8.5 C
Kłodzko
środa, 31 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Zespół Szkół Technicznych w Kłodzku i Castorama podpisały umowę patronacką

W czwartek, 25 maja br. w obecności mediów w niedawno otwartym w Kłodzku sklepie Castorama, starosta kłodzki Maciej Awiżeń, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku Rafał Olecha i dyrektor Castoramy w Kłodzku Sebastian Gworek, podpisali umowę patronacką. Dzięki niej w przyszłości w „Budowlance” będzie mogła powstać klasa patronacka Castoramy a uczniowie będą mogli odbywać praktyki na terenie sklepu.

Jak przyznaje Rafał Olecha tego typu współpraca jest bardzo korzystna dla uczniów: – Dzięki takiej współpracy i praktykom realizowanym na terenie sklepu firmy Castorama uczniowie zaznajomią się z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie – mówi Rafał Olecha. – Umożliwi też realizowanie praktyk zawodowych czy to w klasach technicznych w wymiarze 4 tygodni czy też utworzenie klasy patronackiej w szkole branżowej, gdzie uczniowie w ciągu tygodnia będą realizować elementy związane z praktyczną nauką zawodu.

Castorama tego typu mowy patronackie ze szkołami realizuje w miastach, gdzie posiada swoje sklepy: – Jako lider branży DIY chcemy być również liderem w kształceniu i rozwoju uczniów, dlatego lokalnym szkołom zasadniczym, liceom oferujemy program partnerski, kierunek Castorama, gdzie uczniowie będą mogli odbywać u nas praktyki, a w przyszłości być może zostać naszymi pracownikami – mówi dyrektor sklepu Castorama w Kłodzku, Sebastian Goworek.

Na początek uczniowie będą mogli odbywać praktyki na kierunku logistyka, ale zakres współpracy może być o wiele szerszy: od budownictwa do architektury wnętrz. Co więcej, uczniowie odbywający praktyki w Castoramie otrzymują za nie wynagrodzenie, więc, jak przyznaje dyrektor sklepu, chętnie tu wracają.

Starosta kłodzki Maciej Awiżeń podkreśla, że powiatowe szkoły branżowe szeroko współpracują z lokalnymi pracodawcami: – Bardzo nam zależy na tym, aby uczniowie naszych szkół technicznych nie wychodzili jako wyuczeni bezrobotni, ale wyuczeni faktycznie do pracy. Mało tego, aby ta oferta pracy na nich czekała. I to dotyczy zarówno budowlanki, jak i innych szkół, gdzie rzeczywiście tylko współpraca z realnym pracodawcą daje taką szansę, że nauczą się prawdziwego zawodu i będą go mogli wykorzystać.

Szkoły prowadzone przez powiat mają podpisanych już ponad 10 umów patronackich z lokalnymi pracodawcami, a dla Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku to już piąta umowa.

Joanna Żabska

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

2 KOMENTARZE

  1. Kłodzko może pozazdrościć pobliskiej Nysie, która staje się coraz bardziej znaczącym ośrodkiem akademickim w Polsce. Powołana przed laty PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA o wielu kierunkach, stała się siłą przyciągającą inwestorów. Między innymi powstała tam potężna fabryka zatrudniająca INŻYNIERÓW , a przy niej LABORATORIA opracowujące nowoczesne technologie. Dopóki Kłodzko nie POZYSKA – nie POCZYNI DZIAŁAŃ , by taka , SAMODZIELNA UCZELNIA u nas powstała , będzie tylko miejscem taniej siły roboczej i odpływu młodych , wykształconych w inne rejony Polski. Bez tego miasto i powiat w zawrotnym tempie będzie się dalej wyludniał. Już teraz niestety , jest w czołówce miast i powiatów w Polsce które tracą najwięcej mieszkańców !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis