Kudowski artysta Henryk Wszołek wyróżniony odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej

0

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił mieszkającego w Kudowie Zdroju artystę Henryka Wszołka odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest on autorem wielu rozpoznawalnych rzeźb, w tym m.in. zdobiącą przez wiele lat kudowski Park Zdrojowy „Kobietę pijącą”.

Henryk Wszołek (ur. 1929 r. w Rożnowicach k. Biecza w Małopolsce) był uczniem liceum technik plastycznych a następnie w latach 1952-1957 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale rzeźby. Po studiach mieszkał w Polanicy Zdroju, a od 1960 r. do teraz – w Kudowie Zdroju, pracując jako plastyk w uzdrowisku. Jest autorem kilkudziesięciu prac w drewnie, metalu, gipsie, białym cemencie. Ma za sobą wiele wystaw w całej Polsce. Jego jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb jest zdobiąca przez wiele lat rzeźba pn. „Kobieta pijąca”, która stała się tłem dla wielu fotografii i jednym ze znaków rozpoznawczych kudowskiego parku na widokówkach. Współtworzył również mozaiki na kilku budynkach w Kudowie Zdroju oraz dekoracje. W tym roku pan Henryk kończy 90 lat. Gratulujemy!

Fot. Wystawa prac Henryka Wszołka w Domu Pracy Twórczej „Cyganeria” w Kudowie Zdroju w 2016 r. Źródło: fb/Dom Pracy Twórczej „Cyganeria”

red.

Fot. tytułowe: fb/Urząd Miasta w Kudowie-Zdroju

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis