Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że 31 sierpnia 2023 r., działając na wniosek właściciela nieruchomości, wydał decyzję o wpisie do rejestru zabytków mauzoleum rodziny Ernst położonego w Kłodzku.
Jak tłumaczy dolnośląski konserwator zabytków, mauzoleum zostało zaprojektowane w 1927 roku przez Andreasa Christiana Ernsta (1861-1927), autora ponad 90 projektów zrealizowanych na terenie Kłodzka i Polanicy-Zdroju. W 1929 roku w grobowcu spoczęła trumna z ciałem architekta. Budowlę ulokowano na terenie wschodniego przedmieścia Kłodzka (obecnie ul. Walecznych), na wzniesieniu otoczonym lasem. Rozległy teren, położony w pobliżu willi rodziny Ernst, od lat 20. XX wieku należał do architekta. Bryłę od strony północnej, wkomponowano w stok kamieniołomu.

Obiekt obecnie jest w złym stanie technicznym, ale zachował bryłę i detal architektoniczny, układ funkcjonalny oraz surowiec użyty do jego budowy. – Wartość historyczna tej budowli skupia się wokół autentyczności substancji zabytkowej, struktury, czytelnej formy i funkcji, a także jej waloru, jako świadka przeszłości tych ziem – uzasadnia wojewódzki konserwator zabytków.
Twórca mauzoleum, Andreas Ernst był właścicielem założonego w 1891 roku dużego przedsiębiorstwa budowlanego i biura architektonicznego w Kłodzku z filią w Polanicy. W Kłodzku Ernst zasłynął jako niezwykle twórczy, płodny i wszechstronny projektant willi, kamienic i zakładów przemysłowych, w Polanicy-Zdroju zrealizował, m. in. Nowy Dom Zdrojowy (Sanatorium Wielka Pieniawa), Łazienki Heleny (kompleks Pijalni Wody Mineralnej), i katolicki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W pierwszych latach funkcjonowania nowoczesnego polanickiego uzdrowiska (1905-1915) firma Andreasa Ernsta na własnych działkach budowlanych położonych w obrębie ścisłego zdroju zaprojektowała ponadto kilkanaście willi i pensjonatów.

(Źródło: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków)
Budowanemu rondu PRZY SKLEPIE MEBLOWYM gdzie jest ładny szyld „Kłodzka Róża” powinno się nadać nazwę : Rondo imienia Arnosta z Pardubic , a planowanemu rondu przy zbiegu ul. Objazdowej-Zajęczej -Korytowskiej : arhitekta Andreasa Ernsta. Na wyłonienie nazwy dla kolejnego – planowanego ronda przy stacji BP , mamy jeszcze wiele czasu.
Trzeba zrobić referendum, a nie słuchać ciągle jednej wypowiedzi Pana/Pani ano.
A ktoś planuje jakieś rondo przy zbiegu ul. Objazdowej-Zajęczej -Korytowskiej?
Tak bardzo zasłużony dla rozwoju Kłodzka mieszkaniec powinien również
zostać uhonorowany. Może kolejne rondo które powstanie powinno nosić imię Tego arhitekta.
Temat rond w mieście Kłodzku został wyczerpany.
Jest bezimienne rondo przy placu Jagiełły. Nie trzeba czekać na nowe. Można też Jego imieniem nazwać powstające rondo przy róży kłodzkiej. Dawno Andreas Ernst powinien być w Kłodzku uhonorowany.
Rondo przy placu Jagiełły nie jest bezimienne. Jest ono tylko częścią placu Władysława Jagiełły . Miejscom w których ulice zbiegają się na rondach można nadawać nazwy-imiona , a nie placom które mają już swoje nazwy.