1.1 C
Kłodzko
piątek, 26 kwietnia 2024
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Branża turystyczna stoi przed utratą płynności finansowej, niewypłacalnością i bankructwem. Apel radnych powiatu kłodzkiego

W środę 10 lutego br. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Kłodzkiego dotycząca bardzo trudnej sytuacji branży turystycznej w powiecie kłodzkim. Głos na niej zabrali przedsiębiorcy, którzy alarmowali o codziennych problemach i zagrożeniach w związku z zamknięciem działalności i dalekosiężnych konsekwencjach dla całego powiatu kłodzkiego. Radni jednogłośnie przyjęli apel w sprawie wsparcia branży turystycznej.

W nadzwyczajnej sesji, oprócz radnych powiatowych, wzięli udział właściciele zarówno dużych ośrodków narciarskich, jak Czarna Góra czy Zieleniec, jak i małych firm związanych z hotelarstwem i gastronomią oraz burmistrzowie gmin turystycznych – Stronia Sląskiego i Lądka-Zdroju. Tematem była bardzo trudna sytuacja branży turystycznej i przedsiębiorców w powiecie kłodzkim w związku z zamknięciem ich działalności, która trwa już od 3 miesięcy, czyli w szczycie sezonu turystycznego. Spotkanie ważne nie tylko dlatego, że firmy borykają się z poważnymi problemami, ale i dlatego, że mogli publicznie przedstawić sytuację, w jakiej się znaleźli i zaalarmować o tym, że jeśli nie zostaną szybko stworzone narzędzia, które pozwolą im przetrwać do kolejnego sezonu, to branża turystyczna w powiecie kłodzkim może się nie podnieść. A wraz z nią upadną kolejne firmy i powiat cofnie się turystycznie o co najmniej 10 lat do tyłu.

O problemach, z jakimi boryka się aktualnie największa atrakcja zimowa w powiecie, czyli Resort Czarna Góra, który reprezentuje w zasadzie wszystkie zamknięte od czterech miesięcy branże – wyciągi narciarskie, gastronomię i hotelarstwo – mówił Stanisław Haczkiewicz. Jak podkreślił, pomoc, którą branża otrzymuje od państwa, jest znacząca dla dużych podmiotów, jak jednak wskazał, trzy miesiące wysokiego sezonu generuje przychody, które pokrywają koszty ponoszone przez cały rok. A obecnie ośrodek nie może działać – nie z winy przedsiębiorców, pomoc państwa rekompensuje 70% straty, ale nie kosztów, a branża nie ma z czego żyć do kolejnego sezonu. W czasie sezonu Czarna Góra zatrudnia 400 osób, a kolejne 1000 funkcjonuje wokół niej. Obecnie nie jest możliwe wzięcie kredytu, firmy mają ogromne problemy z płynnością finansową, a spółki państwowe dostarczające prąd i gaz są nieugięte i grożą odcięciem mediów. To, co postuluje i oczekuje branża, to wypracowanie jasnych i czytelnych schematów, które pozwolą przetrwać do następnej zimy.

Głos zabrał także Adam Jaśnikowski, właściciel pensjonatów w Bystrzycy Kłodzkiej, Lądku-Zdroju i Międzylesiu. Podkreślił, że branża turystyczna jest motorem działania ziemi kłodzkiej, a im mniejsze firmy, tym gorsza jest obecnie ich sytuacja. Sytuacja branży jest dramatyczna, wielu przedsiębiorców chce zmienić zmienić profil działalności. Głos na sesji zabrali także Ewa Kamyczek z Ośrodka Narciarskiego Zieleniec, Barbara Glińska – właścicielka restauracji Przy Żelaznym Moście z Kłodzka, Edward Śledź reprezentujący wyciągi narciarskie „Górnik” i posłanka Monika Wielichowska z PO.

W sesji uczestniczył także dr Dominik Borek, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. W krótkiej prezentacji poinformował, na jakie wsparcie mogą liczyć firmy w ramach pomocy państwa (m.in. tarcze antykryzysowe), wysłuchał przedsiębiorców oraz radnych i zachęcał do bezpośredniego kontaktu z nim w temacie obecnej sytuacji w branży turystycznej oraz do zgłaszania uwag, co jeszcze można zrobić dla branży i jakiej pomocy oczekują.

Sesja zakończyła się przegłosowaniem stanowiska/apelu radnych powiatu kłodzkiego dotyczącego wsparcia branży turystycznej w powiecie kłodzkim w związku z epidemią COVID-19, który został skierowany do rządu, parlamentarzystów, wojewody dolnośląskiego, marszałka województwa dolnośląskiego i Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej oraz zapowiedzią spotkania roboczego jeszcze w lutym przedsiębiorców i radnych na komisji rozwoju i turystyki, gdzie mają być zgłoszone konkretne postulaty pomocy dla branży turystycznej. Za przyjęciem stanowiska jednogłośnie zagłosowali wszyscy radni, niezależnie od opcji politycznych. Apeluje się w nim o realne wsparcie finansowe, kredytowe i umorzenia opłat ponoszonych przez przedsiębiorców, co może zapobiec likwidacji firm i miejsc pracy, a także o jasne kryteria umarzania podatków od nieruchomości przedsiębiorcom i przyznanie samorządom dotacji za utracone z powodu tych zwolnień wpływy. Jak podkreślają w apelu radni, turystyka pełni wiodącą rolę w gospodarkach wszystkich gmin powiatu kłodzkiego, a skutki ograniczania działalności będą prowadzić do marginalizacji i pogłębiania się różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym między terenami podgórskimi a resztą województwa. Treść stanowiska publikujemy poniżej.

Joanna Żabska

Stanowisko Rady Powiatu Kłodzkiego w sprawie wsparcia branży turystycznej w powiecie kłodzkim w związku z epidemią COVID-19Radni Powiatu Kłodzkiego

w obliczu dramatycznej sytuacji spowodowanej epidemią COVID-19, która w szczególny sposób dotknęła szeroko rozumianą branżę turystyczną, zwracają się z apelem do Rady Ministrów, parlamentarzystów oraz dolnośląskich samorządów o podjęcie zdecydowanych działań wspierających sektor turystyczny.
Z powodu wprowadzonych przez rząd RP ograniczeń w zakresie możliwość świadczenia usług na rzecz turystów lokalni przedsiębiorcy borykają się z poważnymi problemami utraty płynności finansowej, niewypłacalnością oraz realną perspektywą bankructwa.
Popieramy w pełni postulaty branży turystycznej dotyczące jak najszybszego wznowienia działalności w reżimie sanitarnym oraz pomocy skierowanej nie tylko do firm bezpośrednio związanych z turystyką, ale także dla tych, które utraciły dochody z powodu braku ruchu turystycznego.
Wprowadzone ograniczenia dotyczące turystyki powodują spadek zapotrzebowania na niemal wszystkie rodzaje usług w regionie, co prowadzi do postępującego zamierania małych miejscowości turystycznych.
Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec tej sytuacji i wnioskujemy o wsparcie dla przedsiębiorców oraz samorządów lokalnych z naszego regionu w następującym zakresie:

– Przyznania realnego wsparcia finansowego, kredytowego oraz umorzenia opłat ponoszonych przez przedsiębiorców, które może zapobiec likwidacji firm i tym samym miejsc pracy.
Proces ograniczania lub likwidacji działalności gospodarczej już się rozpoczął, dotykając najbardziej małe firmy pozbawione rezerwy finansowej i możliwości kredytowych, w tym podwykonawców większych przedsiębiorstw oraz pracowników sezonowych zatrudnianych na umowy zlecenie.
Niestety pomoc oferowana przez państwo, często jest spóźniona i ograniczona, nie pokrywa kosztów stałych i nie obejmuje wszystkich przedsiębiorców.

– Wprowadzenia jasnych i jednolitych przepisów umożliwiających umarzanie przedsiębiorcom podatków od nieruchomości oraz czynszów dzierżawnych za lokale i przyznanie samorządom dotacji za utracone z powodu braku tych wpływów dochody. Systemowe przepisy umożliwiające umorzenia zlikwidują kontrowersje co do zasadności tych zwolnień w poszczególnych przypadkach, a rekompensaty za utracone dochody umożliwią zbilansowanie budżetów samorządów.

– Przygotowania aktów prawnych dotyczących zarówno wprowadzonych obostrzeń jak i zasad wnioskowania o wsparcie finansowe, zwolnienia z ZUS itp. z możliwie największą jasnością i precyzją.

Brak perspektywy czasowej, wprowadzanie obostrzeń z dnia na dzień powoduje dodatkowe straty spowodowane niepotrzebnymi wydatkami poniesionymi na bieżącą działalność. Pomimo niezaprzeczalnej zmienności sytuacji epidemicznej przedsiębiorcy powinni mieć czas zarówno na zamknięcie i ograniczenie działalności, jak i na jej ponowne uruchomienie.

Biorąc pod uwagę wiodącą rolę turystyki w gospodarce wszystkich gmin powiatu kłodzkiego, zwracamy uwagę na nieodwracalne skutki długotrwałego ograniczenia działalności w tym obszarze, co prowadzić będzie do zwielokrotnienia istniejących już problemów związanych z marginalizacją mniejszych ośrodków miejskich i do pogłębienia różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym pomiędzy terenami podgórskimi, a resztą województwa dolnośląskiego.

Apelujemy o rozpoczęcie prac nad opracowaniem specjalnych trybów funkcjonowania przedsiębiorstw z branży turystycznej, w szczególności uzdrowisk w okresach epidemicznych oraz przygotowania koncepcji rezerwy budżetowej wspomagającej samorządy, których dochody generowane są z działalności turystycznej.

Jesteśmy przekonani, że otwarcie przedsiębiorstw z branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej i innych, w uzgodnionym ze stroną rządową ścisłym reżimie sanitarnym, uchroni przed wzrostem zakażeń koronawirusem oraz uratuje wielu ludzi przed utratą pracy, a firmy przed bankructwem, dlatego stanowczo występujemy w obronie sektora turystycznego powiatu kłodzkiego.

Doceniając starania rządu wspierające różne branże naszej gospodarki, zwracamy się z prośbą o uwzględnienie naszych wniosków sformułowanych w stanowisku.

Fot. ilustracyjne: Czarna Góra

WAŻNE TEMATY

W Polanicy-Zdroju będą odstraszać dziki. Zabezpiecz zwierzęta domowe!

Jak informuje burmistrz Polanicy-Zdroju, w piątek 26 kwietnia br. odbędzie się akcja odstraszania dzików, które na schodząc z lasów na tereny miejskie wyrządzają szkody....

Uczniowie z SP nr 1 w Kłodzku w Dzień Ziemi posprzątali miejskie parki

30 worków śmieci zebrały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłodzku z kłodzkich parków podczas akcji ekologicznej z okazji Dnia Ziemi. W poniedziałek, 22...

Kto wystąpi podczas Dni Kłodzka?

Dni Kłodzka coraz bliżej. W tym roku odbędą się w dniach 24,25 i 26 maja. Oprócz wielu imprez towarzyszących, w tym trzeciej już Parady...

Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk z rekomendacją KO na starostę kłodzkiego. Trwają rozmowy koalicyjne

Trwają rozmowy dotyczące koalicji w powiecie kłodzkim pomiędzy Koalicją Obywatelską a Porozumieniem Samorządowym Trzecia Droga. Oba ugrupowania rządziły wspólnie w powiecie kłodzkim przez ostatnie...

Michał Cisakowski ma odbudować struktury koła miejskiego Platformy Obywatelskiej w Kłodzku

Jak dowiedziała się nasza redakcja, to Michałowi Cisakowskiemu powierzone zostało zadanie doprowadzenia do porządku struktur PO w mieście Kłodzku i odbudowa silnego koła miejskiego...

Dobiega końca remont ul. Wolności w Kłodzku. Wykonawca przenosi sie na kolejny odcinek

W czwartek, 25 kwietnia br. na remontowanej ulicy Wolności położona została ostatnia warstwa ścieralna asfaltu. Popołudniu ulica ma już zostać otwarta dla ruchu i...

Wystawa, debata i warsztaty. Ciekawy weekend w Muzeum Papiernictwa

Interesująco zapowiada się ostatni kwietniowy weekend w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. W piątek, 26 kwietnia br. o godzinie 16:00 muzeum zaprasza na wernisaż nowej wystawy...

Rajdowcy testują samochody na drogach powiatu kłodzkiego

Na terenie powiatu kłodzkiego w czwartek, 25 kwietnia br. odbywają się testy aut rajdowych przed zbliżającym się Rajdem Świdnickim. Rajdowcy testują samochody na odcinkach Podtynie...

Bystrzyca Kłodzka. MGOK zaprasza na charytatywny koncert dla Amelii

W czwartek, 25 kwietnia br. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury we Bystrzycy Kłodzkiej odbędzie się charytatywny koncert zatytułowany „Przyjaciele w akcji – PoMOC dla...

Szykuje się podwyżka ceny za wywóz śmieci w Kłodzku. Czy na ostatniej w tej...

W czwartek, 25 kwietnia br. w Kłodzku po raz ostatni w tej kadencji radni miejscy spotkają się na sesji, aby podjąć decyzje dotyczące spraw...

Ananasy i trzypiętrowy tort. Smaczki ostatniej w tej kadencji sesji Rady Powiatu Kłodzkiego

W środę, 24 kwietnia br. w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Kłodzku odbyła się ostatnia sesja VI kadencji Rady Powiatu Kłodzkiego. Z obecnego składu...

Lądek-Zdrój. Po raz osiemnasty odbędą się obchody Dnia Patrona Miasta

W ostatni kwietniowy weekend w Lądku-Zdroju odbędą się wydarzenia związane z 18. obchodami Dnia Patrona Miasta Św. Jerzego. Obchody rozpoczną się w sobotę, 27 kwietnia...

Kolorowa fontanna w dusznickim Parku Zdrojowym w tym sezonie będzie nieczynna

Dusznicki magistrat poinformował, że w związku z planowaną przebudową Parku Zdrojowego, znajdująca się w nim kolorowa fontanna w tym sezonie będzie nieczynna. Jak przekazuje Urząd...

1 KOMENTARZ

  1. normalna sytuacja, która wyzwala pokłady kreatywności albo sięgasz po zaplecze finansowe , a jak go nie masz, to ustępujesz pola silniejszym i sprawniejszym
    bajdurzenie o robieniu biznesów bez ponoszenia ryzyka
    a te koszta, to te grube fury w leasingach też ?
    oj, jaki lament

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.