5.6 C
Kłodzko
czwartek, 22 lutego 2024
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klub podróżnika z podróży przebytych w Wojborzu zajrzał do Emiratów Arabskich

W grudniowym spotkaniu klubu podróżnika z podróży przebytych przy Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko pojawił się Mateusz Kubasiak. Opowiadał z ogromną pasją o swojej podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Oto relacja Mateusza:

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo na Bliskim Wschodzie położone na Półwyspie Arabskim. Oblewane jest czystymi i ciepłymi wodami Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej. Zjednoczone Emiraty Arabskie położone są w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego, który w głębi kraju staje się skrajnie suchy. Temperatury powyżej 23°C utrzymują się przez cały rok, a w okresie od kwietnia do listopada osiągają one aż 40°C. Krajobraz Emiratów Arabskich jest nizinny, a większość kraju (97%) zajmuje pustynia Ar Rub Al – Chali. Występują tu jednak również góry Al – Hadzar i Al – Gharbi (poniżej 2000 mnpm)

Kraj ma nietypowy ustrój polityczny: to federacja emiratów, którymi rządzą emirowie, a ich władza jest dziedziczna. Szefem rządu jest premier szejk, natomiast funkcję głowy państwa pełni prezydent szejk. Co ciekawe Państwo powstało 2 grudnia 1971 (6 emiratów: Abu Zabi, Adżman, Dubaj, Fudżajra, Szardża oraz Umm all-Kajwajn) oraz 10 lutego 1972 dołączył 7 emirat Ras al-Chajma.

Podstawą gospodarki od lat siedemdziesiątych było wydobycie ropy naftowej, ale w efekcie zliberalizowania rynku największe zyski przynoszą dziś transakcje finansowe oraz turystyka. Zjednoczone Emiraty Arabskie to jedno z najbogatszych i najszybciej rozwijających się państw Azji Zachodniej. Obywatele Emiratów stanowią zaledwie 19% mieszkańców kraju (niecałe 10 mln ludzi). Społeczeństwo w większości składa się z imigrantów (ponad 50 % ludzi w ZEA pochodzi z subkontynentu indyjskiego. Nie występują tu naturalne rzeki, a rzeki epizodyczne (wadi) pojawiają się rzadko. Tereny uprawne zajmują zaledwie 2,9% powierzchni kraju, uprawia się na nich głównie drzewa owocowe, pomidory, ogórki i kapustę.

ZEA są trzecim największym producentem ropy na świecie, ustępując miejsca jedynie Arabii Saudyjskiej i Rosji.

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają jeden z najwyższych PKB na mieszkańca na świecie, wynoszący 37497,58 USD. Tak wysoki PKB na mieszkańca odzwierciedla rozległe rezerwy ropy naftowej i gazu ziemnego ZEA, wysoki poziom dochodów, dobrze rozwiniętą infrastrukturę i dobrze prosperującą gospodarkę niezwiązaną z ropą naftową.

W tym kraju mieści się największe centrum handlowe na świecie (Dubai Mall), znajduje się największe wewnętrzne czyli znajdującym się wewnątrz danego budynku akwarium na świecie. Ma wymiary o 51 x 20 11 metrów, mieści 10 mln litrów wody, w których pływa ponad 33 tysiące ryb i stworzeń morskich (reprezentujących ponad 200 gatunków). Boczna szyba akwarium, przez którą można oglądać wnętrze spacerując po centrum handlowym, jest – jakżeby inaczej – największą na świecie szyba akrylową – wymiary: 32 x 8 metrów, grubość: 75 cm, waga: 245 kg.

Jeszcze większe akwarium mieści się w słynnym hotelu Atlantis. Mieści 11,5 mln litrów i 65 tysięcy ryb i stworzeń. Obok można odwiedzić Zagubione Komnaty (The Lost Chambers) – dziesięć komór z akwariami (15 tysięcy żyjątek morskich).

Najwyższy hotel (Gevora Hotel), największy diabelski młyn (Dubai Eye) i najdłuższy bezzałogowy system metra, wynoszący 74 kilometry. Burdż Chalifa w Dubaju jest obecnie najwyższym budynkiem na świecie, mierzącym 828 metrów. Jego budowę ukończono w 2010 roku i liczy łącznie 163 piętra.

W ZEA mieści się ponad dziewięć tysięcy meczetów. Liczbę meczetów w ZEA szacuje się na 9123, a wskaźnik świątyń przypadający na jednego mieszkańca w tym kraju jest jednym z najwyższych na świecie. Tak duża liczba tych świątyń jest uzasadniona, ponieważ 76% mieszkańców ZEA wyznaje islam, który jest oficjalną religią tego kraju. Pozostała społeczność wyznaje chrześcijaństwo (9% mieszkańców), buddyzm lub hinduizm (10%) i inne religie (5%). W ZEA znajduje się 59 miejsc kultu innych religii.

Podłogę głównej sali modlitewnej w Meczecie Szejka Zayeda w Abu Zabi pokrywa największy na świecie, ręcznie tkany dywan o powierzchni 5 526 m2 i wadze 35 ton. Składające się z ponad 2 miliardów splotów arcydzieło zostało wykonane w Iranie przez zespół złożony z 1200 tkaczy. Prace nad dywanem trwały blisko dwa lata. Największy na świecie żyrandol z Niemiec wykonany z miliona kryształów Swarovskiego. Jeden z trzech olbrzymich żyrandoli, a przy okazji światowy rekordzista pod względem rozmiarów, ma 15 metrów wysokości i waży 12 ton. Budowa 205 milionów funtów.

W jednym centrum handlowym w Dubaju wybudowano pierwszy na Bliskim Wschodzie kryty kompleks narciarski. Ski Dubai zajmuje powierzchnię 22 500 m2 i obejmuje pięć sztucznie naśnieżanych stoków, z których najdłuższy ma 400 metrów. Obiekt wyposażony jest w dwa wyciągi orczykowe i wyciąg krzesełkowy. Poza tym kompleks narciarski obejmuje największy na świecie kryty snowpark o powierzchni 3 000 m2, na terenie którego znajduje się m.in. tor saneczkowy, lodowisko i jaskinia lodowa. Dodatkową atrakcją dla turystów są wypuszczane kilka razy dziennie na teren obiektu pingwiny.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich praktycznie nie ma rzeczy niemożliwych. W centrum handlowym w Dubaju wystawiony jest na pokaz szkielet dinozaura sprzed ponad 155 milionów lat. Szkielet został sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych w 2008 r. Jest to jedna z najlepiej zachowanych skamielin na świecie.

Szczególnym szacunkiem mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich cieszą się sokoły, które zajmują ważne miejsce w historii kraju, ponieważ to one pomagały Beduinom w polowaniach na pustyni. Wizerunek sokoła uwieczniony jest w godle kraju i na banknotach. Sokolnictwo, czyli hodowla i szkolenie sokołów, jest tutaj wyniesione niemal do rangi sztuki. W Abu Zabi funkcjonuje nawet sokoli szpital, przez który rocznie przewija się ponad 11 000 sokołów potrzebujących pomocy.

Jednym z największych osiągnięć architektonicznych w ZEA są Wyspy palmowe, czyli zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypywanych na dnie szelfu u wybrzeży Dubaju od roku 2001. Każda z wysp ma mieć docelowo kształt daktylowej palmy z falochronem oddzielającym je od wód Zatoki Perskiej. Jedyną ukończoną dotychczas wyspą jest Palma Jumeirach, na której znajduje się wiele luksusowych hoteli, prywatnych posiadłości, a nawet kolejka jednoszynowa. Dwie kolejne wyspy – Palma Jebel Ali i Palma Deirah – są nadal w trakcie budowy.

Siły policyjne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są jednymi z najlepiej wyposażonych i najbardziej luksusowych na świecie. Dubajska policja posiada flotę luksusowych samochodów, w tym Ferrari, Lamborghini, Aston Martiny, Bugatti, Bentleye i wiele innych topowych marek.

Z powodu braku słodkiej wody władze ZEA muszą odsalać słoną wodę morską.

Lokalni obywatele albo nie pracują, albo prowadzą działalność gospodarczą, albo pracują w służbie cywilnej. Resztę pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wykonują imigranci, którzy często zarabiają 300-400 dolarów miesięcznie. Dla porównania, pensja urzędnika państwowego wynosi średnio 10 000 USD, ale tylko obywatele są zatrudniani do służby cywilnej.

Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich płaci obywatelom kraju za studiowanie na dowolnej uczelni w wybranym przez siebie kraju, a nawet wypłaca im pokaźne stypendium. Płaci też za przelot do miejsca nauki.

Obywatel Emiratów Arabskich może poślubić obcokrajowca, ale miejscowa kobieta nie ma prawa poślubić obcokrajowca.

W stolicy, Abu Zabi, znajduje się Emirates Palace, czyli najbardziej luksusowy hotel na świecie. W Dubaju znajduje się jedyny na świecie 7 gwiazdkowy hotel – Burj Al Arab.

Ogród Cudów w Dubaju. Ogród ten zajmuje bowiem powierzchnię ponad 72 000 metrów kwadratowych! Rośnie w nim 50 milionów barwnych kwiatów i ponad 250 milionów innych roślin. Trzeba przyznać, że wartości te są imponujące i czynią Miracle Garden Dubai największym naturalnym ogrodem kwiatowym na świecie.

Na aukcji w Dubaju sprzedano tablicę rejestracyjną za rekordowo wysoką kwotę – 55 mln dirhamów, czyli w przeliczeniu około 64 milionów złotych.

Po takiej dawce informacji, prezentacji multimedialnej, nie pozostaje nam nic innego, jak zbierać pieniążki na podróż do tego niejednoznacznego, albo jednoznacznego kraju.

red. (inf. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko)

WAŻNE TEMATY

Lwy Kłodzkie – nowa nagroda burmistrza za wybitne osiągnięcia dla miasta. Ruszyły zgłoszenia kandydatów!

W Kłodzku pojawiła się zupełnie nowa nagroda Burmistrza Miasta Kłodzka pn. "Lwy Kłodzkie". Ma ona nagradzać podmioty zasłużone dla rozwoju miasta Kłodzka i...

Wehikuł czasu w Muzeum Papiernictwa. Do końca lutego dostępna jest ciekawa wystawa

Odwiedzając do końca lutego Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, można na chwilę przenieść się w czasie – do epoki końca PRL-u. W dusznickiej papierni prezentowana jest...

Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Unii Europejskiej w Kłodzku zaprasza! Ruszył nabór do klas...

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Unii Europejskiej w Kłodzku istnieje od 1982 roku. Pomimo corocznych pomówień dotyczących zamknięcia placówki, SP6 działa prężnie i aktywnie,...

Rozpoczęła się przebudowa przejścia dla pieszych na ul. Połabskiej w Kłodzku

Rozpoczęła się przebudowa przejścia dla pieszych na drodze powiatowej przy ul. Połabskiej w Kłodzku. Prace potrwają do maja 2024 r. Celem jest poprawa bezpieczeństwa...

Maraton narciarski Ultrabiel w Górach Bialskich odwołany. Powodem złe warunki pogodowe

Jak informują organizatorzy, maraton narciarski, który miał odbyć się 9 marca br. w Górach Bialskich został odwołany. Powodem są brak śniegu oraz złe prognozy...

O Sudeckości Zbigniewa Piotrowicza w bibliotece w Bierkowicach

Czytelnicy filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Bierkowicach czekali na to spotkanie kilka miesięcy. Nie zawiedli się. Osobowość autora takich książek jak „Sudeckość”, czy...

Milena Gajek z Lasek wystąpi w The Voice Kids. W sobotę kibicujemy młodej wokalistce!

Młodziutka Milena Gajek z Lasek koło Złotego Stoku i podopieczna Agaty Bilińskiej w klasie śpiewu Szkoły Artystycznej Open Vocal w Kłodzku, wystąpi w pierwszym...

Ma być bezpieczniej na drogach powiatowych w Dusznikach-Zdroju

W środę 21 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Kłodzku odbyło się spotkanie poświęcone remontowi drogi powiatowej z Dusznik-Zdroju w kierunku Doliny oraz poprawie...

Złoty Jubileusz w Krosnowicach

Wydaje się, że to wydarzyło się wczoraj, a to pół wieku minęło, jak państwo Zofia i Waldemar Burzyńscy z Krosnowic stanęli na ślubnym kobiercu. Tak...

Już oficjalnie wiadomo, ile zebrał pieniędzy kłodzki sztab WOŚP. Padł kolejny rekord!

W Kłodzku po raz kolejny padł rekord podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Kłodzki sztab podał oficjalnie kwotę, jaką udało się zebrać podczas 32. Finału...

Wojciech Zimoch odwołany z funkcji dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu w Dusznikach-Zdroju

Jak dowiedziała się nasza redakcja, w piątek, 16 lutego br. z funkcji dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Dusznikach-Zdroju odwołany został...

Festiwal turystyki górskiej debiutuje w Stroniu Śląskim

W najbliższą sobotę, 24 lutego br. po raz pierwszy w Stroniu Śląskim odbędzie się impreza promująca turystykę górską i rowerową w tej podśnieżnickiej gminie....

Rolnicy z powiatu kłodzkiego rozpoczęli protest. Na rondzie przy galerii postawili…trumnę

We wtorek, 20 lutego br. - tak jak zapowiedzieli już kilka dni wcześniej - rolnicy z powiatu kłodzkiego ponownie wyjechali na ulicę w proteście...