Narodowe Czytanie już w najbliższy weekend

0

W czasie zbliżającego się weekendu odbędzie się kolejna – 8 już edycja akcji Narodowe Czytanie. Tym razem uczestnicy i zaproszeni goście odczytywać będą fragmenty 8 znanych polskich nowel.

Na liście lektur wybranej przez parę prezydencką spośród ponad 100 zgłoszonych propozycji, znalazły się następujące tytuły: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” autorstwa Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” z cyklu „Pamiątki Soplicy” autorstwa Henryka Rzewuskiego.

Narodowe Czytanie rozpocznie się w piątek, 6 września br. – najwcześniej do akcji zapraszają biblioteki gminy Nowa Ruda. Od godz. 9.45 do 11.00 czytanie nowel odbędzie się w bibliotece w Jugowie, a od 10.00 do 11.30 – w bibliotece w Dzikowcu. Również o godz. 10.00 Narodowe Czytanie rozpocznie się w Ludwikowicach Kłodzkich, gdzie akcja odbędzie się w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Od godz. 10.45 nowele będą natomiast w bibliotece w Woliborzu.

Także w piątek Narodowe Czytanie odbędzie się w Wambierzycach – lektury będą odczytywane od godz. 16.00 na wzgórzu przy dzwonach. Wśród czytających spotkać będzie można m.in. autorkę bajek dla dzieci – Agnieszkę Urbańską.

W sobotę, 7 września, akcja Narodowego Czytania odbędzie się w gminie wiejskiej Kłodzko – nowele będą czytane od godz. 11.00 w Parku przy Domu Pomocy Społecznej w Podzamku, a wśród czytających znajdą się m.in. wójt Gminy Kłodzko, pisarka Sylwia Winnik oraz członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko.

Narodowego Czytania w sobotę nie zabraknie również w uzdrowiskach – w Polanicy-Zdroju akcja odbędzie się w trzech miejscach Parku Zdrojowego i potrwa od godz. 11.00 do 14.00, natomiast w Kudowie-Zdroju nowele czytane będą od godz. 14.00 w Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku przez Prezydenta RP. Zainicjowana została wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w kolejnych latach czytano m.in. dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa i Stanisława Wyspiańskiego. Akcja cieszy się ogromną popularnością – w ubiegłym roku wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odbyło się w prawie 3000 miejscach w kraju i za granicą.

tz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis