0.4 C
Kłodzko
wtorek, 7 grudnia 2021
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” – ulgi również dla małego biznesu

O wynikach Wałbrzyskiej Strefy w dobie pandemii, ulgach podatkowych, preferencjach dla małego biznesu, planach inwestycyjnych oraz przemysłowym sercu Wałbrzycha opowiada Artur Siennicki, prezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” sp. z o.o. (WSSE).

Wałbrzyska Strefa działa od 24 lat, ale po raz pierwszy mierzy się z globalną pandemią. Jak sytuacja związana z COVID-19 wpłynęła na wyniki strefy w 2020 roku?

Pandemia nie wpłynęła negatywnie na aktywność inwestycyjną przedsiębiorców. Tylko od marca, to jest od wprowadzenia restrykcji wsparliśmy 20 projektów inwestycyjnych. W sumie w 2020 r. wydaliśmy 25 decyzji o wsparciu inwestycji, których łączne nakłady sięgają niemal 1,5 miliarda złotych. Dzięki tym inwestycjom powstaną nowe miejsca pracy oraz utrzymane zostaną już istniejące etaty, co jest szczególnie ważne w obecnych czasach.

Strefy ekonomiczne kojarzone są z miejscem przeznaczonym dla dużych, zagranicznych koncernów. Czy w wałbrzyskiej strefie inwestują również małe i średnie firmy?

Prawie połowa z 25 przedsiębiorców, którzy realizują nowe inwestycje w WSSE reprezentuje sektor mikro, małego i średniego biznesu. Warto zaznaczyć, że aż 16 inwestycji zostanie zrealizowanych przez firmy z polskim kapitałem. Cieszy nas tak wysoki udział rodzimego, mniejszego biznesu. Jest to dowód, że obowiązujące zasady funkcjonowania stref sprzyjają wsparciu MŚP a polscy, lokalni przedsiębiorcy mają świadomość korzyści jakie daje program „Polska Strefa Inwestycji”.

Czy ten program to zupełnie nowe podejście do zasad udzielania ulg podatkowych? Czym różni się od wcześniejszych zasad funkcjonowania stref ekonomicznych?

Dzisiaj strefą ekonomiczną jest cała Polska. Przedsiębiorca może korzystać ze wsparcia realizując inwestycję zarówno na własnej nieruchomości, jak i kupując nowy grunt – budując zakład od podstaw lub najmując gotową halę. Program Polska Strefa Inwestycji jest elastyczny i dostosowany do potrzeb przedsiębiorców. Szczególnie premiowane są inwestycje związane z przemysłem 4.0 i działalnością badawczo-rozwojową.

Na jakie zwolnienia mogą zatem liczyć przedsiębiorcy?

W przypadku Dolnego Śląska wysokość ulgi w podatku dochodowym wynosi do 45% wartości inwestycji lub dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników. Zwolnienie przysługuje przedsiębiorcom nawet przez okres 15 lat. Dla przykładu – jeśli mikrofirma zainwestuje w Wałbrzychu 200 tys. złotych, to może uzyskać ulgę w podatku dochodowym wynoszącą 90 tysięcy złotych, czyli 45% wartości projektu. Zaoszczędzone w ten sposób środku może przeznaczyć na dalszy rozwój biznesu.

Czy mniejszym firmom łatwiej uzyskać ulgę?

Tak, w przypadku mikro-przedsiębiorstwa inwestującego w Wałbrzychu, minimalna wartość inwestycji wynosi właśnie 200 tys. zł. Dla porównania – próg dla dużego przedsiębiorstwa to 10 mln złotych. Szczegóły rozpisane są na naszej stronie internetowej. Oczywiście pomocą służy również nasz zespół.

Czy wsparcie może otrzymać również firma, która już prowadzi działalność a inwestycja związana jest z rozwojem biznesu?

Tak, wsparcie udzielane jest również na rozwój działalności np. zakup nowych maszyn, poszerzenie produkcji czy rozbudowę zakładu. To nie strefa narzuca ramy nowej inwestycji, tylko przedsiębiorca przedstawia nam swój pomysł na biznes. Wsparciem obejmujemy większość działalności produkcyjnych oraz wybrane usługi, np. IT, badawczo-rozwojowe, inżynieryjne, call center, czy działalność rachunkowo-księgową.

Czy Strefa oprócz ulg podatkowych oferuje przedsiębiorcom dodatkowe korzyści z funkcjonowania na jej obszarze?

Wałbrzyska Strefa stara się odpowiadać na bieżące potrzeby naszych inwestorów. Oferujemy cały pakiet tak zwanej „opieki po-inwestycyjnej”, w której skład wchodzi przynależność do grupy zakupowej obniżającej opłaty za media, wsparcie eksportu i ekspansji na rynki zagraniczne, współpraca ze szkołami branżowymi i technicznymi oraz szkolenia dla pracowników firm strefowych. Z powodu pandemii nie mogliśmy przeprowadzać tych działań poprzez bezpośrednie kontakty. Uruchomiliśmy zatem platformę do spotkań zdalnych. Do końca stycznia zorganizowaliśmy blisko 150 webinarów, w których uczestniczyło łącznie prawie 8 tys. osób. Warto podkreślić, że w ofercie WSSE dla przedsiębiorców znajdują się nie tylko atrakcyjne tereny inwestycyjne, ale również gotowe hale przemysłowe pod wynajem. Właśnie poszerzamy naszą ofertę poprzez budowę kolejnych sześciu obiektów.

Czy strefa planuje również inne inwestycje własne w tym roku?

Wspomniany program budowy hal to największa inwestycja własna naszej spółki od początku jej funkcjonowania – opiewająca łącznie na około 120 mln zł. Realizacja zadania przewidziana jest na ten i następny rok. Oprócz tego zaplanowano zadania infrastrukturalne na objętych przez nas terenach. To jednak nie koniec – wdrożymy również projekty innowacyjne. Od kwietnia uruchamiamy „Akademię Lidera INVEST-PARK”, która ma za zadanie rozwinąć przywództwo poprzez rozwój kluczowych kompetencji lidera. Po zakończeniu Akademii uczestnicy otrzymają certyfikaty. Kolejny duży projekt, również edukacyjny, zakłada utworzenie Centrum Szkoleniowego, które zostanie wyposażone w technologię wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz modelową linię produkcyjną odpowiadającą standardom przemysłu 4.0. Centrum będzie dedykowane dla pracowników firm strefowych oraz uczniów szkół technicznych i branżowych. Będzie to również miejsce spotkań biznesowych i konferencji. Centrum Szkoleniowe powstanie w hali budowanej przez nas na terenie Wałbrzycha i z czystym sumieniem mogę nazwać je już dziś „przemysłowym sercem miasta”. Jestem również przekonany, że o tym projekcie będzie wkrótce bardzo głośno.

Dziękujemy za rozmowę.


Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” sp. z o.o.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy odpowiedzą na Państwa pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące programu Polska Strefa Inwestycji i zwolnień podatkowych.

www.invest-park.com.pl ,e-mail: doi@invest-park.com.pl , tel. 74 664 91 52, 74 664 91 54, 74 664 91 79

WAŻNE TEMATY

Klub radnych zawnioskował o wycofanie ze sprzedaży budynku byłej przychodni w Kłodzku

Nowy klub radnych "Inicjatywa dla Powiatu Kłodzkiego" podczas ostatniej sesji, 30 listopada br. zawnioskował do zarządu powiatu kłodzkiego o wycofanie ze sprzedaży...

„Skrzynczanki” z teledyskiem do piosenki „Kochajcie dziewczyny”

Pochodzący ze Skrzynki w gminie Lądek-Zdrój Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” opublikował w serwisie YouTube teledysk do piosenki „Kochajcie dziewczyny”. Teledysk zrealizowany...

Akcja zarybiana Nysy Kłodzkiej. Do rzeki trafiło ponad 150 kg pstrąga

Polski Związek Wędkarski Okręg w Wałbrzychu przeprowadził w ramach stałej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kłodzku dodatkowe zarybianie Nysy Kłodzkiej.

Będą kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

We wtorek, 7 grudnia br. minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywać w Polsce od 15 grudnia...

Mikołajki w bystrzyckim MGOK [FOTO]

W poniedziałek, 6 grudnia br. do sali widowiskowej Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej zawitał święty Mikołaj. Przybyli na...

Burmistrz Kłodzka spotka się z mieszkańcami i przedsiębiorcami z Wyspy Piasek

W najbliższy piątek, 10 grudnia br. burmistrz Kłodzka oraz miejscy radni spotkają się z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami z terenu Wyspy Piasek.

Pędził 108 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kłodzkiej komendy zatrzymali kierującego, który przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 58 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy na...

Konkurs na nową nazwę kłodzkiego PKS-u przedłużony do końca stycznia

Do 31 stycznia 2022 roku przedłużony został termin zgłaszania propozycji na nową nazwę powiatowego przewoźnika. Konkurs na nową nazwę...

Narażając własne życie dwóch policjantów wyniosło starszego mężczyznę z płonącego budynku

Dzięki szybkiej akcji dwóch młodych policjantów, którzy przybyli jako pierwsi na miejsce pożaru domu, nie doszło do tragedii. Z płonącego budynku...

Lekcje samorządności w Urzędzie Gminy Kłodzko

Od 15 lat w Urzędzie Gminy Kłodzko odbywają się lekcje samorządności, dzięki którym uczniowie mają okazję poznać funkcjonowanie samorządu „od środka”. W listopadzie br....

Trwa nabór do drużyny siatkówki dziewcząt w MMKS Kłodzko

Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy Kłodzko, który od 2009 roku istnieje na sportowej mapie Kłodzka, prowadzi aktualnie nabór do siatkarskiej drużyny dziewcząt.

Na Czarnej Górze wystartował sezon zimowy 2021/2022

W sobotę, 4 grudnia br. zostały otwarte trasy narciarskie w ośrodku Czarna Góra Resort. Tym samym wystartował sezon zimowy 20221/2022.

Szczytna: Marek Szpanier wygrał przedterminowe wybory na burmistrza

Przedterminowe wybory na burmistrza Szczytnej, które odbyły się w niedzielę, 5 grudnia br. wygrał Marek Szpanier, zdobywając blisko 70% głosów.