od szerokości geograficznej, wyznajemy wspólne wartości, takie jak innowacyjność, odpowiedzialność, przywództwo, prostotę i satysfakcję użytkownika. Tworzymy miejsca pracy dla ekspertów bardzo różnych specjalizacji, m.in.: marketingu, sprzedaży, finansów, logistyki i produkcji, ale także dla chemików, naukowców czy inżynierów. Taka różnorodność naszych stanowisk i specjalizacji daje szerokie możliwości rozwoju. Co ważne – dbamy także o to, by niezależnie od stanowiska nasi pracownicy czuli się doceniani i bezpieczni, m.in. zapewniamy im prywatną opiekę medyczną, dodatki pieniężne na święta i wakacje czy kartę Multisport.

Jaki wpływ na środowisko będzie miało uruchomienie nowej linii produkcyjnej?

Nowa instalacja będzie całkowicie bezpieczna zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i dla osób zatrudnionych w zakładzie. Dzięki niej będziemy wytwarzać ekologiczny produkt, korzystając z naturalnego, a więc bezpiecznego surowca. Zostanie ulokowana w miejscu jednej z wcześniejszych instalacji, a więc przełom, który nas czeka, nie wiąże się z powiększeniem zakładu, lecz ze zmianą technologii na nowocześniejszą, bezpieczniejszą i przyjazną środowisku. Jestem dumny, że to właśnie w Orionie powstanie taka instalacja – jako część programu finansowania badań naukowych i innowacji Horyzont 2020, odpowiadającego na największe światowe trendy, jakim są zrównoważony rozwój i ekologia.

A co z produktami ubocznymi działalności zakładu?

Produktem ubocznym w procesie ekoproduktów będzie przede wszystkim woda w postaci pary, która nie trafi do atmosfery, lecz zostanie skroplona i wykorzystana w przyjazny środowisku sposób. W ciągu roku nowa linia wytworzy maksymalnie 35 kg obojętnych dla zdrowia tzw. pyłów zawieszonych. To tyle, ile emituje w ciągu roku jeden piec starego typu w dużym domu jednorodzinnym! To niewielkie zapylenie będzie kierowane do filtrów, których skuteczność w oczyszczeniu pobieranego powietrza wynosi 99,9%. Fakt, że półprodukt będzie wytwarzany w tym samym miejscu co piany i pianokleje, ograniczy także ruch dużych samochodów transportowych z surowcem na rzecz mniejszych aut i rzadszych dostaw, co także wpłynie na zmniejszenie tzw. śladu węglowego. Można o tym wszystkim mówić bardzo długo, zagłębiając się w wiele skomplikowanych zagadnień technicznych, jednak kluczowe jest to, że nowa linia produkcyjna będzie w pełni bezpieczna i spełni rygorystyczne wymagania oraz normy dotychczas przestrzegane w Orionie. Uruchomimy ją po otrzymaniu wszystkich wymaganych zezwoleń, w tym środowiskowych. By je uzyskać, ściśle współpracujemy z wszystkimi organami opiniującymi i stosujemy się do wszelkich zaleceń. Dbamy o zrównoważony rozwój regionu, bo Dolny Śląsk to serce naszej Grupy i miejsce, w którym żyjemy. Myślimy także szerzej, w skali całej planety. Podobnie jak wiele firm na całym świecie, stale szukamy nowych, bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Właśnie z tego powodu wzięliśmy udział w projekcie Biomotive. Ludzie nie zrezygnują z budowania i remontowania domów, dlatego chcemy dostarczać im ekologiczne produkty, stworzone z szacunkiem dla środowiska.

W projekcie Biomotive Horyzont 2020, w ramach którego powstanie nowa linia produkcyjna, wytwarzająca na bazie surowców pochodzenia roślinnego jedno- i dwuskładnikowe piany poliuretanowe, a także kleje i uszczelniacze, bierze udział kilkanaście europejskich firm. Grupa Selena jest jego liderem. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach funduszy unijnych.

Budownictwo energooszczędne czy ekologiczne przynosi wymierne korzyści. W jaki sposób branża chemii budowlanej może podążać za tym niezmiennym trendem? W jaki sposób robi to Selena?

Selena konsekwentnie wprowadza na rynek produkty, które obniżają straty ciepła w budynkach oraz poziom hałasu dobiegającego z zewnątrz, a także podwyższają komfort życia w danym mieszkaniu lub budynku. I tak np. piana Tytan Professional Energy 2020 charakteryzuje się wysoką termoizolacyjnością, redukując straty ciepła na obrzeżach okien do 60% – przy relatywnie niskich kosztach środowiskowych, jeśli chodzi o jej produkcję.

Podobnie pianokleje – nowej klasy produkty, w których Selena jest światowym liderem. Wykorzystanie linii pianoklejów, m.in. służących do klejenia ścianek działowych, płyt styropianowych czy płyt GK, jest istotnie mniej kosztowne dla środowiska niż budowanie jakąkolwiek inną technologią. Przy okazji oszczędza czas pracy budowlańców przez szybkie działanie i łatwą aplikację. Przy wykorzystaniu technologii pianoklejów na budowie nie trzeba używać wody czy prądu, co wpływa pozytywnie na środowisko i koszty inwestycji oraz komfort pracy wykonawcy.

Ostatnio było głośno o rozwiązaniu Seleny zastosowanym w Brazylii.

Selena opracowuje także rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie na energię – zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Przykładem jest hydroizolacyjna powłoka dachowa COOL-R, ostatnio zamontowana przez nas na dachu lotniska Porto Alegre w Brazylii, która chroni dachy w centrach logistycznych i zakładach produkcyjnych przed nadmierną absorbcją ciepła z promieniowania słonecznego. To rozwiązanie prowadzi do oszczędności energii wydatkowanej na chłodzenie czy ogrzewanie. W Brazylii temperatura dachu została obniżona z 86,4 stopni do 34,5 stopni Celsjusza.

Grupa Selena, do której należy Orion, działa i rozwija się z sukcesem od 29 lat. W jej skład wchodzi 35 spółek w 17 krajach. Ma zakłady produkcyjne nie tylko w Polsce (5 z nich jest na Dolnym Śląsku), ale także w Brazylii, Hiszpanii, Rumunii, Kazachstanie czy Chinach. Selena jest globalnym producentem i dystrybutorem chemii budowlanej oraz jednym z 4największych na świecie producentów pian montażowych dla budownictwa. Eksportuje swoje produkty do 100 krajów na 4 kontynentach.

Jakie będzie budownictwo przyszłości i jak Orion się do tego przyczynia?

Budownictwo przyszłości – szybkie i nowoczesne budowanie – uwzględnia generowanie wartości zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska. Kluczowa w tym zakresie jest współpraca między wszystkimi ogniwami w sektorze – wykonawcami, producentami, przedstawicielami administracji oraz otoczeniem biznesu. Istotne jest wsłuchiwanie się w głos użytkownika produktów i aktywne odpowiadanie na jego realne potrzeby, przy jednoczesnym uważnym śledzeniu globalnych trendów związanych np. z ociepleniem klimatu i trudniejszymi warunkami środowiskowymi. Skuteczna wymiana doświadczeń i współpraca jest kluczem do efektywnego rozwoju branży z poszanowaniem dla naszej planety. Odpowiedzialne społecznie firmy mają szansę stać się liderami w swoim segmencie. Orion jest częścią tego procesu.

Czy mieszkańcy, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o nowej linii produkcyjnej, mogą się z Państwem skontaktować?

Jesteśmy otwarci na wszelkie pytania i zapraszamy do kontaktu. Można do nas pisać na adres orion@selena.com, natomiast osoby zainteresowane pracą w Orionie proszone są o wysyłanie zgłoszeń na adres: orion2@selena.com .

Więcej szczegółów na www.orion.biz.pl oraz www.selena.com

WAŻNE TEMATY

W Dusznikach-Zdroju powstaje nowe miejsce rekreacji. Strefa Aktywności będzie gotowa już w przyszłym roku!

W Dusznikach-Zdroju powstaje nowe miejsce rekreacji dla dzieci, młodzieży i seniorów. Wykonawca jest już wyłoniony, projekt gotowy, a miejsce ma zostać...

W Bystrzycy Kłodzkiej zakończył się 12. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa

Od 23 do 31 maja br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej odbywał się Festiwal Aktorstwa Filmowego. To była dwunasta...

Muzeum Ziemi Kłodzkiej z wyróżnieniem w konkursie „Sybilla 2022”

Muzeum Ziemi Kłodzkiej otrzymało wyróżnienie w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla 2022”. Kłodzka placówka została doceniona za zrealizowane przez sierpniu ubiegłego roku wydarzenie...

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna inwestuje w infrastrukturę techniczną

W poniedziałek, 5 czerwca br. podczas specjalnego briefingu prasowego oficjalnie uruchomioną nową drogę przy ul. Strefowej w Bolesławcu. W trybie "wybuduj", wykonane zostały jezdnia...

Piłkarze z Zielonej Góry wywalczyli w Polanicy-Zdroju Mistrzostwo Polski Oldbojów

Drużyna z Zielonej Góry wygrała w Polanicy-Zdroju finałowe spotkanie rozgrywanych od 2 do 4 czerwca br. XI Mistrzostw Polski w Piłce...

Przystanek autobusów Kolei Dolnośląskich w Ołdrzychowicach w nowym miejscu

Od niedzieli, 11 czerwca br. w Ołdrzychowicach Kłodzkich zmieni się lokalizacja przystanku autobusów zastępczych Kolei Dolnośląskich kursującego pomiędzy Kłodzkiem a Stroniem Śląskim.

Nowe boisko szkolne w Wilkanowie otwarte

W piątek, 2 czerwca br. odbyło się uroczyste otwarcie nowego szkolnego boiska w Wilkanowie. W uroczystym przecięciu wstęgi wraz z mieszkańcami...

Przewodniczący Rady Gminy Kłodzko odznaczony

Przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Ryszard Jastrzębski został odznaczony Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej nadanym przez Prezesa Zarządu Głównego Związku...

Budowa elektrowni szczytowo-pompowjej „Młoty” coraz bliżej? PGE chce w tym miesiącu podpisać umowę na...

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, pod koniec czerwca Polska Grupa Energetyczna planuje podpisać umowę inwestycyjną z Narodowym Funduszem Ochrony...

Tegoroczne Dni Stronia Śląskiego za nami

W pierwszy weekend czerwca w gminie Stronie Śląskie zagościły różnorodne imprezy w ramach tegorocznych Dni Stronia Śląskiego. W czwartek,...

Sportowy Dzień Dziecka na kłodzkim stadionie

W sobotę, 3 czerwca br. na boiskach stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłodzku w sportowych zmaganiach zmierzyli się młodzi mieszkańcy...

Trwa wyburzanie łącznika w zabytkowym magazynowcu przy ul. Łukasińskiego w Kłodzku

W piątek, 2 czerwca br. rozpoczęły się prace przy wyburzeniu łącznika znajdującego się pomiędzy dwoma zabytkowymi budynkami, które obecnie są w rękach...

Kłodzko: piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Oddolna inicjatywa przyciągnęła całe rodziny

Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody frekwencja podczas pikniku rodzinnego, zorganizowanego w piątek 2 czerwca br. na Placu Miast Partnerskich w Kłodzku, naprawdę...