0.4 C
Kłodzko
wtorek, 7 grudnia 2021
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

W kłodzkim starostwie podpisano deklarację współpracy w zakresie ratownictwa medycznego na pograniczu polsko-czeskim

W poniedziałek, 22 listopada br. przedstawiciele ratownictwa medycznego z terenów przygranicznych Polski i Czech podpisali deklarację współpracy. To pierwszy krok do tego, aby – podobnie jak w przypadku działań strażaków – umożliwić wspólne działanie ratowników medycznych po obu stronach granicy.

W spotkaniu zorganizowanym przez Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej NOVUM, wzięli udział dyrektorzy pogotowi ratunkowych z Polski (m.in. z Kłodzka, Zgorzelca, Legnicy, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Ząbkowic Śląskich i Wrocławia) i Czech oraz senatorzy: Aleksadner Szwed i Krzysztof Mróz, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski i starosta kłodzki Maciej Awiżeń.

Staramy się o to, żeby można było ratować zdrowie i życie niezależnie od tego, po jakiej stronie granicy jest karetka. Już taka sytuacja od wielu lat ma miejsce, jeśli chodzi o straż pożarną – polska straż może jechać do pożaru po czeskiej stronie, czeska straż pożarna może także przyjechać pomagać naszym mieszkańcom. Niestety nie dotyczy to ratownictwa medycznego i od wielu lat staramy się, aby rząd polski i czeski dogadały się co do tego, że można udzielać pomocy po jednej i po drugiej stronie granicy – mówi starosta kłodzki, Maciej Awiżeń.

Jak podkreśla starosta kłodzki, taka współpraca szczególnie ważna jest w powiecie kłodzkim, który z trzech stron otoczony jest terenami czeskimi. Często w sytuacji zagrożenia życia szybciej może dojechać do polskiego pacjenta karetka np. z Nachodu. I chociaż taka współpraca jest już możliwa jeśli chodzi o straż pożarną, to w przypadku służb medycznych jeszcze nie. Do tego potrzebne jest porozumienie polsko-czeskie na poziomie rządowym, tak jak ma to już miejsce w przypadku współpracy ze służbami medycznymi z Niemiec.

– Umowa między Polską a Czechami jest w naszym, przygranicznym regionie niezbędna. W ramach Unii Europejskiej granice stają się w normalnym funkcjonowaniu praktycznie niezauważalne, jednak dla służb brak stosownej umowy rodzi określone problemy. Staramy się, na wszelkich możliwych szczeblach, podkreślać konieczność jej podpisania. Rozmawiałem już na ten temat z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, był to też temat poruszony podczas spotkania senackiej Grupy Polsko-Czeskiej z ambasadorem Czech – mówi senator Krzysztof Mróz. – Dostrzegamy dużą potrzebę powstania polsko – czeskiej umowy międzyrządowej, która umożliwi ratownikom wykonywanie działań na terytorium kraju sąsiadującego. Umowa umożliwi polskimi oraz czeskim zespołom ratownictwa medycznego szybkie i sprawne udzielanie pomocy także osobom po drugiej stronie granicy.  Z pewnością na takim rozwiązaniu skorzystają mieszkańcy polsko-czeskiego pogranicza. Biorąc pod uwagę zmiany, które ostatnio nastąpiły w czeskim rządzie, podejmowanie działań zmierzających do zawarcia umowy międzyrządowej jest obecnie szczególnie istotne – dodaje senator Aleksander Szwed.

Obie strony zwracają szczególną uwagę na potrzebę powstania rozwiązań systemowych, legislacyjnych oraz rozbudowy infrastruktury ratownictwa medycznego na pograniczu polsko-czeskim. Podpisana dzisiaj deklaracja ma dać sygnał, że służby medyczne po obu stronach granicy są gotowe do takiej współpracy, potrzebna jest jednak umowa obu rządów, która stanowić będzie podstawę systemową, prawną oraz finansową i pozwoli wykonywać pracę służbom medycznym w sposób bezpieczny, zapewniając pomoc mieszkańcom i turystom przygranicznych obszarów.

WAŻNE TEMATY

Klub radnych zawnioskował o wycofanie ze sprzedaży budynku byłej przychodni w Kłodzku

Nowy klub radnych "Inicjatywa dla Powiatu Kłodzkiego" podczas ostatniej sesji, 30 listopada br. zawnioskował do zarządu powiatu kłodzkiego o wycofanie ze sprzedaży...

„Skrzynczanki” z teledyskiem do piosenki „Kochajcie dziewczyny”

Pochodzący ze Skrzynki w gminie Lądek-Zdrój Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” opublikował w serwisie YouTube teledysk do piosenki „Kochajcie dziewczyny”. Teledysk zrealizowany...

Akcja zarybiana Nysy Kłodzkiej. Do rzeki trafiło ponad 150 kg pstrąga

Polski Związek Wędkarski Okręg w Wałbrzychu przeprowadził w ramach stałej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kłodzku dodatkowe zarybianie Nysy Kłodzkiej.

Będą kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

We wtorek, 7 grudnia br. minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywać w Polsce od 15 grudnia...

Mikołajki w bystrzyckim MGOK [FOTO]

W poniedziałek, 6 grudnia br. do sali widowiskowej Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej zawitał święty Mikołaj. Przybyli na...

Burmistrz Kłodzka spotka się z mieszkańcami i przedsiębiorcami z Wyspy Piasek

W najbliższy piątek, 10 grudnia br. burmistrz Kłodzka oraz miejscy radni spotkają się z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami z terenu Wyspy Piasek.

Pędził 108 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kłodzkiej komendy zatrzymali kierującego, który przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 58 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy na...

Konkurs na nową nazwę kłodzkiego PKS-u przedłużony do końca stycznia

Do 31 stycznia 2022 roku przedłużony został termin zgłaszania propozycji na nową nazwę powiatowego przewoźnika. Konkurs na nową nazwę...

Narażając własne życie dwóch policjantów wyniosło starszego mężczyznę z płonącego budynku

Dzięki szybkiej akcji dwóch młodych policjantów, którzy przybyli jako pierwsi na miejsce pożaru domu, nie doszło do tragedii. Z płonącego budynku...

Lekcje samorządności w Urzędzie Gminy Kłodzko

Od 15 lat w Urzędzie Gminy Kłodzko odbywają się lekcje samorządności, dzięki którym uczniowie mają okazję poznać funkcjonowanie samorządu „od środka”. W listopadzie br....

Trwa nabór do drużyny siatkówki dziewcząt w MMKS Kłodzko

Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy Kłodzko, który od 2009 roku istnieje na sportowej mapie Kłodzka, prowadzi aktualnie nabór do siatkarskiej drużyny dziewcząt.

Na Czarnej Górze wystartował sezon zimowy 2021/2022

W sobotę, 4 grudnia br. zostały otwarte trasy narciarskie w ośrodku Czarna Góra Resort. Tym samym wystartował sezon zimowy 20221/2022.

Szczytna: Marek Szpanier wygrał przedterminowe wybory na burmistrza

Przedterminowe wybory na burmistrza Szczytnej, które odbyły się w niedzielę, 5 grudnia br. wygrał Marek Szpanier, zdobywając blisko 70% głosów.

2 KOMENTARZE

  1. A czy wszyscy mieszkańcy powiatu kłodzkiego to Katolicy? Dlaczego na ścianie nie ma symboli innych wyznań? To naruszenie Konstytucyjnej zasady RÓWNOŚCI!!!

Comments are closed.