7.4 C
Kłodzko
środa, 31 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Twierdza Kłodzko dostępna dla osób z autyzmem. Kontrowersyjny zapis w regulaminie zniknął

W ostatnim czasie wokół Twierdzy Kłodzko zrobił się szum medialny. Wszystko przez zapis w regulaminie, który zabraniał zwiedzania chodników kontrminowych osobom ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera. Dyrekcja Twierdzy Kłodzkiej zajęła stanowisko w tej sprawie, zapis nazwała „niefortunnym” i zapowiedziała zmiany.

Sprawę kontrowersyjnego zapisu w regulaminie poruszyła słuchaczka radia TOK FM, która odwiedziła Twierdzę Kłodzką wraz z dzieckiem ze spektrum autyzmu podczas długiego weekendu majowego. Jak podkreśliła, zapis w takiej formie jest dyskryminacją ze względu na niepełnosprawność. Sprawa nabrała ogólnopolskiego rozgłosu, a dyrekcja Twierdzy Kłodzko zapis nazwała „niefortunnym” i zadeklarowała zmianę regulaminu. Poinformował o tym dyrektor twierdzy, Daniel Jakubowski na specjalnej konferencji zorganizowanej w poniedziałek, 22 maja br.

Jak podkreślił Daniel Jakubowski, Twierdza Kłodzko nigdy nie była zamknięta dla osób niepełnosprawnych, chociaż – biorąc pod uwagę specyfikę tego militarnego zabytku – nigdy nie była ona też dostosowana do osób z niepełnosprawnościami np. ruchowymi. Zapis w regulaminie zabraniający wstępu do chodników kontrminowych osobom z autyzmem i Aspergerem wprowadzony został w momencie, kiedy dyrektorem twierdzy został D. Jakubowski i – jak podkreśla dyrektor twierdzy – miał na względzie głównie bezpieczeństwo tych osób. – W chodnikach kontrminowych dochodziło do różnych niepokojących sytuacji: od ataków paniki, poprzez odłączenia się od grupy, mieliśmy także przypadek zatrzymania pracy serca, co skończyło się nieszczęśliwie – mówi D. Jakubowski. – Kładziemy bardzo duży nacisk na to, aby osoby przebywające w Twierdzy Kłodzko były bezpieczne, aby nikomu nic się nie stało zarówno na górnej trasie zwiedzania, jak i w chodnikach kontrminowych. Stąd więc pojawił się ten niefortunny zapis.

Dyrektor Twierdzy Kłodzko poinformował, że zapis w regulaminie został już zmieniony i niedługo pojawią się nowe tablice, w których zamiast zakazu będzie dokładny opis trasy z wyjaśnieniem czego można się spodziewać i na co należy zwrócić uwagę, zanim podejmie się decyzję o zwiedzeniu chodników kontrminowych. Jak przypomniał, jest to podziemny labirynt korytarzy o długości 7 kilometrów i o różnych wysokościach, są momenty na trasie, kiedy trzeba iść schylonym, jest w nich ciemno i mokro. Te bodźce mogą źle wpłynąć na osoby z nadwrażliwością sensoryczną.

Jak wskazał D. Jakubowski, Twierdza Kłodzko – oprócz zmian w regulaminie – poszła też dalej i podjęła współpracę z pedagogiem Beatą Kołodziej – specjalizującą się w autyzmie i Joanną Ławicką z Fundacji Prodeste z Wrocławia, która ma służyć wypracowaniu rozwiązań umożliwiających zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej osobom ze spektrum autyzmu.

Joanna Żabska

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

2 KOMENTARZE

  1. W myśl zasady nieważne co mówią, ważne że mówią, to w sumie jakaś reklama twierdzy.
    Jednak całą tą panikę związaną z istniejącymi zapisami (przy całkowitej mojej dezaprobacie dla obecnie urzędujących władz miejskich) uważam za absolutnie irracjonalną i wydumaną.
    Labirynty są jakie są i nie są dostępne dla wszystkich i tyle. Dorabianie do tego ideologii o wykluczaniu kogokolwiek jest śmieszne i żenujące zarazem. Absolutnie nie wyobrażam sobie żeby jakakolwiek osoba z jakąkolwiek niepełnosprawnością intelektualną czy fizyczną (bądź też tak zwanym zaburzeniem sensorycznym) była tam na właściwym miejscu. Idąc dalej takim tokiem rozumowania zaczniemy pozywać matkę naturę, że uniemożliwia niepełnosprawnym ruchowo wejście na górski szczyt albo wieżę widokową.

    Jakakolwiek niepełnosprawność czy dysfunkcja nie jest powodem do stygmatyzacji Ani wykluczenia ale też nie wariujmy, sam mam pewien problem zdrowotny i nie pcham się w miejsca w których mogłyby się objawy mojego problemu zdrowotnego nasilić. Apeluję o zachowanie zdrowego rozsądku i normalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis