2.9 C
Kłodzko
czwartek, 21 stycznia 2021
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Droga ekspresowa S8: GDDKiA publikuje rekomendowany przebieg

30 lipca br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na oficjalnej stronie dedykowanej przebudowie DK-8 (www.dk8.pl) opublikowała rekomendowany w ramach posiedzenia Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI) przebieg drogi ekspresowej S8. Jak zapowiadano już wcześniej, znalazł się w niej także wzbudzający protesty mieszkańców i władz gminy wiejskiej Kłodzko wariant A2, przebiegający przez Podzamek, Jaszkówkę, Wojciechowice i Boguszyn.

Jak informuje GDDKiA we Wrocławiu, w ramach posiedzenia KOPI zarekomendowano do wystąpienia z wnioskiem o wydanie Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz do dalszych pracy na etapie Koncepcji Programowej, wariant będący kompilacją wariantów odcinków decyzyjnych: A2-B4-C4-D2+D3-E2 (zobacz mapka tutaj), gdzie D3 został wskazany jako przełożenie drogi krajowej nr 39 (wyprowadzenie DK39 z miejscowości Łagiewniki).

Złożenie wniosków do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) we Wrocławiu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wszystkich trzech odcinków realizacyjnych drogi ekspresowej S8 planowane jest do końca 2020 r., a nie jak zapowiadano wcześniej w lipcu i sierpniu. Nie jest to jednak ostateczna wersja przebiegu drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Kłodzka: – W toku procedury wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w myśl przepisów ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, RDOŚ przeprowadzi konsultacje społeczne. Na podstawie tych konsultacji oraz zgromadzonych materiałów i przeprowadzonych analiz RDOŚ, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wskaże wariant drogi przeznaczony ostatecznie do realizacji – informuje GDDKiA.

red.

Fot. ilustracyjne: pixabay.com

WAŻNE TEMATY

„Chcemy zacząć pracować”. W najbliższy piątek w Stroniu Śląskim będą protestować przedsiębiorcy z branży...

W piątek, 22 stycznia br. o godz. 12.00 odbędzie się pokojowy protest przedsiębiorców i mieszkańców Gminy Stronie Śląskie przeciwko polityce władz...

Stacje narciarskie skierowały do ministra rozwoju pismo w sprawie przedłużenia zamknięcia stoków narciarskich

Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne, zrzeszające obiekty narciarskie z całego kraju – w tym i z powiatu kłodzkiego, skierowało w środę, 13 stycznia...

Osiem firm chce zaprojektować nową remizę dla Powiatowej Straży Pożarnej w Kłodzku

Komenda Powiatowa PSP w Kłodzku dokonała otwarcia ofert, jakie zostały złożone w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej i technicznej dla zadania „Budowa Komendy Powiatowej...

Pomimo odwilży w Górach Bialskich znakomite warunki biegowe

Pomimo odwilży, która dotarła na Dolny Śląsk w środę, w Górach Bialskich w gminie Stronie Śląskie zima panuje niepodzielnie, co przekłada...

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie kłodzkim. Czwartek, 21 stycznia 2021

Czwartek, 21 stycznia 2021 r. w powiecie kłodzkim: LICZBA NOWYCH ZARAŻEŃ: 44 ODNOTOWANYCH...

Koszykarze Zetkamy Doralu Nysy Kłodzko przegrali mecz we Wrocławiu

Dziewiętnastą przegraną w sezonie 2020/2021 zakończyło się rozegrane w środę, 20 stycznia br. we Wrocławiu spotkanie pomiędzy Zetkamą Doralem Nysą Kłodzko...

Funkcjonariusze Straży Granicznej złapali pijanego Czecha, który jechał ulicami Kłodzka

Podczas ostatnich kontroli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kłodzku ujawnili kierowcę, który „wydmuchał” ponad 3 promile alkoholu. Zatrzymanie pijanego kierowcy było możliwe dzięki spostrzegawczości funkcjonariuszy...

Staranował i zepchnął do rowu samochód, następnie zażądał pieniędzy od kierującego. 21-latek usłyszał już...

Zarzuty usiłowania wymuszenia rozbójniczego, kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz uszkodzenia mienia, usłyszał wczoraj zatrzymany 21-latek. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów po tym, jak...

Zmarły w Chatce pod Śnieżnikiem turysta to polski siatkarz. Prokuratura ustaliła przyczynę śmierci

W niedzielę, 17 stycznia br. w popularnej Chatce pod Śnieżnikiem znaleziono zwłoki 37-letniego turysty. Media sportowe informują, że zmarłym jest Roman...

Pandemia koronawirusa przesuwa terminy wyborów uzupełniających

Na 11 kwietnia br. został wyznaczony nowy termin wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej w Kudowie-Zdroju. To kolejna już zmiana ich terminu spowodowana pandemią koronawirusa.

„Chcemy zacząć pracować”. W najbliższy piątek w Stroniu Śląskim będą protestować przedsiębiorcy z branży...

W piątek, 22 stycznia br. o godz. 12.00 odbędzie się pokojowy protest przedsiębiorców i mieszkańców Gminy Stronie Śląskie przeciwko polityce władz...

Bystrzycki sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już działa

Utworzony przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej wspólnie z Fundacją „Szansa” bystrzycki sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już działa i zbiera pieniądze.

W czwartek przy kłodzkim ratuszu zaparkuje Mobilny Punkt Poboru Krwi

W najbliższy czwartek, 21 stycznia br., przy ratuszu na kłodzkim rynku na chętnych do oddania krwi będzie czekał Mobilny Punkt Poboru Krwi. Akcja...

14 KOMENTARZE

  • Ludzie mieszkaja w Miedzylesiu bo chca byc na wsi. Plusy takiej autostrady to 10-15 szybciej do galerji Klodzko. Minusy to TIR-y i halas i smieci i szum itd. PO tez naiwnie podchodzi do budowy autostrad. Twierdza ze wiesniakom w Ziemi Klodzkiej nie potrzeba autostrady S8 bo jest umowa miedzynarodowa zeby polaczyc S5 z Czeska autostrada w Trutnov. autostrady = konkurecja Jesli jestes fabryka podzespolow w Czechach nie wykosza cie Slowacy lub Polacy bo nie ma dobrego polaczenia. Tak samo jak Czesi nie dokoncza polaczenia z S5 nie dokoncza polaczenia miedzy Wiedniem i Boboszowem. Polacy jada przez Boboszow do fabryk w Czechach bo tam lepiej placa. Lepiej placa bo Czesi nie sa glupi i nie buduja autostrad i nie buduja polaczen miedzynarodowych.

 1. Egon twój komentarz można traktować tylko z przymrużeniem oka, uczeń ze szkoły podstawowej lepiej by skomentował. „Twoja chata z kraja” jak mówi przysłowie, wiec i głupi wpis. To że mieszkasz w Ząbkowicach czy gdzieś tam po drodze nie znaczy, że decydenci mają wciskać bubla tylko dlatego , że tańszy. Drogi buduje się na miarę XXI wieku , a nie po to byle były.

 2. To może niech S8 skończy się pod Ząbkowicami…. Najpierw płaczki bardzkiej, teraz płaczki kłodzkie. Panowie decydenci prosimy, żeby S8 była tylko do Zabkowic.

 3. Yogi bez rozeznania i plecie byle pleść. Wariant A4 jest tym, który WSZYSTKIM DOGODZI i o to chodzi.

 4. Jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził. Patrząc na te wypowiedzi widzę że jakikolwiek wariant został wybrany to i tak znajdzie się grupa ludzi co im nie będzie pasowało. Ludzie są przekorni a szczególnie o poglądach lewicowych, będą zawsze na nie co by chciał zrobić obecny rząd.

 5. Dobry wariant, budować jak najszybciej, a jaki fajny przejazd bylby przy takim wariancie , Kudowa – Złoty Stok. Prostestujcie dalej a nie wybudują ostatniego odcinka drogi.

  • Zapraszam obywatela do Lewin-a przy 8-ce. Jak zatrzyma sie samochod zeby sie kierowca wylal i zostawi ci pieluchy i torebki od chip-sow i puszki w przy drodze to obywatel chetnie posprzata za nimi. Tak rozumie? Czy ta adoracja tego ostatniego odcinka sie wiaze z jakas osobista odpowiedzialnoscia za realie takiej decyzji? Trzeba sie zastanowic czy chcemy byc turystycznym powiatem w slicznych gorach gdzie jest cisza spokoj i czysto czy przelotnym transytem dla obcych ludzi i firm zagranicznych.

 6. WE WSCHODNIEJ POLSCE np. na PODKARPACIU , RZĄDZĄCY WCHODZĄ MIESZKAŃCOM BEZ WAZELINY do D..py bo to Ich „żelazny elektorat” i „wsłuchują się w głos ludu”. Nas olewają , bo My w większości nie jesteśmy z Ich „bajki”. Nie takie decyzje były zmieniane , więc wariant A4 jest w zasięgu, tylko musimy dalej trwać przy swoim bo mamy mocne argumenty. Po pierwsze:WARIANT A4 jest najbardziej EKOLOGICZNY, auta mniej spalą paliwa na krótszym odcinku i na dodatek nie będą zmuszeni kierowcy skracać sobie drogę jadąc przez Bardo 9 km starym szlakiem zamiast 20 km drogą okrężną, bo SZYBCIEJ i ZAOSZCZĘDZĄ na PALIWIE.
  Po drugie: wariant A4 nie zniszczy CENNYCH TERENÓW KRAJOBRAZOWO TURYSTYCZNYCH.
  Po trzecie: NIE TRZEBA BĘDZIE NISZCZYĆ DOBYTKU MIESZKAŃCÓW i ICH WYSIEDLAĆ.
  Po czwarte: wariant A4 wpisze się w planowaną obwodnicę Złotego Stoku, która od Laskówki będzie przedłużeniem drogi DK-46. Wspólny odcinek S-8 i 46 między Laskówką i Kłodzkiem.
  Po piąte: wariant A4 to NAJKRÓTSZE połączenie do Kłodzka, Polanicy, Dusznik, Kudowy, Bystrzycy Kłodzkiej, Międzylesia, Brna, Wiednia.
  Realizując takie inwestycje nie można kierować się wyłącznie kosztami bo TANIE z ZAŁOŻENIA jest GORSZE i TANIO wyrządza się NAJWIĘCEJ SZKÓD !!!

  • Po pierwsze PO, czyli jedyna liczaca sie opozycja, jest przeciw budowy autostrady do Klodzka. Po drugie dzis widzimy w roznych miejscach „sztuczny tlok” i jak ci zamontuja fotoradary i dlugie perfidne swiatla w Bardo ta trasa szybko odpadnie jako alternatywa. Po trzecie A4 nie jest NAJKRÓTSZE połączenie do Bystrzycy Kłodzkiej, Międzylesia, Brna, Wiednia. Dla nas z Miedzylesia jaki kolwiek wariant bedzie dobry. A najlepszy bylby gdyby autostrada sie skonczyla pod Bardem i wogule nie bylo ani A2 ani A4. Nie jechaly by tedy TIR-y. Slazacy i Opolanie by nie jechali tedy od/do Niemiec w piatki i niedziele wieczor.

 7. Czyli nic się nie zmieniło.. mają gdzieś mieszkańców i nadal chcą puścić drogę pod kukułką i tym samym zniszczyć cały krajobraz górski naszego regionu. Bo miliardy idą na pierdoły i na tace kościoła a tunel pod Dębowiną będzie za drogi oczywiście..

  • Fill naprawdę wierzysz w to co piszesz ? takich mieszkańców jak ty to ja mam w d… i jako kłodczaninowi mi ta trasa odpowiada bo to jest ratunek dla regionu i to jest najważniejsze.

 8. ano poziom wypowiedzi świadczy o jakimś umysłowym defekcie zanim coś znowu mądrego napiszesz skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą wg mnie przebieg S8 jest optymalny żubr może jest niezadowolony a Ty jesteś jego tępym narzędziem, a może samym żubrem

 9. PRZED WYBORAMI PREZYDENCKIMI PRZEDSTAWICIELE RZĄDU i GDDKiA BRALI UDZIAŁ w SPOTKANIACH z MIESZKAŃCAMI, aby pozyskać wyborców. JEST PO WYBORACH ,swój cel osiągnęli i chcą z mieszkańców zrobić idiotów. NIE POZWOLIMY NA TO!!!

Comments are closed.