W poniedziałek 20 listopada br. w sali widowiskowej w Kłodzkim Ośrodku Kultury, podczas kameralnego spotkania w gronie przyjaciół i współpracowników, odsłonięto tablicę upamiętniającą związanego prawie 30 lat z kłodzką kulturą Mariana Półtoranosa – twórcy teatru w Kłodzku, dyrektora ośrodka kultury, nauczyciela i instruktora teatralnego.
Nie jest przypadkiem, że tablicę pamiątkową odsłonięto właśnie teraz, bo właśnie trwa Kłodzka Jesień Teatralna, z monodramem, który wyreżyserował właśnie Marian Półtoranos, wystąpi wieczorem Gabriela Muskała, wychowanka zmarłego w 2015 roku instruktora i twórcy teatru w Kłodzku. W październiku tego roku pośmiertnie otrzymał także tytuł Zasłużonego dla Miasta Kłodzka.
Podczas kameralnego spotkania w gronie przyjaciół i współpracowników zmarłego Mariana, wśród których znaleźli się m.in. jego żona Joanna Półtoranos, Gabriela Muskała (która przyjechała wraz ze Zbigniewem Zamachowskim), Janusz Skrobot, Marek Mazurkiewicz, Marlena Solska, starosta Maciej Awiżeń, który także działał w Teatrze KOKU, Wojciech Heliński w sali widowiskowej KOK odsłonięto tablicę upamiętniającą jego osobę w słynnej opasce na czole. Jej pomysłodawcą i fundatorem jest Janusz Skrobot.

Marian Półtoranos urodził się 7 kwietnia 1948 roku w Polanicy Zdroju, a zmarł 20 listopada 2015 roku w Bystrzycy Kłodzkiej. Od 1987 roku związany był na stałe z Kłodzkiem, gdzie rozpoczął pracę jako instruktor teatralny w Kłodzkim Ośrodku Kultury. Zorganizował Teatr KO-KU, gdzie debiutowali w monodramach m.in. Gabriela Muskała, Marlena Solska, Jolanta Badowska – uczniowie LO im. B. Chrobrego w Kłodzku. W 1990 roku został dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Kłodzku, który następnie przekształcił w Centrum Edukacji Kulturalnej. Po likwidacji CEK-u został dyrektorem artystycznym w KOK-u, później KCKSiR, a tę funkcję pełnił do emerytury w 2014 roku.
W trakcie pracy w Kłodzku wyreżyserował 87 spektakli, w tym 48 monodramów. Spektakle pełnoobsadowe i monodramy w jego reżyserii grane były na deskach scen Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Bydgoszczy i Lublina. Otrzymywał nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach teatralnych – w Belgii, Armenii, na Węgrzech, Ukrainie oraz w Zgorzelcu, Wrocławiu i Łodzi. Wychował 26 profesjonalnych aktorów filmu i teatru, którzy do dnia dzisiejszego grają w całym kraju m.in. w Teatrze Narodowym, Teatrze Polonia, Teatrze Baj w Warszawie, Teatrze Andersena w Lublinie, Teatrze Starym w Krakowie i w wielu innych. Są to Gabriela Muskała, ale również Aneta Płuszka, Mirella Rogoza, Katarzyna Kurylońska, Jolanta Badowska, Wojciech Chorąży, Robert Płuszka, Juliusz Chrząstowski i Wacław Tracz, a wielu z nich to absolwenci klas teatralnych, które w latach 90. stworzył w kłodzkim liceum. Był twórcą Festiwalu Zderzenia Teatrów, a przez kilka lat były to Międzynarodowe Zderzenia Teatrów, gdzie występowały zespoły teatralne z Pragi, Budapesztu, Odessy, Paryża, Permu czy Sofii.
Za działalność artystyczną i edukacyjną uhonorowany został m.in. nagrodami Ministra Kultury (czterokrotnie) i Wojewody Dolnośląskiego, medalami: Zasłużony dla Kultury Polskiej i Zasłużony dla Ziemi Kłodzkiej, a także nominacją do Paszportu „Polityki”. Otrzymał Nagrodę za szczególne osiągnięcia reżyserskie im. Lidii Zamkow, liczne nagrody na ogólnopolskich festiwalach Teatrów Jednego Aktora w Toruniu, Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Sztuki Aktorskiej w Kaliszu, Festiwalu Prapremier, Grand Prix Geras (Wrocław), Grand Prix (Kłodzko). W 2005 roku za „animację życia kulturalnego na Ziemi Kłodzkiej” został wyróżniony przez australijską fundację Polcul Foundation.
(Życiorys Mariana Półtoranosa za: uzasadnienie uchwały o nadaniu pośmiertnie tytułu Zasłużonego dla Miasta Kłodzka, którego autorem jest Janusz Skrobot)





















Mam propozycję, aby nowe rondo w Kłodzku nazwać imieniem Mariana Półtoranosa!